محصولات تکنولوژیک، تبلیغات تکنولوژیک - فرصت امروز

یکشنبه, 14 شهریور 1395 - 11:30

محصولات تکنولوژیک، تبلیغات تکنولوژیک

از سری بحث های مربوط به بازاریابی تکنولوژی، در این بخش درخصوص تبلیغات خواهیم گفت. هر فعالیتی که منجر به ارتباط بیشتر با مشتریان و تسهیل روند بازاریابی می شود، نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید. معمولا شیوه های این ارتباط جزو اسرار شرکت های تکنولوژیک است.

در دوران تحریم ایران یا دوران رکود اقتصادی که بسیاری از شرکت ها به اشتباه گمان می کنند بهتر است برای صرفه جویی ابتدا از هزینه های تبلیغاتی و ارتباطی کم کنند، گروهی از شرکت ها که از فرصت به دست آمده استفاده کردند و تبلیغات خود را بیشتر از پیش توسعه داده اند، برنده هستند. البته این به آن معنا نیست که شرکت ها حتما هزینه بسیار زیادی برای تبلیغات خود می کنند.

معمولا شرکت ها استراتژی و چشم انداز مشخصی برای این تبلیغات دارند. به طور مثال برخی شرکت های بزرگ تبلیغات خود را تا زمین خوردن رقبای جدی خود ادامه می دهند، اما برخی دیگر فقط به دنبال افزایش فروش هستند. سه ویژگی اصلی محصولات تکنولوژیک، فناوری، نرخ تغییر و نوآوری است. این ویژگی ها تاثیر بسزایی در استراتژی ارتباطات شرکت ها دارند.

در وهله اول ارتباط شرکت با مشتریان باید به گونه ای باشد که محصولات به درستی مطابق با نظر و نیاز مشتریان تهیه شوند. معمولا شرکت ها برای معرفی محصولات اشتباهاتی را مرتکب می شوند و مثلا به جای معرفی منافع اصلی که محصول برای مصرف کنندگان دارد، درخصوص ویژگی های آن حرف می زنند. از طرفی گاهی اوقات شرکت های پیشرو قبل از آنکه نیاز در بازار شناسایی شود و محصول سابق منحنی مناسب خود را بگذراند، محصول جدید را وارد بازار می کنند.

معمولا ارزش افزوده یک محصول تکنولوژیک براساس توضیحات قبل از توزیع و ارائه چشم انداز محصول به وجود می آید و مشتریان قبل از خرید و علاوه بر بررسی هزینه ای که باید بپردازند، به اعتمادبه نفس تیم های فروش و شیوه ارائه نیز توجه وافری دارند. تمامی این اتفاقات در انتخاب کانال  های ارتباطی، پل های ارتباطی و سبک های آن می افتد.

در کسب و کارهای B2B معمولا شرکت ها در تدوین محتوا به نکات آموزنده و اطمینان بخش تاکید بیشتری دارند و در کسب و کارهای B2C این توجه معطوف به انتشار اخبار و معرفی مدل های جدید می شود. تمام این روش های ایجاد ارتباط برای نشر پیام تکنولوژی و کیفیت برتر انجام می شود. شرکت ها برای رسیدن به چشم انداز بازاریابی دهان به دهان در بین مشتریان ابزار ارتباطی را طوری انتخاب می کنند که تمامی بازارهای هدف را پوشش دهد و چیزی از قلم نیفتد.

مطالعات بازاریابی نشان می دهد که درخصوص بازار تجهیزات تکنولوژیک که خریداران آگاهی کمتری نسبت به خود محصول دارند، حسن شهرت شرکت فروشنده اهمیت فراوانی دارد و ریسک کار را نسبتا کاهش می دهد. ایجاد این حسن شهرت که باعث می شود خریداران با اعتمادبه نفس کافی محصول را انتخاب کنند بر اثر فعالیت های تبلیغاتی خاص و تاکید بر روابط عمومی امکان پذیر است.

تبلیغات عمومی یک شرکت اصولا به شناخت آن شرکت، دامنه محصولات او و چشم انداز مخاطبان محصولات نسبت به آینده کمک می کند. شرکت های تبلیغاتی با فعالیت های تبلیغی خود برای ایجاد یک هویت بصری تلاش می کنند و برای این کار از رسانه های دائمی شرکت (همچون لوگو، بروشور، کارت های ویزیت، علائم، لوازم التحریر و حتی لباس فرم) و رسانه های عمومی (همچون تلویزیون، رادیو، روزنامه) استفاده می کنند.

گاهی وارد حوزه های خاص همچون فضای مجازی، استفاده از ابزار روابط عمومی و انواع بازاریابی های چریکی شده و از امکانات خلاقانه بهره مند می شوند. هدف از تمام این فعالیت ها ایجاد یک تصویر طولانی مدت (یا با نگاه خوشبینانه ابدی) در ذهن خریداران است که با نام برند و استراتژی آن عجین شده است و قرار نیست با ورود محصولات جدید مختل شود یا تغییر کند.

IBM  خود را یادآور امنیت، DELL  تمرکز و HP تاثیر مثبت فناوری می داند. هرچند شرکت ها با عدم تحقق وعده های خود شکست خورده و از دور رقابت خارج می شوند، اما از تبلیغات به عنوان یکی از ارکان اصلی اعتمادسازی بین مشتریان استفاده می کنند.

روابط عمومی(PR)  نقطه اتصال سازمان و مردم (مشتریان، کارکنان، تامین  کنندگان، سهامداران، رسانه ها، انجمن ها، دولت و غیره) است که می تواند به ایجاد حسن نیت و تقویت روابط کمک کند. روابط عمومی شکلی از بازاریابی است که برای این کار از تمامی رسانه های حقیقی و مجازی سود جسته و با ایجاد کمپین های مختلف مرزهای نفوذ شرکت را گسترش می دهد.

ابزار اصلی روابط عمومی تولید خبر و داستان است که با روش های مختلف توسط مطبوعات در سخنرانی ها، رویدادها، فعالیت های عمومی نگارش و منتشر می شود. مسلما این اخبار اگر توسط خود شرکت انتشار یابند، نفوذ و کارایی رسانه های دیگر را نخواهند داشت و به آسانی پذیرفته نمی شوند. ایجاد اعتبار و غلبه بر مقاومت ناشی از تغییرات دو عنصر کلیدی موفقیت شرکت های تکنولوژیک در هنگام معرفی یک محصول نوآورانه است. کمپین های PR قدرت این را دارند که یک اتفاق ساده را تبدیل به یک واقعه شگفت آور کنند.

بازاریابی دهان به دهان منتهای آرزوی یک شرکت و یک تولیدکننده است که می تواند به بهترین شکل ممکن در ترویج یک محصول موثر باشد. محصولات تکنولوژیک اغلب امتحان نشده اند (توسط مشتریان)، گاهی ریسکی و معمولا گران هستند. خریداران اغلب برای خرید چنین محصولاتی تمایل دارند عقیده دوستان، آشنایان، خانواده و کارشناسان مستقل را هم جویا شوند تا با اعتمادبه نفس بیشتری نسبت به خرید اقدام کنند.

معمولا پاسخ مثبت این مشاوران منجر به خرید خواهد شد. امروز با استفاده از کمپین های دیجیتال مارکتینگ بسیاری از شرکت ها بازاریابی ویروسی می کنند که امیدوارند منجر به ترویج دهان به دهان شود. ایجاد محتوای متقاعدکننده و اجرای صحیح یک کمپین ویروسی می تواند سیستم های تبلیغی شرکت شما را در بین مشتریان بالقوه رواج دهد. بسیاری از شرکت ها بازاریابی های دهان به دهان را اساس برنامه خود قرار می دهند و نمونه بارز آن سیستم های فروش شبکه ای است.

مشاور توسعه بازار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی