پنجشنبه, ۲۷ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Thu, 17 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز

تجارت AMD در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ میلادی به لطف بهبودهای اعمال شده در پردازنده های سری رایزن ۳۰۰۰ و عرضه کارت های گرافیک سری رادئون ۵۰۰۰ رونق بیشتری پیدا کرده است.

به گزارش زومیت، AMD گزارش مالی سه ماهه چهارم و کل سال مالی ۲۰۱۹ را منتشر کرد. براساس این گزارش، درآمد شرکت در سه ماهه یادشده با ۱۸درصد افزایش نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ و ۵۰درصد افزایش در قیاس با بازه زمانی مشابه در سال پیش، به ۲٫۱۳ میلیارد دلار رسیده است. حاشیه سود ناخالص نیز در همین سه ماهه افزایش یافته و به ۴۵درصد رسیده است؛ این شاخص برای سه ماهه قبل ۴۳ و برای سال گذشته ۳۸درصد بود.

گزارش مالی AMD برای فصل چهارم سال ۲۰۱۹ افزایش ۵۰ درصدی درآمد

سود عملیاتی AMD با رشد حیرت انگیز ۱۱۴۳درصدی، از ۲۸ میلیون دلار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به ۳۴۸ میلیون دلار در سه ماهه اخیر رسیده؛ در بازه های زمانی یادشده سود خالص AMD نزدیک به ۳۴۷درصد رشد داشته و رقم ۱۷۰ میلیون دلاری را تجربه کرده است. در نهایت نیز درآمد حاصل از هر سهم در مقایسه با سه ماهه پیشین، با افزایش ۲۷۵درصدی به ۰٫۱۵ دلار به ازای هر سهم می رسد. لیزا سو، مدیرعامل AMD دررابطه با درآمدهای شرکت متبوعش گفت:

طی مسیری که در چند سال گذشته سپری کردیم، سال ۲۰۱۹ نقطه عطف بزرگی بوده است، زیرا قدرتمند ترین محصولات مان طی ۵۰ سال گذشته را در این سال با موفقیت معرفی و عرضه کردیم.

درآمد AMD برای کل سال مالی ۲۰۱۹، ۶٫۷۳ میلیارد است که ۴درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۸ نشان می دهد. حاشیه سود با رشد نسبت به سال قبل از ۳۸درصد به ۴۳درصد رسید و سود عملیاتی ۴۰درصد بالاتر رفت و در سال مالی ۲۰۱۹، به حدود ۶۳۱ میلیون دلار رسید. بااین حال سود خالصی که AMD در بازه زمانی یادشده به دست آورده، تقریبا در رقم ۳۴۱ میلیون دلار ثابت مانده است. در سال ۲۰۱۹ سود هر سهم در مقایسه با سال مالی پیشین 6درصد کاهش یافته و ۰٫۳۰ دلار را به ازای هر سهم نشان می دهد.

AMD در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ در حدود ۵۶۳ میلیون دلار از بدهی های خود را پرداخت کرده است که نسبت به مبلغ ۱۰۸۷ میلیون دلاری در سه ماهه پیش از آن، کاهش چشمگیری را نشان می دهد. استراتژی AMD در این حوزه، کاهش بدهی های پرداختی برای تقویت ترازنامه است. درواقع، اینکه AMD تمام بدهی اش را پرداخت کند یا خیر، بستگی به نوع بدهی های شرکت یادشده و نیز موارد استفاده بهتر از پول های این شرکت دارد.

تجارت AMD در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ میلادی از فروش تراشه های سری اپیک (EPYC)، رایزن و رادئون، به لطف بهبودهای اعمال شده در پردازنده های سری رایزن ۳۰۰۰ و عرضه کارت های گرافیک سری رادئون ۵۰۰۰ رونق بیشتری پیدا کرده است. سود حاصل از فروش تراشه های نیمه سفارشی، یکپارچه و سازمانی (EESC) نیز به لطف فروش بیشتر تراشه های سری اپیک، با وجود افزایش ۷درصدی باز هم انتظارات را برآورده نمی کند.

انتظار خریداران برای کنسول های جدیدی که در نیمه دوم سال میلادی جاری عرضه خواهند شد، سبب شده تا فروش تراشه های نیمه سفارشی کاهش یابد و درنتیجه سود حاصل از این بخش کمتر از انتظارات باشد. همچنین پیش بینی ها در مورد فروش پردازنده های سری اپیک درست از آب درنیامد، اما کماکان انتظار می رود با محکم تر شدن جای پای تراشه Rome در بازار سرور، همچون موارد رایزن و رادئون جهشی بزرگ در آمار فروش و درآمدها رخ دهد. قسمت اصلی از درآمدهایAMD، حاصل از بخش تراشه های محاسباتی و کارت های گرافیک است. به لطف فروش خوب پردازنده های رایزن و کارت های گرافیک رادئون، درآمد این بخش نسبت به سال قبل افزایش ۶۹درصدی تجربه می کند. سال ۲۰۱۹ درآمد عملیاتی نیز به لطف حاشیه سود تراشه های سری رایزن، نسبت به سال ۲۰۱۸ بیشتر بود. حال که محصولات AMD در زمینه عملکرد رقابتی هستند، این شرکت نیازی به اعمال تخفیف روی تراشه های خود ندارد؛ البته همین تخفیف ها بود که غول تراشه ساز را به عرصه رقابت با اینتل بازگرداند.

همان گونه که پیشتر گفته شد، سود حاصل از فروش تراشه های نیمه سفارشی، یکپارچه و سازمانی به خوبی بخش تراشه های محاسباتی و کارت های گرافیک نیست، اما نسبت به سال قبل رشد ۷درصدی را نشان می دهد. سود عملیاتی در این بخش در سه ماهه جاری ۴۵ میلیون دلار است که نسبت به سال قبل با ۶ میلیون دلار ضرر در شاخص یادشده، بسیار چشمگیر به نظر می رسد. AMD در حوزه یادشده راه طولانی در پیش دارد. همچنین طی ارائه گزارش مالی، مدیر عامل AMD اعلام کرد نسل جدید کارت های گرافیک سری Navi بالیتوگرافی ۷ نانومتری و نسل دوم از معماری RDNA در سال جدید معرفی خواهند شد. او گفت:

ما در سال ۲۰۱۹ معماری جدیدمان در کارت های گرافیک را معرفی کردیم و (این معماری) در محصولات سری Navi به کار رفت. همچنین شما می توانید انتظار ارتقای این محصولات در سال ۲۰۲۰ را نیز داشته باشید. علاوه بر این ما امسال نسل جدید از معماری RDNA را نیز عرضه خواهیم کرد که بخشی از محصولات مان در سال ۲۰۲۰ خواهند بود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/eF85P7qZ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه