جمعه, ۱۵ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Fri, 7 Oct(10) 2022 /
           
فرصت امروز

یک کارشناس حوزه کار با تشریح دلیل گرایش افراد به کسب و کارهای خدماتی، تاکید کرد: با توجه به آنکه مشاغل خدماتی، ناپایدار و غیرمولد هستند باید به سمت اقتصاد تولید محور و دانش بنیان حرکت کنیم.

ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی بالا بودن سطح اشتغال بخش خدمات در کشور اظهار کرد: معتقدم به دلیل نبود زیرساختهای شغلی دائم در کشور که بتواند چرخه اقتصاد مملکت را بچرخاند، با گسترش مشاغل خدماتی روبه رو هستیم و افراد به کسب و کارهای خدماتی روی آورده اند.

وی افزود: اگر در طول سال های اخیر زیرساخت های ایجاد اشتغال پایدار و دائم را فراهم می کردیم و موانع و محدودیت های پیش روی تولید و صنعت را از میان برمی داشتیم امروز به جای گرایش افراد به کارهای خدماتی، رونق و افزایش سطح اشتغال بخش های تولید و صنعت را شاهد بودیم.

افزایش مشاغل خدماتی ، باعث رکود اقتصادی و مصرف گرایی در کشور می شود

به گفته این کارشناس حوزه کار، روحیه مصرف گرایی در کشور باعث شده تا مشاغل خدماتی که با نیاز جامعه در ارتباط است رواج یابند و افراد در بخش های خدماتی سرمایه گذاری کنند.

چمنی تصریح کرد: متاسفانه سیستم کشور ما مصرف گرا است. نفت را می فروشیم و هزینه می کنیم و دولتها با آن کشور را اداره می کنند ولی اقتصاد نفتی به سود ما نبوده است چون باعث شده از تمرکز و سرمایه گذاری بر تولید و صنعت غفلت کنیم.

وی ادامه داد: ترکیه در همسایگی ما فاقد نفت و درآمد نفتی است ولی تعداد شهرک های صنعتی آن قابل مقایسه با ما نیست. شاید زمانی محصولات کارخانه هایشان آن قدر قوی نبود و کیفیت بالایی نداشت ولی ما با اینکه در اوج بودیم به تدریج از این مسیر فاصله گرفتیم و آنها امروز خود را در بازارهای جهانی مطرح کرده اند. در محصولات پوشاک و لباس و صنعت کفش بسیاری از بازارها را در اختیار گرفتند و چون نفت نداشتند در بخشهای صنعتی سرمایه گذاری کردند.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به حمایت مقام معظم رهبری از تولید داخلی اظهار کرد: علیرغم آنکه مقام معظم رهبری فرمان جلوگیری از ورود لوازم خانگی خارجی و مشابه تولید داخل را صادر فرمودند و از تولید داخلی حمایت شود اما به جای آنکه شاهد بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدکنندگان باشیم، دیدیم که تنها قیمتها را بالا بردند چون دنبال سود زودبازده هستند و به جای اینکه روی تکنولوژی های جدید سرمایه گذاری کنند و به صادرات روی بیاورند، تنها فکرشان بازار داخل بوده است اما نتیجه آن رکود بازار داخلی و انباشت کالا در انبارها شد.

چمنی نبود بروکراسی های پیچیده را از مهمترین علل گسترش مشاغل خدماتی عنوان کرد و گفت: مشاغل خدماتی هزینه بالایی برای راه اندازی نمی خواهد و بروکراسی های زائد و دست و پاگیر مشاغل تولیدی و صنعتی را ندارد لذا افراد بیشتر دنبال این کسب و کارها می روند در حالی که مشاغل کشاورزی و صنعتی یه حمایت دولت و بانکها در پرداخت تسهیلات نیاز دارند ولی با وجود اشتغالزایی بالای این دو بخش به دلیل فرایند دشوار راه اندازی افراد ترجیح می هند در مشاغلی کار کنند که با کمترین هزینه بیشترین درآمدزایی را داشته باشند و اصطلاحا زودتر به پول برسند.

وی در پایان با بیان اینکه مشاغل خدماتی ناپایدار و غیرمولد هستند، اظهار کرد: امروز افراد تلاش می کنند در کارهایی مشغول کار شوند که زودتر به پول برسند و با آن خانواده و معاش خود را تامین کنند از این رو دنبال کارهای خدماتی هستند و کمتر به مشاغل تولیدی و صنعتی تمایل نشان می دهند اما مشاغل خدماتی هم دوام و پایداری لازم را ندارد و با بحران هایی نظیر کرونا از بین می رود. کشوری که آمار مشاغل خدماتی آن از مشاغل صنعتی بیشتر باشد، محکوم به رکود اقتصادی و مصرف گرایی است لذا معتقدم دولت ها باید سیاست گذاری ها را به سمت اقتصاد تولید محور و دانش بنیان سوق دهند تا علاوه بر رفاه و حفظ قدرت معیشت، موجب رشد اقتصادی و پیشرفت صنعتی شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Fs0HD4H4
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه