شنبه, 27 ارديبهشت 1399 - 21:20

وارن بافت اعلام کرده شرکت تحت مدیریتش، تمامی سهام خود در خطوط هواپیمایی را که بیش از ۴ میلیارد دلار ارزش داشت، به فروش رسانده است.

به گزارش زومیت وارن بافت، رئیس هیأت مدیره برکشایر هاتاوی اعلام کرده که این شرکت سرمایه گذاری تمامی سهام خود در شرکت های هواپیمایی را به فروش رسانده است. براساس آمارهای موجود ارزش این سهام ماه دسامبر و پیش از همه گیر شدن ویروس کرونا بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است. برکشایر هاتاوی در شرکت هایی نظیر یونایتد ایرلاینز، امریکن ایرلاینز، ساث وست و دلتا سرمایه گذاری کرده بوده است.

وارن بافت فروش سهام خطوط هواپیمایی

وارن بافت در جریان رویداد مربوط به ارائه گزارش مالی برکشایر هاتاوی گفت:

شرایط دنیا برای شرکت های هواپیمایی بسیار تغییر کرده است. من نمی دانم که این شرایط به چه شکل تغییر کرده اند و امیدوارم هرچه زودتر شرایط به شکل منطقی بازگردد. من نمی دانم که آیا الگوی رفتار شهروندان آمریکایی تغییر کرده یا در آینده به دلیل ادامه دار بودن شرایط تغییر خواهد کرد، اما من تصور می کنم که برخی صنایع نظیر صنایع هوایی بنا به دلایلی که خارج از دستان ما بوده، ضربه دیده و به نوعی تعطیل شده است.

همانطور که می دانید، خطوط هواپیمایی از ابتدای ماه مارس میلادی به موجب همه گیر شدن هرچه بیشتر ویروس کرونا ضربه اقتصادی سنگینی را به موجب کنسل شدن و لغو پروازها متحمل شدند.

وارن بافت به این نکته اشاره کرده که خروج برکشایر هاتاوی از سرمایه گذاری در خطوط هواپیمایی به صورت کامل بوده و این مجموعه تمام سهام خود در ایرلاین های مختلف را واگذار کرده است. براساس آمارهای موجود از ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، برکشایر هاتاوی بیش از ۱۰درصد از سهام امریکن ایرلاینز به ارزش ۴۲.۵ میلیون دلار، ۹.۲درصد از سهام دلتا به ارزش ۵۸.۹ میلیون دلار، ۱۰.۱درصد از سهام ساث وست به ارزش ۵۱.۳ میلیون دلار و ۷.۶درصد از سهام یونایتد ایرلاینز به ارزش ۲۱.۹ میلیون دلار را در اختیار داشته که همگی واگذار شده اند. سهام این شرکت های هواپیمایی به ترتیب ۶۲.۹، ۵۸.۷، ۴۵.۸ و ۶۹.۷ درصد کاهش داشته است.

برکشاویر هاتاوی در حالی سرمایه گذاری در بخش هوایی را به انجام رساند که پیش از آن، وارن بافت بارها سرمایه گذاری در این حوزه را نامناسب خوانده بود. صنعت هواپیمایی در حالی دهمین سال سوددهی متوالی خود را در روزهای منتهی به سال ۲۰۲۰ جشن گرفت که این سوددهی در اثر ادغام ها و کاهش قیمت سوخت به دست آمده بود، حال آنکه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا این روند ادامه دار نباشد. بافت همچنین اعلام کرده که تردید دارد تعداد مسافران خطوط هوایی در چند سال آینده به اندازه سال ۲۰۱۹ برسد. براساس اطلاعات ارائه شده توسط خطوط هوایی امریکن، یونایتد، ساث وست و دلتا که ماه پیش اولین ضرردهی خود را پس از شیوع ویروس کرونا گزارش دادند، تقاضا برای سفرهایی هوایی در ایالات متحده بیش از ۹۵درصد کاهش داشته است.

شرکت های هواپیمایی در آمریکا چندی پیش اولین بسته حمایتی دولت فدرال به مبلغ ۲۵ میلیارد دلار را دریافت کردند که آنها را از اخراج کارمندان و کاهش هزینه ها تا ۳۰ سپتامبر سال جاری بی نیاز می کند. باید دید که در آینده و آغاز فصل تابستان، شرایط برای شرکت های هواپیمایی چطور رقم خواهد خورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید