چهارشنبه, 08 دی 1395 - 15:15

اگر تابه حال نتوانسته اید برخی از مهم ترین مهارت های موردنیاز زندگی تان را کنترل کنید، نزدیک شدن به سال جدید میلادی فرصت خوبی برای این کار است.

نو شدن سال وقت تغییر ایجاد کردن در رویکردها است. مهارت هایی چون شنیدن، داشتن فکر خلاق، مطالعه بیشتر، صداقت و یادگیری زبان دوم از کارهایی است که در زندگی این روزها،  مهارت به شمار می آید.

گوش دادن

گوش دادن به ظاهر مهارت ساده ای است اما واقعیت این است که خیلی ها برخلاف تصور خودشان اصلا گوش خوبی برای شنیدن ندارند. اگر می خواهید بهتر بشنوید، فقط و فقط دهانتان را بسته نگه دارید. آلفرد برندل، پیانیست اتریشی دراین باره می گوید: «دنیای شنیدن همان حروفی را دارد که دنیای سکوت دارد.»

فکر کردن به اینکه در جواب دیگران می خواهید چه حرفی بزنید، نه تنها توجه تان نسبت به حرف های طرف مقابل را می گیرد، بلکه به طرف مقابل نشان می دهد که حرف های شما بسیار مهم تر از حرف های او است. پس تمرین کنید، بیشتر از گوش تان بهره ببرید و کمتر زبان تان را به کار بگیرید.

صداقت

اگر هیچ حرف زیبا و شیکی برای زدن ندارید، به این معنی نیست که نباید آن را بگویید. معمولا صداقت داشتن هزینه دارد، اما حالا و در دنیایی که همه در حال حرف زدن هستند و کمتر کسی در حال گوش دادن است، صداقت داشتن یک مهارت به شمار می رود. برای تمرین صداقت باید شجاعت را تقویت کرد. کسانی می توانند از داشتن مهارت صداقت خوشحال باشند که ویژگی شجاعت در آنها زیاد باشد.

مطالعه بیشتر

حقیقت جامعه امروز این است که برخلاف گذشته، کتاب ها از نظر کمیت بالاتر و از نظر کیفیت پایین تر هستند. کتاب های معمولی و متوسط قفسه فروشگاه ها و کتابخانه ها را به خود اختصاص داده اند، بنابراین یافتن کتاب های عالی نسبت به گذشته سخت تر شده است.

به همین دلیل باید بیشتر خواند تا بتوان به یکی دو ایده دست یافت. دنیای امروز دنیای معمولی هاست، پس اگر بخواهید مهارت های زندگی را داشته باشید باید بیشتر بخوانید تا از کتاب های معمولی در دنیای معمولی فاصله بگیرید.

یادگیری یک زبان جدید

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد بهترین راه برای به یادسپاری همیشگی هر چیزی، تمرین برای یادآوری آن است، بنابراین به جای اینکه یک واژه را چندین و چند بار بخوانید، تنها یک بار بخوانید و بعد چندین بار تمرین کنید که آن را به یاد بیاورید.

این بهترین راه برای یادگیری یک زبان جدید است و باعث می شود با علاقه بیشتر پی این کار را بگیرید.

فکر خلاق

بهترین راه برای رسیدن به یک ایده جدید شاید خیلی ساده تر از آنی باشد که ما فکر می کنیم. برای یافتن ایده های بزرگ تازه تنها دست از تلاش بردارید.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، نشان داد که شرکت کنندگان در تحقیق زمانی که آرامش بیشتر و سردرگمی کمتری داشتند، ایده های بهتری هم به سراغ شان می آمد.

یک مطالعه دیگر در بریتانیا هم نشان داد گروهی که خسته کننده ترین کار یعنی خواندن شماره های دفترچه تلفن همراه شان را انجام دادند ایده های بسیار بهتری برای استفاده از فنجان های پلاستیکی داشتند. این یعنی خسته کننده بودن یک کار ذهن افراد را خلاق تر می کند، چون آنها را به فکر می اندازد که کار هیجان انگیزتری انجام دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید