پنجشنبه, ۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Thu, 22 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

چیلر چیست؟

1 سال پیش ( 1401/8/14 )
 

چیلر واژه ای است که در سال های اخیر حتما آن را شنیده اید و تا حدودی اطلاعاتی در رابطه با آن دارید؛ اما برای اینکه شناخت بیشتری در رابطه با چیلر پیدا کنید و با ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید، در مجموعه توسعه تدبیر و تلاش ماندگار، واردکننده و سازنده چیلر به بررسی خصوصیات این دستگاه از زوایای مختلف می پردازیم. پس اگر قصد دارید بدانید که چیلر چیست، چه کاربردی دارد، انواع آن چگونه هستند، استفاده از آن چه مزایایی دارد و ... تا بخش پایانی ما را در مجموعه TTM همراهی کنید.

سالیان بسیار زیادی است که از کولر آبی برای تهویه هوا و ایجاد هوای سرد در فضاهای مختلف استفاده می شود؛ اما امروزه دستگاه ها و تجهیزات جدیدتری به این منظور به وجود آمده اند که شرایط بهتری دارند و از ویژگی های مناسب تری برخوردار هستند. به عنوان مثال: کولر گازی پس از کولرهای آبی جایگاه خوبی را پیدا کرد و مورد توجه قرار گرفت اما پس از آن نیز دستگاه جدیدتری همچون چیلر راهی بازار شد که توجه ها را به سوی خود جلب نمود و  در واقع امروزه از آن به عنوان یکی از بهترین سیستم های تهویه هوا یاد می شود.

چیلر چیست؟

چیلر چیست؟

چیلر را میتوان به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین دستگاه های تهویه مطبوع نام برد که پس از آن هنوز دستگاهی که از شرایط بهتری برای تهویه هوا برخوردار باشد، معرفی نشده است. بر خلاف دستگاههای تهویه هوای دیگر که برای خنک شدن فضا به تولید هوای سرد می پردازند، چیلر به این منظور هیچ هوای سردی را به وجود نمی اورد بلکه به جای انجام این کار به جذب هوای گرم محیط می پردازد و گرمای موجود در محیط را حذف می کند.

به همین دلیل در بسیاری از مواقع به جای استفاده از واژه چیلر برای این دستگاه از عبارت سیستم حذف کننده گرما برای آن استفاده می شود. لازم به ذکر است که چیلرها دستگاه های بزرگ و پر سر و صدایی هستند که انجام عملیات سرمایش توسط آنها همراه با پیچیدگی های خاصی است.

نحوه عملکرد چیلر چگونه است؟

برای اینکه تولید فضای سرد از طریق این دستگاه انجام شود، چیلر از سیکل تبرید تراکمی و یا جذبی برای جذب کردن گرما از مایع استفاده می کند و سپس مایع خنک شده در داخل مبدل حرارتی جریان پیدا می کند تا به این شکل تهویه مطبوع در داخل چیلر انجام می شود.

در صورتی که در چیلر از سیکل تبرید تراکمی استفاده شود، تولید سرما بر اساس تبخیر و انبساط انجام می شود اما اگر سیکل جذبی در چیلر مورد استفاده قرار گیرد، ایجاد سرمایش بر اساس ایجاد خلا و کاهش دمای تبخیر مبرد و همچنین به کار بردن ماده جاذب برای جذب کردن بخار مبرد انجام می شود.

 

انواع چیلر چیست؟

چیلر که به عنوان تهویه مطبوع در فضاهای خانگی و صنعتی کاربرد دارد، از انواع مختلفی برخوردار است که مهم ترین انواع آن را میتوان به شرح زیر در نظر گرفت:

چیلر تراکمی

در چیلرهای تراکمی TTM در ابتدا گاز متراکم می شود و سپس گاز متراکم شده به سمت کندانسور هدایت می شود تا گاز به مایع تبدیل گردد. سپس مایع به اپراتور وارد می شود که فشار کمتری نسب به محیط قبلی دارد و به همین دلیل سرما در چیلر تراکمی در بخش هایی که در تماس با قسمت خنک کننده هستند به وجود می آید. چیلرهای تراکمی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • چیلر آب خنک اسکرو: از آب برای خنک کردن کندانسور استفاده می کند
 • چیلر هوا خنک اسکرو: از هوا برای خنک شدن کندانسور استفاده می کند

 

چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی مجموعه توسعه تدبیر و تلاش ماندگار به جای استفاده از کمپرسور از اجزای دیگری همچون: جذب کننده، پمپ و مولد حرارتی استفاده می شود و این سه بخش جایگزین کمپرسور می گردند. در چیلر جذبی از لیتیوم برماید به عنوان خنک کننده استفاده می شود به ای شکل که بخار آب به لیتیوم برماید جذب می شود و سپس بخار بین گاز و مایع جریان پیدا می کند و به این شکل حرارت محیط مورد نظر گرفته می شود. چیلرهای جذبی نیز به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • چیلر جذبی بخار: در این چیلر از حرارت برای تولید انرژی استفاده می شود.
 • چیلر جذبی گرمای مستقیم: در این مدل از یک شعله برای تامین انرژی حرارتی استفاده می شود.

 

چیلر از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

چیلر مانند هر وسیله و دستگاه دیگری از  قطعات مختلفی ساخته می شود که برخی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده این دستگاه از قبیل زیر هستند:

 • اواپراتور به عنوان یک مبدل حرارتی در چیلر به کار می رود
 • کندانسور از دیگر مبدل های حرارتی چیلر است که در کنار اواپراتور استفاده می شود
 • کمپرسور به عنوان گرداننده مبرد در سیکل به کار می رود
 • مخزن نگهدارنده که اجزای مختلف چیلر در آن قرار داده می شود
 • پمپ وظیفه پمپاژ کردن آب در داخل دستگاه را به عهده دارد
 • فن جریان هوا را در داخل دستگاه به وجود می آورد
 • شیر مربوط به انبساط که کنترل کننده میزان ورود مبرد به اواپراتور است
 • صفحه کنترل که نمایش دهنده وضعیت عملکرد چیلر است
 • جذب کننده که وظیفه جذب بخار آب از طریق لیتیوم برمایید را در چیلرهای جذبی دارد
 • ژنراتور وظیفه غلیظ کردن لیتیوم برمایید در ژنراتور را به عهده دارد

 

لازم به ذکر است که علاوه بر این قطعات و بخش های تشکیل دهنده که در چیلر استفاده می شوند، قطعات دیگری نیز در تولید آن در انواع مختلف نقش دارند که بر اساس نوع چیلر این قطعات متفاوت هستند.

مزایای استفاده از چیلر چیست؟

استفاده از چیلر به عنوان یک دستگاه تهویه مطبوع در فضاهای مختلف را می توان همراه با مزایای زیادی در نظر گرفت که در واقع وجود این مزیت ها باعث شده اند تا چیلر محبوبیت زیادی در میان مردم پیدا کند؛ با این وجود مهم ترین مزایای چیلر را میتوان از قبیل زیر نام برد:

 • با وجود اینکه چیلر از حجم زیادی برخوردار است و اندازه بزرگی دارد، به کار بردن آن در فضاهای مختلف به گونه ای است که به راحتی می توان آن را در ایوان، تراس و بالکن به راحتی نصب کرد.
 • چیلر از قدرت سرمایشی بالایی برخوردار است و به کمک آن می توان فضاهای مختلف را به راحتی از نظر سرمایشی تحت پوشش قرار داد.
 • با استفاده از چیلر می توان فضای هر بخشی را به صورت جداگانه تنظیم کرد و نیازی نیست که میزان سرمایش محیط در هر یک از بخش ها یکسان باشد
 • با استفاده از چیلر میتوان در هر محیطی یک فن کویل نصب کرد و آن را به چیلر مرکزی متصل نمود که با این وجود هر بخش از فضا می تواند دستگاه جداگانه داشته باشد
 • استفاده از چیلر برای ایجاد سرمایش در فضاهای بزرگ بسیار مناسب است
 • میزان مصرف برق در این دستگاه بسیار مقرون به صرفه است و هوای خارج شده از چیلر پیش از اینکه از دستگاه بیرون آید، به واسطه فیلترهای مختلف تصفیه می شود.
 • چیلرها دستگاه های بسیار مقرون به صرفه و مناسبی هستند که شرایط بسیار ایده آلی را برای افراد به وجود می آورند

کلام پایانی

در مجموعه ( توسعه تدبیر و تلاش ماندگار ) به بررسی چیلر از زویای مختلف پرداختیم و سعی کردیم که آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم. مجموعه TTM تولید کننده انواع چیلر و فن کویل است که در صورت تمایل می توانید برای خرید چیلر از این مجموعه حرفه ای کمک بگیرید.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/eg5ImC05
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
 • واتساپ : 09031706847
 • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه