سه شنبه, ۲۴ فروردین(۱) ۱۴۰۰ / Tue, 13 Apr(4) 2021 /
           
فرصت امروز

نهادی که در آمریکا مشغول تحقیق و تفحص پیرامون وجود تبعیض نژادی در استخدام و ترفیع کارمندان فیس بوک است، پرونده خود را با عنوان بررسی تبعیض نژادی «سیستماتیک» مطرح کرده؛ یعنی این نهاد گمان دارد که فیس بوک در سطح سیاست هایش به تبعیض و نژادپرستی مشغول است.

به گزارش دیجیاتو، «کمیسیون فرصت های شغلی برابر» (EEOC) معمولا با میانجی گری یا فراهم سازی بستر شکایت از شرکت ها این دسته از مشکلات را برطرف می کند. ولی این کمیسیون به ندرت از لفظ «سیستماتیک» برای رویه های شرکت ها استفاده می کند. استفاده از این لفظ به EEOC اجازه می دهد تا با کمک متخصصان به تحلیل داده های فیس بوک بپردازند و پرونده بزرگ تری را تنظیم کنند که دربرگیرنده تمامی کارمندان این شرکت باشد.

فیس بوک به تبعیض نژادی سیستماتیک در جذب کارمندان خود متهم شد

«اسکار ونزی جونیور»، یکی از مدیران برنامه های عملیاتی فیس بوک و دو متقاضی شغل در این شرکت ژوئیه ۲۰۲۰ شکایت خود را به EEOC بردند و در ماه دسامبر متقاضی دیگری که توسط فیس بوک رد شده بود به این پرونده ملحق شد. آنها می گویند این کمپانی با ارزیابی های سلیقه ایِ متقاضیان و ترفیع کارمندان براساس پیش فرض های نژادی علیه سیاه پوست ها تبعیض اعمال می کند.

با این حال، خود EEOC هنوز اتهامی را علیه فیس بوک طرح نکرده. تحقیقات این کمیسیون در نهایت ممکن است نشان دهنده عدم وجود تبعیض در فیس بوک باشد. یکی از سخنگویان این شرکت به نام «اندی استون» از اظهارنظر درباره استفاده از لفظ تبعیض «سیستماتیک» خودداری کرد، اما گفت: «ضروری است که تمامی کارمندان در محیطی محترمانه و ایمن کار کنند. ما هرگونه اتهام مربوط به تبعیض را جدی می گیریم و تک تک پرونده ها را بررسی می کنیم.»

«پیتر رومر-فریدمن» وکیل آقای ونزی و متقاضیان کار در فیس بوک می گوید «کمیسیون فرصت های شغلی برابر» در ماه اوت سال گذشته محققان موضوعات سیستماتیک را به تیم خود اضافه کرد و در چهار ماه گذشته توضیحات کاملی را از هر دو سمت گرفته است.

افزایش تنوع نژادی و جنسیتی چالش مهمی برای شرکت های بزرگ دنیای فناوری بوده و آنها معمولا نقصان کیفی را عامل رد شدن متقاضیان گروه های کم نماینده می دانند، ولی کارمندان این حوزه اخیرا به  صورت عمومی علیه این ایده به پا خاسته اند و با طرح شکایت های رسمی سعی دارند نشان دهند که این شکاف در استخدام نیروها تحت تاثیر تبعیض است.

رومر-فریدمن می گوید او و موکلانش ماه گذشته به EEOC اعلام کردند که سیاست های فعلی فیس بوک موجب اعطای پاداش حداکثر ۵ هزار دلاری به کارمندانی می شود که نیروهای مجرب را به این شرکت می آورند. این نیروها هم معمولا دارای خصوصیاتی مشابه کارمندان فعلی فیس بوک هستند و این سازوکار مانع از جذب متخصصان سیاه پوست می شود.

فیس بوک اعلام کرده بود که تا ماه ژوئن ۲۰۲۰ حدود ۳.۹ درصد از کارمندان آمریکایی آنها سیاه پوست بوده اند. وزارت دادگستری آمریکا دسامبر ۲۰۲۰ فیس بوک را به تبعیض گسترده علیه کارمندان این شرکت متهم کرد و گفت آنها به استخدام نیروهای موقتی از جمله کسانی که ویزای H-1B دارند اولویت بالاتری می دهند.

گوگل ماه گذشته با پرداخت یک جریمه ۳.۸ میلیون دلاری به دولت آمریکا موافقت کرد تا پرونده پرداخت دستمزدهای پایین برای زنان و برخورد غیرمنصفانه با زنان و کاندیداهای آسیایی در هنگام استخدام نیروهای جدید را ببندد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/fBNUhFRK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه