دوشنبه, ۲۶ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۱ / Mon, 16 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

آخرین قانون مربوط به شرکت های دانش بنیان، در سال 89 نوشته شد و در سال های اخیر لزوم تدوین و تصویب قانون جدید یا بروزرسانی قانون قدیم، بیش از پیش احساس می شود. طرح «جهش تولید دانش بنیان» که از سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مورد بحث بوده است؛ در دی ماه 1400 در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

در همین رابطه بیش از 2700 فعال دانش بنیان با برگزاری کارزاری حمایت خود را از تصویب این طرح اعلام و خواستار حمایت بیشتر و تصویب آن در شورای نگهبان شدند. در متن این کارزار که خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دبیر و اعضای شورای نگهبان نوشته شده، آمده است:

کارزار حمایت از «طرح جهش تولید دانش بنیان»

«تصویب «قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» در سال ۱۳۸۹در مجلس شورای اسلامی و اجرای آن در سال های بعد در معاونت علمی و فناوری منشاء پیشرفت و برکات بسیاری در کشور شد. به خصوص در دورانی که تحریم ها به بیشترین حد خود رسید، این شرکت ها توانستند در تولید داروهای پیشرفته، تجهیزات پیشرفته موردنیاز صنایع و تولید بار اول اقلامی که پیش از این در کشور تولید نشده بودند، اثرگذاری قابل توجهی داشته باشند.

با این وجود، برخی از کاستی ها و نواقص قانونی در مسیر توسعه و رشد شرکت های دانش بنیان وجود دارد که نیازمند توجه جدی مسئولان برای رفع آن هاست. قدم اول در این مسیر در مجلس شورای اسلامی و حمایت نمایندگان مجلس با تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان برداشته شده و هم اکنون انتظار می رود شورای نگهبان نسبت به تصویب و قانونی شدن این برنامه های حمایتی اقدام کند.

حمایت از توسعه ساخت داخل شرکت های دانش بنیان، معافیت از ترک تشریفات قانون مناقصه، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، عدم رقابت شرکت های دولتی با شرکت های دانش بنیان، گسترش حمایت ها و مشوق های مالی، اجازه واگذاری دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها به محققین، توسعه فعالیت پارک های علم و فناوری، توسعه حمایت های دولتی از شرکت های خلاق و غیره بخشی از مواردی است که در طرح جهش تولید دانش بنیان می تواند به توسعه هرچه سریع تر شرکت های دانش بنیان کمک کند.

ما امضاکنندگان این کمپین، ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حمایت از طرح جهش تولید دانش بنیان، خواستار تصویب نهایی این طرح در شورای نگهبان هستیم و از نمایندگان مجلس و شورای نگهبان تقاضای حمایت بیشتر و مؤثرتر از اقتصاد دانش بنیان در کشور را داریم».

برچسب ها : اخبار امروز
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/wEpmaFyr
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه