جمعه, ۴ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Fri, 23 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

براساس آخرین مصوبه دولت مبنی بر آیین نامه اجرایی تاسیس آموزشگاه رانندگی، شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. این مصوبه در سال 1383 به تصویب دولت رسیده و از آن زمان تاکنون به روز  رسانی نشده است. البته مهم ترین دلیل این موضوع اشباع و تکمیل ظرفیت آموزشگاه رانندگی در تهران و کلانشهرها است، اما براساس آخرین مصوبه دولت متقاضیان تاسیس آموزشگاه راهنمایی و رانندگی باید دارای برگ پایان خدمت یا معافیت بوده و حداقل 20 سال تمام را داشته باشند.گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشتن حداقل مدرک تحصیلی پنجم ابتدایی، نداشتن سوء سابقه کیفری از دیگر شرایطی است که متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی باید آن را داشته باشند.

به گزارش پول نیوز، شرایط عمومی برای راه اندازی یک آموزشگاه هم عبارت است از: در اختیار داشتن کلاس مناسب آموزش تئوری حدود 40متر مربع، دفتر کار، سالن انتظار، نمازخانه، سرویس های بهداشتی مجزا خانم و آقا، کل فضای اداری حداقل به مساحت 130متر مربع برای آموزش حداکثر 250نفر هنرآموز در ماه که مساحت زیربنا متناسب با تعداد هنرجویان افزایش خواهد یافت.

در اختیار داشتن حداقل 10دستگاه خودروی سواری آموزشی «در شهرهایی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند» و حداقل سه دستگاه «در سایر نقاط کشور» که سالم و فاقد عیب و نقص و دارای برگ معاینه فنی معتبر بوده و بیش از پنج سال از مدل سال عقب تر باشند.

در اختیار داشتن حداقل 25متر مربع محل توقف «اعم از زمین محصور یا توقفگاه» به ازای هر وسیله نقلیه جهت توقف خودروهای آموزشگاه با درب ورود و خروج و حداکثر به فاصله یکصد متر از محل آموزشگاه. مجهز بودن به سیستم رایانه ای مناسب و داشتن مربیان واجد شرایط مندرج در آیین نامه حداقل به تعداد وسایل نقلیه موجود و متناسب با تعداد هنرآموزان برای آموزش های نظری و عملی و داشتن تجهیزات کمک آموزشی مناسب از دیگر شرایط عمومی تاسیس یک آموزشگاه رانندگی است.

حدود 300 میلیون تومان سرمایه اولیه لازم است

برای راه اندازی هر کسب و کاری میزان سرمایه اولیه یکی از اولویت های مهم و اصلی است. راه اندازی یک آموزشگاه رانندگی در قدم های اولیه نیاز به سرمایه چندانی ندارد، اما زمانی که مدارک و شرایط اولیه فرد متقاضی تایید می شود باید شرایط عمومی مجوز بررسی شود. شرایط عمومی مانند تمامی کسب و کارها دارای هزینه هایی است که باید در سرمایه اولیه در نظر گرفته شود.

برای مثال رهن یا اجاره یک ساختمان به عنوان دفتر کار نخستین قدم در راه اندازی کسب و کاری اینچنینی است. اگر یک ساختمان در مرکز شهر با شرایط مذکور را در نظر بگیریم باید بین 150 تا 200 میلیون تومان فقط هزینه رهن پرداخت شود. با توجه به بالا بودن میزان اجاره های املاک تجاری، اجاره چنین ساختمانی ماهانه تا 20 میلیون تومان هم می رسد.

سودابه مهرپور، مدیر داخلی یک آموزشگاه رانندگی در شرق تهران می گوید: «تعداد کثیری از مراکز آموزش رانندگی در مرکز، جنوب و شرق و غرب تهران هستند و در شمال تهران تعداد بسیار معدودی از مراکز آموزشی به چشم می خورد، اما با این حال هزینه اجاره املاک مربوط به این کسب و کار بسیار بالا است.» به گفته وی میانگین اجاره یک ملک برای راه اندازی آموزشگاه رانندگی بین 12 تا 30 میلیون تومان است.

یکی دیگر از هزینه هایی که در سرمایه اولیه راه اندازی آموزشگاه رانندگی ثبت می شود، خرید ملزومات است. خودروها به عنوان مهم ترین ملزومات  یک آموزشگاه رانندگی به شمار می روند. به گفته علی حسینی، مالک یک آموزشگاه رانندگی در خیابان فلسطین «هر آموزشگاه به طور متوسط به پنج تا هفت خودرو نیاز دارد که بیشتر این خودروها را پراید تشکیل می دهد. با توجه به اینکه براساس مصوبه قانونی دولت نباید از عمر خودورها بیشتر از پنج سال گذشته باشد خودروها با رقم بالایی خریداری می شوند و برای تاسیس یک آموزشگاه رانندگی باید بین 80 تا 100 میلیون تومان هزینه خرید خودرو پرداخت کرد.

ملزومات اداری از دیگر هزینه های این موسسات است که در هر دفتر بین سه تا پنج کامپیوتر، چند خط تلفن، ملزومات اداری، دستگاه تلفن، فکس، پیرینتر و. . . وجود دارد که مجموع این ملزومات بین 25 تا 30 میلیون تومان قیمت گذاری می شود. هزینه حقوق و دستمزد یکی دیگر از هزینه هایی است که بخش قابل توجهی از درآمد را از آن خود می کند.

به گفته مرجان حسنی جوان، منشی یک آموزشگاه در صادقیه تهران «بیشترین حقوق و دستمزدها در آموزشگاه مختص مربیان است. منشی ها بین 850 هزار تا یک میلیون تومان حقوق می گیرند، اما مربیان با توجه به میزان عملکرد خود از حقوق و مزایای بالاتری برخوردار هستند. البته برای مربی شدن باید شرایط ویژه ای هم داشت.

سوددهی این آموزشگاه در سال چقدر است؟

پوریا علیجانی، مربی آموزشگاه رانندگی در خیابان طالقانی می گوید: «شرایط حقوق و دستمزد مربیان چندان هم مناسب نیست. برای مربی شدن در مرحله اول باید گواهینامه پایه 2 و مدرک تحصیلی حداقل دیپلم داشت. برای آقایان تاهل اجبار است. البته به آزمایش های مختلفی مانند آزمایش های جسمی اعم از هپاتیت، عدم اعتیاد و. . . نیاز است و آزمایش های روحی و روانی هم انجام می شود. سپس آزمایش بیماری های مسری همچون ایدز و. . . از مربیان متقاضی گرفته می شود و بعد برگه عدم سوءپیشینه از آگاهی می گیرید و از اداره اماكن هم باید گرفته شود. 

همچنین مربیان برای دریافت مدرک مربیگری باید دو هفته در كلاس های كانون آموزش رانندگی شركت كنند تا مراحل آموزش را یاد بگیرند. پس از طی شدن این پروسه دو ماهه مربی می تواند به یکی از آموزشگاه ها برای تربیت هنرجو مراجعه کند.

به گفته وی مربیان به صورت میانگین و با توجه به محل مستقر آموزشگاه بین یک و نیم تا 3 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند که در برخی مواقع بسته به میزان بالا بودن هنرجویان دستمزد مربیان هم افزایش پیدا می کند، اما در برابر هزینه های اعلام شده بدون شک تاسیس یک آموزشگاه رانندگی از میزان درآمدزایی قابل توجهی برخوردار است که این بستگی به میزان متقاضی دارد.

براساس اعلام اتحادیه آموزشگاه های رانندگی، نرخ جدید آموزش رانندگی و نرخ جدید خدمات آموزشگاه های رانندگی برای 16 ساعت آموزش  تئوری و 24 ساعت آموزش  عملی است. براساس مصوبه اخیر، هر ساعت آموزش عملی رانندگی با 3هزار تومان افزایش به 18 هزار تومان رسیده و هر ساعت آموزش تئوری رانندگی از 3650 تومان شهریه مصوب قبلی به 4380 تومان تغییر قیمت داده است. در مجموع براساس این آیین نامه هر هنرجو باید 50208 تومان بابت گذراندن دوره رانندگی بپردازد.

براساس اعلام رئیس راهنمایی و رانندگی کشور در سال 94 حدود یک میلیون و 850 جلد گواهینامه صادر شده است. حال اگر در نظر داشته باشیم كه تمامی صاحبان گواهینامه براساس قانون و الزام به آموزشگاه های رانندگی مراجعه كرده باشند و براساس تعرفه های جدید محاسبه ای سرانگشتی انجام دهیم، این آموزشگاه ها مبلغی حدود966 میلیارد تومان گردش مالی برای این کسب و کار در کشور رقم زده اند.

البته اضافه مبلغی كه آنها از بسیاری مشتری ها دریافت می كنند، مطمئنا گردش مالی آنها را به یك هزار میلیارد تومان می رساند. طبق آمار های رسمی در حال حاضر 1474 آموزشگاه مجوز فعالیت در زمینه آموزش رانندگی را دریافت كرده اند. در نتیجه به طور میانگین سهم هر آموزشگاه از این گردش مالی نزدیك به 650 میلیون تومان در سال است. در نتیجه می توان گفت که یک آموزشگاه با کسر 100 میلیون هزینه اجاره به علاوه 100 میلیون هزینه ماشین و 100 میلیون ملزومات اداری و حقوق و دستمزد در سال حدود 350 میلیون تومان در سال سود دهی دارد. البته این مبلغ بسته به میزان مشتری در سال هم کم و زیاد می شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/pE2B9oMw
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه