با تمام قدرت از تخریب باغ‌ها جلوگیری می‌کنیم - فرصت امروز

چهارشنبه, 29 بهمن 1393 - 13:06

رییس سازمان امور اراضی کشور:

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: با تمام قدرت از تخریب اراضی آبی، کشاورزی، زمین‌های درجه یک و دو روستایی و باغ‌ها جلوگیری می‌کنیم. به گزارش ایرنا، قباد افشار در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بنیاد مسکن وسازمان امور اراضی کشور افزود: طی پنج دهه گذشته یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تخریب شده به‌طوری که با خارج شدن این زمین‌ها از گردونه تولید محصولات کشاورزی، هم‌اکنون سالانه 10 میلیون تن محصولات کشاورزی را از دست داده‌ایم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 5/3میلیون هکتارزمین‌های کشاورزی کشور درحریم شهرها در معرض نابودی قرار دارند، گفت: با از دست دادن این زمین‌ها، کشور از تولید محصولات کشاورزی محروم خواهد شد. وی تصریح کرد: برنامه حفاظت از اراضی کشور یکی از وظایف سازمان امور اراضی است ضمن اینکه این سازمان از هرگونه تخریب و نابودی زمین‌های کشاورزی و باغات جلوگیری خواهد کرد.

رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه هم‌اکنون دو میلیون و700 هزار هکتار باغ در معرض آسیب قرار گرفته است، گفت: با این حال اجرای برنامه‌های مناسب را برای حفظ زمین‌های باغات در دستور کار خود قرار داده‌ایم. افشار با اشاره به امضای تفاهم‌نامه سازمان اراضی با بنیاد مسکن اظهارداشت: بدون شک هماهنگی‌های لازم بین این دوسازمان باعث هم‌افزایی در افزایش وسعت زمین‌های کشاورزی و باغات کشور خواهد شد تا روستا‌ها به‌عنوان مرکز تولید محصول ومواد‌غذایی هویت خود را بیش ازپیش حفظ کند. وی خواستار پایان بخشیدن به ساخت وساز ویلاها در زمین‌های کشاورزی و باغات شد وافزود: تولید و زندگی آرام در روستاها برای کشور وتحقق اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی دارد و سازمان امور اراضی با اجرای طرح‌های مختلف روستایی از تخریب زمین‌های کشاروزی و باغات جلوگیری خواهد کرد.

افشار از امضای قرارداد دیگری بین سازمان امور اراضی و سازمان نقشه برداری کشور خبر داد و افزود: دراین قرارداد سازمان نقشه‌برداری کشور هفت میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی را به‌صورت دقیق با عکسبرداری مشخص خواهد کرد و در نیمه دوم سال آینده درصدد هستیم 10میلیون هکتار دیگر نیز توسط سازمان نقشه برداری مشخص شود. رییس سازمان امور اراضی کشور بر شناسنامه‌دار شدن تمام زمین‌های کشاورزی تاکید کرد و افزود: هم‌اکنون کمتر از30درصد زمین‌های کشاورزی در کشور سند‌دار هستند و این مشکلات زیادی را برای توسعه بخش کشاورزی کشور به وجود آورده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با رفع تداخل زمین‌های کشاورزی طی پنج سال آینده بتوانیم تمام اراضی کشور را سنددار کنیم تا تولید محصولات کشاورزی همچنان روند روبه رشدی داشته باشد. یادآور می‌شود، با امضای این تفاهم‌نامه بنیاد مسکن و سازمان امور اراضی کشور وظیفه جلوگیری از تخریب زمین‌های کشاورزی و باغات روستایی را برعهده گرفته‌اند تا از این اراضی پیش پیش صیانت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی