پنج شنبه, 16 دی 1395 - 13:15

شرکت های مستقل نفتی با استفاده از شرایط پس از برگزاری اجلاس اوپک در تلاش برای کم کردن ریسک های اطراف قیمت نفت در سال جاری میلادی هستند. این را بانک ها و مشاوران می گویند؛ خطری که احتمالا از جانب ونزوئلا و عربستان سعودی دیده می شود.

شرایط فعلی احتمالا به معنی بالاتر رفتن تولید نفت آمریکا خواهد بود. در واقع پس از تصمیم اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت برای کاهش تولید، حالا تولید دوباره نفت شیل برای آمریکا به صرفه می شود و شرکت های تولیدکننده نفت شیل احتمالا بیشترین نفع را از تصمیمات پایان سال 2016 اوپکی ها در سال 2017 می برند.

آدام لانگسون، استراتژیست کالا در مؤسسه مالی مورگان استنلی در نیویورک دراین باره می گوید: «ما درحال مشاهده جریان سازنده ای هستیم که برآورد می شود امسال بیشترین حد آن را ببینیم.»

هری تی چی لینگورین، رئیس بخش تحقیقات کالا در شرکت BNP Paribas SA در لندن دراین باره گفت که تصمیم اوپک برای تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا شاهراه باز کرده است.»

از سویی پیش بینی های قیمت نفت برای سال 2017، مبلغ بیش از 50 دلار برای هر بشکه را نشان می دهد که این یعنی تولیدکنندگان می توانند تاحد زیادی از ریسک های تولید در امان بمانند.

شرکت های تولیدکننده مستقل نفت در آمریکا تنها 16 درصد مصونیت قیمت نفت در سال 2017 در مقایسه با 39 درصد مصونیت در سال 2016 خواهند داشت.

حالا سوال اینجاست که شرکت های تولیدکننده نفت شیل در آمریکا می توانند در سال 2017 یک میلیون بشکه در روز به تولید خود اضافه کنند؟

برآوردها نشان می دهد که چطور تولید نفت شیل آمریکا با تصمیم اوپک برای کاهش تولید می تواند به روزهای اوج برگردد. برآورد Citigroup نشان می دهد که تولید نفت شیل می تواند به 500هزار بشکه در روز برگردد. البته براساس اعلام Citigroup این به شرطی است که قیمت نفت به 60 دلار برسد. گزارش روز 12 دسامبر سال 2016 مؤسسه Macquarie هم نشان داد که قیمت نفت بالای 60 دلار می تواند تولید نفت شیل را به یک میلیون بشکه در روز برساند.

نفت شیل آمریکا اکنون بیش از 300 هزار بشکه در روز تولید دارد که این کمترین میزان تولید این نوع نفت است. تولید نفت شیل گران است و در صورتی صرفه دارد که قیمت نفت بالا باشد. انتظار این است که وضعیت تولید نفت شیل همچنان بهتر از پیش شود.

این صنعت در پایان سال 2016 به همان میزان دو سال پیش از آن یعنی 2014 تولید می شود. فرق تولید سال 2016 با 2014 اما این است که تجهیزات برای تولید نفت شیل به یک سوم کاهش پیدا کرده و این یعنی هزینه تولید پایین تر آمده است. حفاری ها برای رسیدن به این نوع نفت اکنون به همان میزان است، اما نیاز به کوشش و سعی کمتری دارد.

اگر تولید نفت شیل آمریکا به یک میلیون بشکه در روز برسد می تواند کشورهای عضو و غیرعضو اوپک را تهدید جدی کند. علاوه بر آن، باید در نظر گرفت که توافق اوپک برای کاهش تولید آنقدرها که باید محکم نیست و شاید کشورهایی باشد که دل شان بخواهد توافق را با روش هایی دور بزنند.

همچنین افزایش تولید کشورهایی مثل لیبی و نیجریه هم هست که باید در نظر گرفته شود. همه این عوامل را وقتی کنار هم قرار دهیم می بینیم که پیش بینی دقیق برای تولید یک میلیون بشکه در روز نفت شیل آمریکا کمی سخت است، اما می تواند با توجه به شرایط و برآوردها واقعی از آب درآید.

اگر نفت شیل به این میزان از تولید در روز برسد، کشورهای عضو اوپک به خصوص آنها که تولید خود را کاهش داده اند باید نگران باشند چون به درآمدهای نفتی پیش بینی شده خود نمی رسند.

شواهد که نشان می دهد نفت شیل می تواند به قدرت سابق آن هم با زحمت کمتر و فناوری بیشتر برسد.

کشورهای عضو اوپک یک ماه مانده به پایان سال 2016 سرانجام به این نتیجه رسیدند که تولید خود را کاهش دهند. این توافق از آن جهت مهم بود که اوپکی ها بعد از هشت سال به یک توافق جامع رسیدند. بخش دیگری از اهمیت این توافق هم در این است که کشورهای غیرعضو اوپک که روسیه از مهم ترین آنها است نیز همصدا با اوپکی ها تصمیم گرفتند تولید خود را کم کنند.

در چنین شرایطی باید منتظر ماند و دید آیا همه آنها که منافع ملی شان به طلای سیاه گره خورده با هم یک صدا می مانند تا قیمت نفت در سال 2017 پس از مدت ها به روزهای خوش خود بازگردد یا خیر.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید