چهارشنبه, 19 شهریور 1393 - 09:49

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دو خودروساز بزرگ کشور تاکنون بیش از دو هزار و 200 میلیارد تومان از اموال خود را فروخته و تبدیل به نقدینگی کردند و در اختیار تولید گذاشتند.

محمدرضا نعمت‌زاده در گفت‌وگو با ایرنا، همسویی با تیم اقتصادی دولت را از عمده‌ترین فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت کاهش تورم دانست و اظهار کرد: گسترش راه‌های افزایش نقدینگی واحد‌های تولیدی به غیر‌از ورود منابع بانک مرکزی به عرصه تولید از جمله راهکارهای حمایت از تولید بود که در یک سال گذشته در دستور کار قرار داشت.

وی افزود: براساس این رویه، از صاحبان صنایع درخواست شد تا تمام آنچه منابع در اختیار دارند را دوباره به خط تولید بازگردانند و به همین سبب بسیاری از واحدهای تولید توانستند فعالیت خود را دوباره آغاز کرده و به چرخه تولید بازگردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این روش و درخواست در صنایع خودروسازی کشور نیز اجرا شد به‌گونه‌ای که شاهد رشد تولید بسیار خوبی در سال‌جاری خواهیم بود که امیدواریم این شرایط نیز در سایر بخش‌های صنعتی کشور اتفاق بیفتد.

به گفته وی، گروه صنعتی ایران خودرو به غیر‌از سهام بانک پارسیان که هم‌اکنون در اختیار دارد، بقیه اموال خود را واگذار کرده و منابع آن را به سمت تولید سوق داده است.

نعمت‌زاده همچنین به مصوبات دولت در خصوص توسعه فضای کسب‌و‌کار اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبات که از دو ماه پیش ابلاغ و تکالیف دستگاه‌های مختلف در زمینه بهبود و تسریع فضای کسب‌و‌کار مشخص شد، هرچند این تکالیف پیش از این جزو اختیارات دستگاه‌ها بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص مصوباتی را در جهت اصلاح اصل 44 قانون اساسی انجام داد که براساس آن تمام دستگاه‌ها باید در راستای شفاف‌سازی قوانین اقدام کنند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: دستگاه‌ها مکلف شدند تمام ضوابط و مقررات فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی را به طور شفاف اعلام کنند تا مردم بدانند برای انجام فعالیت‌های اقتصادی خود چه وظایفی را باید انجام دهند.

وی با بیان اینکه این فعالیت شروع شده و در سال‌جاری پیگیری خواهد شد، اظهار کرد: آنچه برای خروج از رکود در سال جاری مورد تاکید قرار گرفته یکی تامین تسهیلات مورد نیاز برای واحدهای تولیدی و دیگری تامین سرمایه در گردش این واحد‌ها است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید براینکه بانک‌ها مکلف شدند حداقل 60درصد تسهیلات بانکی در سال‌جاری را به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص دهند، اضافه کرد: سرمایه در گردش باعث رونق سریع، افزایش تولید و صادرات خواهد شد.

نعمت‌زاده ادامه داد: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری‌ها پیش از این انجام گرفته اما به سبب عدم کفایت سرمایه، شاهد کاهش میزان تولید بودیم که براین اساس بانک‌ها مکلف شدند تا سرمایه در گردش این واحدها را تامین کنند تا تولید رونق و توسعه پیدا کند.

وی در پایان تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را از جمله اولویت‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و اظهار کرد: این موضوع از جمله درخواست‌های اصلی این وزارتخانه برای خروج از رکود بوده است، موضوعی که در سال‌های قبل به آن توجهی نشده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید