جمعه, ۱۴ آذر(۹) ۱۳۹۹ / Fri, 4 Dec(12) 2020 /
           
فرصت امروز

ایلان ماسک با برنامه های بلند پروازانه خود مصمم است تا بشر را به یک نژاد بین سیاره ای تبدیل کند.

به گزارش دیجیاتو «ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس اکس به دنبال برپایی یک کلونی عظیم یک میلیون نفره در مریخ تا سال ۲۰۵۰ است. ماسک در پاسخ به سوال یکی از کاربران که در مورد چگونگی زندگی در سیاره سرخ سوال کرده بود، گفت:

ایلان ماسک ساکن مریخ

«زندگی در مریخ ابتدا در سازه های گنبدی شکل شیشه ای شروع خواهد شد. سیاره سرخ سرانجام به وسیله زمینی سازی همانند زمین از حیات پشتیبانی خواهد کرد.»

محققان و نویسندگان رمان های علمی-تخیلی سال‎ هاست ایده زمینی سازی (Terraforming) مریخ را برای محقق کردن رویای نفس کشیدن بدون ماسک و زندگی بدون لباس فضانوردی را در هوای آزاد مریخ مطرح کرده اند. البته به گفته ماسک بشر هنوز با این چشم ‎انداز بلندپروازانه فاصله بسیار زیادی دارد. ماسک در توییت دیگری گفت:

«زمینی سازی آنقدر کند صورت می گیرد که در طول حیات ما رخ نخواهد داد. البته شاهد برپایی کلونی انسانی در این سیاره خواهیم بود. تمدن های پیشرفته آینده که خرابه های به جای مانده از ما را کشف می کنند، ما را به خاطر بلندپروازی های‎ مان تحسین خواهند کرد.»

زمینی سازی مریخ به طور حتم یکی از شگفت ‎انگیزترین پروژه های تاریخ بشر خواهد بود. محققان می گویند برای تبدیل کردن سیاره سرخ به زمین باید روزانه ۳۵۰۰ کلاهک هسته ای را روی آن منفجر کرد تا فشار اتمسفری آن به سطح قابل تنفس برای انسان رسیده و یخ های آن برای آزادسازی دی اکسید کربن و ایجاد گازهای گلخانه ای ذوب شوند. البته این کار یک نقطه ضعف بزرگ دارد؛ تشعشعات ناشی از انفجارهای هسته ای سطح مریخ را به طور کامل غیرقابل سکونت خواهند کرد.

تحقیقی که سال ۲۰۱۸ انجام شده نیز نشان می دهد که دی اکسید کربن موجود در مریخ آنقدر نیست که بتواند فشار اتمسفری این سیاره را به سطح قابل تنفس برای انسان برساند.

اما این محدودیت ها هیچ کدام مانع نشده اند تا ماسک تلاش ها و رویاپردازی را متوقف کند. ماسک می گوید به کمک هزاران راکت غول ‎پیکر «استارشیپ» می توان صدها تن محموله و صدها سرنشین را به سیاره سرخ حمل و یک «شهر مریخی» بنا کرد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اولین راکت سرنشین ‎دار استارشیپ سال ۲۰۲۴ روانه مریخ خواهد شد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/bdn2oZOl
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
استعلام قیمت های روز
آخرین مطالب
پیشنهاد سردبیر
بهترین کتاب های تاریخ در زمینه دورکاری
همکاری بازاریابی با اینفلوئنسرها در دوران کرونا
چگونه رابطه برندمان با مشتریان را بهبود بخشیم
بهترین کتاب های تاریخ برای ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی
ترندهای بازاریابی محتوایی در سال 2021
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه