پنجشنبه, ۱۷ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Thu, 8 Dec(12) 2022 /
           
فرصت امروز
اتاق بازرگانی ایران:

گزارش پایش ملی محیط کسب و کار ایران در تابستان ۱۴۰۱

3 هفته پیش ( 1401/8/20 )
 

اتاق بازرگانی ایران در جدیدترین گزارش خود، نتایج پایش ملی محیط کسب و کار در فصل تابستان ۱۴۰۱ را منتشر کرده که نشان از بهبود نسبی این شاخص نسبت به فصل قبل از آن دارد.

به گزارش فرصت امروز به نقل از ایسنا، بر اساس نتایجی که مرکز پژوهش های اتاق ایران از پایش ملی محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۴۰۱ منتشر کرده است، رقم شاخص ملی در این فصل ۵.۸۸ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۱ با میانگین ۶.۰۷) مساعدتر است. در حقیقت، با بهبود نسبی شاخص ملی محیط کسب وکار در فصل تابستان، این شاخص به محدوده پایانی سال گذشته (زمستان ۱۴۰۱ با میانگین ۵.۸۳) برگشته است.

گزارش پایش ملی محیط کسب و کار ایران در تابستان ۱۴۰۱

طبق این گزارش، در تابستان ۱۴۰۱ نیز محیط کسب وکار در محاصره مؤلفه های تکراری بوده و فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه «غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی ناظر بر کسب وکار» و «دشواری تأمین مالی از بانک ها را نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب وکار کشور» را نسبت به سایر مؤلفه ها ارزیابی کرده اند.

بر اساس یافته های این طرح در تابستان ۱۴۰۱، استان های کرمان، اردبیل و بوشهر به ترتیب دارای نامساعدترین وضعیت محیط کسب وکار و استان های مرکزی، قزوین و فارس به ترتیب دارای مساعدترین وضعیت محیط کسب وکار نسبت به سایر استان ها ارزیابی شده اند.

بر اساس یافته های طرح، میانگین ظرفیت فعالیت (واقعی) بنگاه های اقتصادی شرکت کننده در فصل تابستان ۱۴۰۱ معادل ۴۱.۱۵ درصد بوده که نسبت به همین میزان در بهار ۱۴۰۱ (۳۹.۵۱ درصد) با افزایش ۱.۶۴ واحدی مواجه شده است.

فعالان اقتصادی به طور متوسط، میزان تأثیر کرونا بر کسب وکار را ۴.۷۹ ارزیابی کرده اند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور، شاخص استانی و سایر شاخص ها نیز در این فصل با در نظر گرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده اند.
بر اساس نتایج این پایش در تابستان ۱۴۰۱، وضعیت محیط کسب وکار در بخش کشاورزی (۵.۸۱) در مقایسه با بخش های خدمات (۵.۷۸) و صنعت (۵.۷۶) نامناسب تر ارزیابی شده است.

در بین رشته فعالیت های اقتصادی بر حسب طبقه بندی استاندارد ISIC.rev۴، رشته فعالیت های «آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه»، «هنر، سرگرمی و تفریح» و «ساختمان» دارای بدترین وضعیت محیط کسب وکار بوده اند و در مقابل رشته فعالیت های «آموزش»، «مالی و بیمه» و «املاک و مستغلات» بهترین وضعیت محیط کسب وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت های اقتصادی در کشور داشته اند.

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۴۰۱، عدد ۶.۱۲ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بهتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۴۰۱ با میانگین ۶.۲۱) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی ۶.۳۵ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۶.۵۲ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد ۵.۹۳ است که در فصل گذشته عدد ۵.۹۵ ارزیابی شده بود.

بر این اساس، محیط علمی- آموزشی با عدد ۵.۲۰ و محیط مالی با عدد ۸.۰۶ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده اند. لازم به ذکر است که شاخص شین به دلیل در نظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/j1oxsDD1
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه