چهارشنبه, ۵ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Wed, 27 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

پس از ممنوعیت حمل لوازم الکترونیکی به داخل پرواز چندین کشور آفریقایی و خاورمیانه ای، اکنون نوبت به کشور های اروپایی رسیده است. وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده این کشور درحال بررسی ممنوعیت ورود رایانه های شخصی به کابین مسافران در پروازهایی است که از مبدا اروپا عازم آمریکا هستند. این تصمیم از سوی واشنگتن و مقامات کاخ سفید هنوز رسمی نشده و در دست بررسی است.

به گفته مقامات امنیتی آمریکا، این اقدام در جهت جلوگیری از وقوع حوادث تروریستی است. دلیل آنها از ارائه چنین طرحی، جلوگیری از انفجار آی پدهای ساختگی در هواپیماها بوده که پس از یک اقدام تروریستی در خطوط هوایی سومالی در سال ۲۰۱۶ توجه همگان را به خود جلب کرد. براساس این تصمیم، مسافران از کشور های هدف دیگر اجازه ندارند لپ تاپ، تبلت یا دیگر وسایل الکترونیک بزرگ تر از یک تلفن همراه معمولی را به داخل هواپیما ببرند.

ممنوعیت این بار دامن اروپایی ها را می گیرد

پس از تصمیم وزارت امنیت داخلی آمریکا در اوایل ورود ترامپ به کاخ سفید نسبت به ممنوعیت حمل رایانه های شخصی به داخل هواپیما در پرواز های به مقصد اروپا از کشور هایی مثل ترکیه، مصر، کویت، امارات متحده عربی، عربستان سعودی،  مراکش و کویت، اکنون آمریکا در نظر دارد این طرح را برای پرواز های با مبدا اروپا نیز اجرایی کند. دولت آمریکا در مارس ۲۰۱۷ مقررات جدیدی وضع کرده بود مبنی بر اینکه مسافران سفرهای مستقیم هوایی از هشت کشور معین دیگر مجاز نیستند برخی وسایل مشخص الکترونیکی را در ساک های دستی خود به داخل هواپیما ببرند.

طبق این مقررات از این پس وسایلی که از یک تلفن همراه هوشمند بزرگ تر هستند مانند لپ تاپ و تبلت، باید هنگام پرواز از این کشورها به آمریکا موقع پذیرش مسافر در فرودگاه همراه با بار ارائه شود. واشنگتن با اتکا به اظهارات نیروهای اطلاعاتی دلیل آورد که گروه های تروریستی می توانند مواد منفجره را در وسایل الکترونیکی جاسازی کرده و وارد هواپیما کنند و این موضوع امنیت آمریکا را تهدید می کند. 

دیوید لابان، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا در این باره و در گفت وگو با رسانه ها می گوید: «با نزدیک شدن به تعطیلات تابستانی، وزارت امنیت داخلی در حال اتخاذ تصمیم برای گسترش ممنوعیت ورود رایانه های شخصی به آمریکا در پروازهای هوایی است.»

او اضافه می کند: «به شرکت های هواپیمایی اروپایی که از مقصد اروپا به آمریکا پرواز دارند، هشدار داده ایم که بهتر است قانون ممنوعیت حمل رایانه های شخصی به داخل هواپیما را اجرا کنند، هرچند هنوز به طور رسمی تصمیمی از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا اتخاذ نشده است. به دنبال اجرای ممنوعیت حمل لوازم الکترونیکی در پرواز های 10کشور آفریقایی و خاورمیانه ای به مقصد آمریکا، بریتانیا نیز به تبعیت از آمریکا ورود رایانه های شخصی به کابین مسافران را در سفر هوایی از مقصد پنج کشور مصر، عربستان، تونس، اردن، لبنان و ترکیه ممنوع کرد.

واکنش ها در پی این قانون

به گزارش نشریه تایمز، با اعمال محدودیت یاد شده 14 شرکت خطوط هواپیمایی از جمله بریتیش ایرویز، ایزی جت، مونارش، تومسون ایرویز و ترکیش ایرویز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. تصمیم کشور های آمریکا و بریتانیا در این باره واکنش شرکت های هواپیمایی مانند ترکیش ایر لاینز یا امارات را در پی داشته که به گفته سخنگوی این شرکت های هواپیمایی، این ممنوعیت می تواند از تعداد مسافران آنها بکاهد و ضرر قابل توجهی را متوجه این کمپانی ها  کند.

تیم کلارک، مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی امارات گفته است:  «امیدوارم بتوانیم این مشکل را حل کنیم و دولت ایالات متحده اجازه دهد این ممنوعیت سبک تر شود. این ممنوعیت شامل چندین کشور خاص و فرودگاه های آنها می شود و اصلا متوجه نمی شوم که چرا نباید در همه جای دنیا اعمال شود.»

کمپانی هواپیمایی امارات برای مقابله با این ممنوعیت خدماتی رایگان برای مسافران از جمله بسته بندی آنها از زمان آغاز پرواز را در نظر گرفته است. شرکت هواپیمایی اردن نیز با انتشار توییتی از مسافران خواسته 12 ساعت از کامپیوتر استفاده نکنند.

منبع : MSN
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/vtD7rXLx
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه