چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

شکست بخش اجتناب ناپذیر رسیدن به موفقیت است. کارآفرینان موفقی مانند استیو جابز، جف بزوس، ایلان ماسک و مارک زاکربرگ نیز این موضوع را تجربه کرده اند.

به گزارش زومیت،شکست خوردن در کارآفرینی و امور مربوط به راه اندازی کسب و کار یک امر ذاتی است. درواقع بسیاری از کارآفرینان شکست را به عنوان گامی به سوی موفقیت در نظر می گیرند. آن ها حتی شکست های خود را جشن می گیرند؛ زیرا می دانند که شکست هایشان بهترین منبع برای یاد گرفتن درس های جدید هستند.

وینستون چرچیل می گوید: «موفقیت آخر مسیر نیست و شکست هم کشنده نیست؛ این شجاعت برای ادامه دادن مسیر است که اهمیت دارد.»

در ادامه ی این مقاله ی زومیت، صحبت های ۴ نفر از بزرگ ترین کارآفرینان دنیا را درباره ی شکست و درس هایی که می توان از آن ها یاد گرفت، بررسی خواهیم کرد.

۱- شکست را راهی به سوی اختراعات جدید در نظر بگیرید

جف بزوس، بنیان گذار شرکت آمازون می گوید: «من اشتباهات بزرگی در آمازون مرتکب شده ام، اشتباهاتی که میلیاردها دلار هزینه داشته است.»

اما با این حال او هیچ وقت اجازه نداد که شکست کارش را متوقف کند. او در اولین نامه اش به سهام داران در سال ۱۹۹۷ نوشت: «ما به یاد گرفتن ادامه خواهیم داد؛ چه از پیروزی ها و چه از شکست ها» از آن زمان به بعد او در هر نامه ای که به سهام داران آمازون می نویسد، از کلمه های «اختراع» و «شکست» استفاده می کند و روی این موضوع تأکید دارد که تحمل شکست، بخش بزرگی از فرهنگ و دلیل موفقیت شرکت آمازون است.

به عنوان مثال او در سال ۲۰۱۴ در نامه ی دیگری به سهام داران نوشت: «شکست خوردن یک امر اختیاری نیست و همواره اتفاق می افتد و منجر به اختراع چیزهای جدید می شود. ما به شکست خوردن اعتقاد داریم و آن قدر در راهمان پیش می رویم که بتوانیم به موفقیت برسیم.»

این اتفاق در سال ۲۰۱۶ نیز تکرار شد و او در نامه اش نوشت: «یکی از جاهایی که فکر می کنم ما در آن متمایز هستیم، شکست است. من معتقدم که ما بهترین جا برای شکست خوردن در دنیا هستیم و تمرین خوبی برای آن انجام داده ایم. اگر شما برای انجام کاری تنها ۱۰ درصد شانس موفقیت داشته باشید یعنی از هر ۱۰ بار تلاش ۹ بار شکست خواهید خورد؛ اما به این معنی نیست که از انجام آن کار طفره بروید.»

۲- شکست خوردن باعث پیشرفت می شود

بنیان گذار شرکت های اسپیس ایکس و تسلا یعنی ایلان ماسک، یک جمله ی معروف دارد که می گوید: «اگر هدفت ماه باشد، حتی اگر به آن نرسی جایی در میان ستارگان فرود خواهی آمد.» او شخصی است که به داشتن یک سابقه ی کاری پر از شکست های حماسی افتخار می کند.

او در مورد شرکت تسلا گفته است: «من فکر می کردم که ایده  ی راه اندازی این شرکت شکست می خورد؛ اما بعد پیش خودم فکر کردم که حداقل می توانم ذهنیت اشتباه مردم را نسبت به زشت و آهسته بودن ماشین های الکتریکی تغییر بدهم.» در اینجا این سؤال مطرح می شود که اگر انتظار موفق شدن نداشته باشیم، پس چرا باید برای آن تلاش کنیم؟

ماسک در پاسخ به این سؤال گفت: «اگر چیزی واقعا از اهمیت زیادی برایتان برخوردار است باید برای آن تلاش کنید؛ حتی اگر بدانید که نتیجه ی آن شکست خواهد بود.» ایلان ماسک با ریسک کردن توانست خودش را در میان ستاره ها قرار دهد.

او در رابطه با اسپیس ایکس گفته است: «می خواهم از لحاظ سرمایه به اندازه ای برسیم که خیالمان راحت باشد شرکت می تواند ۳ شکست متوالی را تجربه کند و مشکلی پیش نیاید.» او کاملا انتظار شکست خوردن دارد و می گوید: «شکست یک انتخاب است. اگر هیچ شکستی تجربه نمی کنید؛ یعنی به اندازه ی کافی در کارتان خلاقیت ندارید. ما باید به شکست خوردن در موضوعات جدید پایبند باشیم.»

۳- به سمت شکست بروید و از آن درس بگیرید

مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیسبوک می گوید: «حتی زحمت اجتناب کردن از شکست به خودتان ندهید؛ زیرا هزاران مدل از آن را تجربه خواهید کرد. هیچ  چیز غیر ممکن نیست، شما باید خیلی سریع از شکست های خود درس بگیرید و دوباره به سمت دیوارها حرکت کنید.»

او معتقد است که انسان های موفق بیشتر از دیگران شکست خوردن را تجربه می کنند.زاکربرگ در یکی از جلسات پرسش و پاسخ در سال ۲۰۱۵ گفت: «اگر انسان موفقی هستید، یعنی بیشتر کارهایی که انجام داده اید با شکست مواجه شده است. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که چه درسی از اشتباهات خود گرفته اید.» او معتقد است که انسان ها با اشتباهاتشان قضاوت نمی شوند و می گوید: «شما با هزاران شکست روبه رو خواهید داشت. مطمئن باشید هیچ کس دورانی را که شکست می خوردید، به یاد نخواهد آورد. آن ها همیشه پیروزی ها را به خاطر خواهند سپرد.»

۴- بر کارهایی که مهارت دارید تمرکز کنید

استیو جابز معتقد بود که اشتباهات در هر حال صورت می گیرند و شما نمی توانید همه را از خودتان راضی نگهدارید. او در سال ۱۹۸۵ به دلیل فروش ناموفق کامپیوتر Lisa، از اپل، شرکتی که خودش در راه اندازی آن دست داشت اخراج شد. او در مدتی که از اپل دور بود، یک شرکت کامپیوتری به نام NeXT راه اندازی کرد. این شرکت مدتی بعد توسط اپل خریداری شد و استیو جابز را دوباره به اپل برگرداند.

او در سال ۱۹۹۷ و مدتی بعد از بازگشتش در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل (WWDC) شرکت کرد. یکی از شرکت کنندگان از انتخاب استیو جابز نسبت به متوقف کردن تعدادی از برنامه ها از جمله OpenDoc انتقاد کرد. او در پاسخ به این فرد گفت: «شما می توانید گاهی اوقات دیگران را از خودتان راضی نگهدارید. اما یکی از سخت ترین چیزها هنگام تأثیرگذار کردن تغییرات، این است که در بعضی از زمینه ها حق با افرادی مانند این آقای محترم است.»

او توضیح داد که شما باید تجربه ی مشتری ها را در اولویت خود قرار دهید و سپس با استفاده از تکنولوژی به سمت آن بروید. این یعنی باید تعداد پروژه های خود را محدود کنید و وقت و انرژی خود را روی مواردی بگذارید که آینده ی درخشان تری دارند.

جابز در ادامه ی صحبت های خود گفت: «چیزهای زیادی در زندگی وجود دارند که من هیچ اطلاعاتی در مورد آن ها ندارم و بابت این موضوع معذرت می خواهم. بعضی از اشتباهات در مسیر شما وجود دارند و به هر حال اتفاق می افتند و این چیز خوبی است؛ زیرا حداقل تصمیمی در این راه گرفته شده است که می توانیم در آینده آن را پیدا کنیم و مشکلش را از بین ببریم.»

برچسب ها : فرصت کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Dhn2O5W9
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه