شنبه, 17 خرداد 1399 - 20:00

دادستانی کره جنوبی برای شخص اول گروه سامسونگ و چندی دیگر از مقامات این شرکت حکم بازداشت صادر کرد.

به گزارش زومیت، مقامات کره جنوبی معاون هیأت مدیره سامسونگ، لی جائه یونگ را به ارتکاب معاملات جعلی، دستکاری در قیمت سهام و تقلب در حسابداری در حین ادغام شرکت مادر سامسونگ (شرکت ساخت وساز و بازرگانی سامسونگ یا به اختصار Samsung C&T) و شرکت صنایع Cheil در سال ۲۰۱۵ میلادی متهم کردند. از «لی جائه یونگ» که عملا شخص اول و رهبر گروه سامسونگ به حساب می آید به عنوان «وارث سامسونگ» نیز یاد می شود.

بازداشت مجدد مرد اول سامسونگ

روز پنجشنبه، دادستان های کره جنوبی حکم بازداشت جی وای لی، معاون ریاست گروه سامسونگ الکترونیکز را نیز به خاطر نقض قوانین بازار سرمایه محلی صادر کردند. همچنین، حکم بازداشت برای دو مقام کلیدی سامسونگ، یعنی رئیس و معاون هیأت مدیره دفتر استراتژی آینده سامسونگ (واحد مدیریت کل شرکت خوشه ای سامسونگ که در حال حاضر منحل شده است)، به ترتیب با نام های کیم جُنگ جونگ و چوی گی سونگ صادر شده است. کیم با اتهام های دیگری درباره نقض تعهد نیز روبه رو است.

دادستان ها معتقدند که سامسونگ عمدا قیمت سهام صنایع Cheil را بالا برده است. جی وای لی شخصا ۲۳٫۲درصد از سهام Cheil را در اختیار داشت و ارزش سهام Samsung C&T که وارث سامسونگ در آن هیچ سهمی ندارد، کمتر از مقدار واقعی ارزش گذاری شده بود. دادستان ها ادعا می کنند که ادغام Cheil و سامسونگ باعث شده است تا لی سهام بیشتری از Samsung C&T را پس از ادغام تصاحب کند و از این طریق، کنترل بیشتری روی کل گروه تجاری سامسونگ داشته باشد.

براساس گزارش ها، وارث غول فناوری کره در طول دو جلسه بازجویی که بازرسان برگزار کرده اند، تمامی اتهامات را رد کرده است. سامسونگ از هرگونه اظهار نظری در این باره امتناع می کند. تیم حقوقی لی در بیانیه ای گفته است باتوجه به اینکه او روز سه شنبه برای ارزیابی عمومی صحت کیفرخواست درخواست داده بود، تصمیم دادستان ها تأسف برانگیز است.

از سال ۲۰۱۸ میلادی، کره جنوبی برای بازبینی پرونده ها اجازه تشکیل هیأتی مدنی را داده است. این هیأت که اعضای آن به صورت تصادفی از میان کارشناسان انتخاب شده اند، بررسی تحقیقات در حال انجام را برعهده دارد و ارزیابی می کند که آیا کیفرخواست باید دنبال شود یا خیر. بااین حال، تصمیم های این کارگروه الزام آور نیست. این تحقیقات، جدا از دادگاه مربوط به رشوه دادن لی است. وارث شرکت کره ای پیش تر اعتراف کرده بود که برای جلب پشتیبانی از ادغام یادشده، به رئیس جمهور سابق کره جنوبی، پارک گئون های و یکی از مشاوران کلیدی او رشوه پرداخت کرده است.

با اینکه تاریخ بررسی حکم جدید بازداشت لی در دادگاه هنوز مشخص نیست، او باید دوباره برای اتهام مربوط به پرداخت رشوه محاکمه شود. وارث سامسونگ برای اولین بار به اتهام پرداخت رشوه در سال ۲۰۱۷ میلادی بازداشت شد و در سال ۲۰۱۸، پس از دریافت حکم تعلیق در دادگاه استیناف آزاد گردید. سال گذشته، دیوان عالی کره دستور تجدیدنظر در حکم دادگاه را داد، اما اظهار داشت که برخی از اتهامات مربوط به پرداخت رشوه به اشتباه رد شده اند.

درهمین حال، جی وای لی با ساخت ویدئوی تلویزیونی در ماه گذشته، از دخالت شرکت خوشه ای در رسوایی کنونی مربوط به پرداخت رشوه در سطح ملی عذرخواهی و ادعا کرد که اتهامات برای فعالیت های غیراخلاقی، ناشی از یک مسئله در رابطه با جانشینی است. همچنین در این ویدئو، لی قول داد که چنین فعالیت هایی متوقف خواهد شد و او اجازه نخواهد تا پرونده شرکت خوشه ای برای فرزندانش مسئله ساز شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید