چهارشنبه, ۸ تیر(۴) ۱۴۰۱ / Wed, 29 Jun(6) 2022 /
           
فرصت امروز

ورق روغنی و ورق استیل ، بهترین اشکال فولاد

ورق روغنی و ورق استیل دو نوع از با کیفیت ترین محصولات فولادی از نظر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی هستند. شاید نام فولاد به طور کلی یادآور جسمی سخت ، زبر ، سنگین و خشن باشد و شاید این ذهنیت در مورد اکثر محصولات فولادی هم درست باشد اما در مورد ورق روغنی و استیل این طور نیست. برای به دست آوردن اطلاعاتی کامل در مورد ویژگی ها و کاربرد این محصولات بی نظیر در ادامه با ما همراه باشید.

  1. ورق روغنی

ورق روغنی نوعی ورق فولادی است که با نورد سرد تولید می شود. در حقیقت برای تولید ورق روغنی قدم اول تولید شمش فولاد از ترکیب آهن و کربن است. در مرحله ی بعدی این شمش تحت نورد گرم به ورق سیاه تبدیل می شود که ورق سیاه به کمک فرآیند پیچیده تری به نام نورد سرد تولید ورق روغنی می کند. نورد سرد سه مرحله ی کلی دارد که هرکدام ویژگی خوب و کاربردی در ورق روغنی ایجاد می کند. در اسید شویی به عنوان نخستین قدم از این فرآیند ، پولک ها و آثار باقی مانده روی ورق سیاه از سطح زدوده شده و آن را صاف و خالص می کند. در این مرحله ورق خشک و شکننده است برای ایجاد انعطافی قابل قبول در آن ، آنیل می شود. برای آنیلینگ ورق اسید شوی به روغن آغشته شده و حرارت می بیند. این حرارت به حدی است که فولاد به دمای تبلور مجدد خود نرسد. ورق روغنی انعطاف و فرآیند پذیری خوب خود را مدیون مرحله ی دوم تولید یا آنیلینگ است. در قدم سوم ورق با حرارتی کم از میان دو ردیف غلتک عبور می کند ، به تدریج از ضخامت آن کاسته و به طول و کیفیت آن افزوده می شود. محصول نهایی ورقی صاف ، با کیفیت سطحی بی نظیر و دقت ابعادی بالا است که بسیار منعطف و شکل پذیر است و به لطف روغنی که در سطحی دارد تا حدی مقاوم در برابر زنگ زدگیست. نورد سرد فرآیندی زمان بر و هزینه بر است که قیمت ورق روغنی را به نسبت ورق سیاه تا حدی افزایش می دهد. ورق روغنی به شکل ورق برای ساخت بدنه خودرو و لوازم خانگی و ... کاربرد دارد و به شکل لوله و پروفیل سبک برای تولید انواع لوازم مبلمان اداری و خانگی و ....

ورق روغنی و ورق استیل ، بهترین اشکال فولاد

  1. ورق استیل

گر چه ورق استیل ترکیبی متفاوت از ورق روغنی دارد اما فرآیند تولید آن ها مشابه است. در این آلیاژ علاوه بر آهن و کربن درصدی کروم و نیکل هم وجود دارد. بیشتر، میزان این عناصر در آلیاژ تعیین کننده ی ویژگی های استیل است تا فرآیند تولید آن. برای تولید استیل هم مثل ورق روغنی ، شمش تحت نورد سرد و گرم قرار می گیرد اما تاثیر چشم گیری بر خواص ندارد. اصلی ترین تفاوت این دو ورق از نظر خواص ، میزان مقاومت آن ها در برابر خوردگیست. کروم موجود در این آلیاژ بر روی سطح با اکسیژن واکنش داده و تولید کروم اکسید می کند. کروم اکسید مانع از واکنش آهن لایه های زیرین می شود و به عبارتی فولاد را ضد زنگ می کند. علاوه بر این سطح استیل بسیار با کیفیت ، براق و البته انعطاف پذیر است. قیمت ورق و محصولات تولیدی آن نیز چون قیمت پروفیل استیل چیزی در حدود سه تا چهار برابر بیشتر از قیمت ورق روغنی و محصولات تولیدی از آن است. در مورد مقاطع فولادی بخش اصلی قیمت محصول بابت ورق است. استیل به شکل ورق بیشتر برای تولید وسایل آزمایشگاهی و به شکل لوله و پروفیل برای تولید محصولات دکوراتیو کاربرد دارد.

سخن پایانی

ورق روغنی در صنعت با نام ورق نورد سرد هم شناخته می شود اما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که نورد سرد فرآیندی در تولید است که نه فقط برای فولاد بلکه برای فولاد ضد زنگ هم از آن استفاده می شود. اما تفاوت این فرآیند در این دو نوع آلیاژ این است که نورد سرد برای فولاد تمامی خواص آن را بهبود می بخشد اما برای فولاد ضد زنگ تنها به منظور کاهش بیشتر ضخامت استفاده می شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/J4fNOCFf
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه