سه شنبه, ۵ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Tue, 27 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل ازهمشهری آنلاین، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی اعلام کرد: تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری قطعا کسب و کارهای خرد اینستاگرامی را تحت الشعاع قرار می دهد.

فرآیند تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری که برای نخستین بار در کشور و در دولت سیزدهم و با هدف ایجاد شفافیت و برخورد با فرارهای مالیاتی اجرا می شود، نگرانی هایی برای افرادی که کسب و کارهای خرد دارند، به وجود آورده است.

تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری چالش کسب و کارهای اینستاگرامی

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار چنانچه حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش ها جابه جا شود، حساب فرد، تجاری و بر اساس آن واریزی ها به عنوان فروش تلقی شده و مشمول مالیات خواهد بود.

به نظر می رسد که یکی از اهدف مهم شناسایی حساب ها به عنوان حساب تجاری، شناسایی حساب های فعال و مرتبط با کسب و کارهای خردی باشد که در فضای مجازی فعال هستند. چرا که بر اساس اعلام بانک مرکزی تاکنون ۱۸میلیون درگاه توسط بانک مرکزی و سازمان مالیاتی شناسایی شده است و در واقع پوزی در کشور وجود ندارد که توسط بانک مرکزی شناسایی نشده باشد. همچنین بر اساس اعلام این بانک ۲۲۰ هزار حساب تجاری نیز در این ایام شناسایی شده است. شناسایی حساب تجاری از این لحاظ اهمیت دارد که فرآیند اخذ مالیات از دارنده حساب انجام می شود و دیگر شاهد فرارهای مالیاتی در این بخش نخواهیم بود.

رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی در این خصوص به همشهری آنلاین گفت: قطعا کسب و کارهای خرد که در اینستاگرام فعالیت می کنند تحت تاثیر این مصوبه قرار می گیرند اما باید منتظر اعلام جزییات بیشتر این مصوبه باشیم که با شناسایی این حساب ها چگونه مالیات آنها محاسبه می شود؟

به گفته اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی، از مهرماه برای کسانی که حساب شان تجاری اعلام خواهد شد در ابتدا پیامکی ارسال می شود که تراکنش هایی بالایی دارند و حساب شان تجاری و نیازمند اخذ مالیات است. چنانچه فرد مدعی شود کار تجاری انجام نمی دهد و به اشتباه جزو حساب های تجاری شناسایی شده، می تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مساله حل می شود.

الفت نسب در این خصوص می گوید: گرچه گرفتن مالیات لازم الاجراست و همه کسب و کارها موظف به پرداخت آن هستند اما باید ببینیم که مسئولان چگونه می خواهد هزینه هایی که کسب و کارهای خرد متحمل آن می شوند را محاسبه کند. باید در این مصوبه بحث هزینه ها دیده شود. این هزینه ها شامل حقوق و دستمزد پرسنل است، برخی هزینه های تبلیغاتی نیز وجود دارد و همچنین این کسب و کارها هزینه ای بابت اینترنت هم پرداخت می کنند و ...

سوالی که وجود دارد این است که آیا مسئولان با این مصوبه هزینه هایی کسب و کارهای خرد در فضای مجازی را نیز به رسمیت می شناسند؟ الفت نسب با بیان این موضوع می افزاید: هنوز در این خصوص هیچ یک از مسئولان بانکی و مالیاتی صحبتی انجام نداده اند که همین موضوع موجب نگرانی کسب و کارهای خرد اینترنتی شده است.

۴ هزار نفر از اتحادیه کسب و کارهای مجازی مجوز فعالیت دارند و ۵۰ هزار نفر با نماد اعتماد الکتریکی در این فضای مجازی مشغول کسب و کار هستند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی با بیان این آمار افزود: بیش از یک میلیون نفر در فضای اینستاگرام در حال فعالیت هستند که تحت الشعاع این مصوبه قرار می گیرند. مصوبه شورای پول و اعتبار بیشتر روی این گروه ها تاثیر می گذارد وگرنه که کسب و کارها که حساب شان تجاری است و مالیات شان را پرداخت می کنند.

وی گفت: به احتمال زیاد این موضوع درکمیته اقتصاد دیجیتال دولت هم مورد بحث قرار بگیرد که امیدواریم بحث هزینه ها هم حتما مدنظر قرار بگیرد.

الفت نسب در پاسخ به این سوال همشهری آنلاین که آیا با تجاری شدن حساب ها راه های دور زدن مالیات شکل خواهد گرفت، گفت: به هیچ عنوان راه فراری باز نخواهد بود. حتی اگر افراد بخواهند پول نقدی دریافت کنند بالاخره باید آن را به حساب های بانکی خود منتقل کنند. هر ترفندی هم بخواهند انجام بدهند در نهایت برملا خواهد شد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/bgOTDfBH
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه