مخالفت با محصولات تراریخته مغرضانه است - فرصت امروز

جمعه, 24 ارديبهشت 1395 - 19:10

استاد زیست شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان با تاکید بر سلامت محیطی و محصولات تراریخته اظهار داشت: سلامت محصولات تراریخته محرز و مخالفت ها مغرضانه است.

به گزارش فرصت امروز، آدم ترکمن زهی، در جمع شرکت کنندگان در همایش ایمنی‎زیستی، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا ثابت نشده است که محصولات تراریخته ضرری داشته باشند.

وی افزود: این محصولات نه تنها خطری ندارند بلکه با اصلاحاتی که در آنها انجام شده بسیاری از معضلاتی که در محصولات غیرتراریخته وجود دارد در این محصولات رفع شده است.

ترکمن زهی اظهار کرد: تراریختگی و انتقال ژن درون گونه‎ای و بین گونه‎ای در طبیعت و به طور خود به خود رخ می‎دهد ولی در فناوری مهندسی ژنتیک این کار حساب شده و درست و با توجه به هدف تولید محصول انجام می‎شود.

این پیشکسوت ژنتیک،  ادامه داد: سال‎هاست که با استفاده نادرست و بی‎رویه از انواع نهاده‎های شیمیایی به زمین آسیب زده‎ایم و اکنون که می‎توانیم با استفاده از فناوری‎های جدید تا حد زیادی از ادامه این روند جلوگیری کنیم دیده می‎شود که مخالفت‎هایی عمدتا مغرضانه با تولید محصولات تراریخته صورت می‎‎گیرد.

وی افزود: گمان می‎رود این مخالفت‎ها صرفا در پی منافع شخصی باشد. در چنین شرایطی جامعه علمی کشور باید با قدرت از این فناوری حمایت کند.

ترکمن زهی همچنین افزود: با توجه به اینکه در فرآیند تولید ارقام تراریخته استفاده مصرف سموم شیمیایی به مقدار زیادی کاهش یافته و حتی به صفر می‎رسد، باید این محصولات را دوستدار محیط زیست و عامل مهمی در حفاظت از محیط زیست دانست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی