دوشنبه, ۱۷ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Mon, 6 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان چهارمین روز معاملاتی هفته 113 واحد دیگر رشد کرد و در ارتفاع 79 هزار و 490 واحد قرار گرفت. بیشترین تأثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام امروز به نام نمادهای معدنی و صنعتی گل گهر، ارتباطات سیار ایران و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ثبت شد و در مقابل نمادهای معاملاتی توسعه معادن و فلزات، پارس خودرو و ایران خودرو با افت خود مانع رشد بیشتر شاخص کل شدند.

با گروه های بازار سهام

در گروه استخراج کانه های فلزی نماد معادن بافق ارزش معامله اش به ۳۵۰میلیون تومان می رسید و حجم معاملات آن به رقم ۲۸۱ هزار و ۵۷۴ سهم بالغ شد، اما در نهایت نزدیک به 2درصد در قیمت پایانی افت کرد. در گروه محصولات شیمیایی روند کاهش قیمت سهم ها اکثرا رو به کاهش بود، هرچند معدود نمادهایی مانند پلی اکریل و گسترش نفت و گاز پارسیان مقدار اندکی رشد کردند و همچنین صنایع شیمیایی فارس و پاکسان توانستند بیش از 3درصد افزایش قیمت داشته باشند.

نماد معدنی و صنعتی گل گهر که بیشترین نقش را در دماسنج بازار سهام داشت، ارزش معامله اش به 2میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان می رسید و حجم معاملات آن عدد ۱۱میلیون و ۴۹۶ واحد را رد کرد. چهار نماد از گروه استخراج کانه های فلزی روند رشد در قیمت پایانی خود را تجربه کرده اند و پنج نماد نیز شاهد روند کاهشی بودند، اما خودرویی ها به جز در اندکی از نمادها روند کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند، به طوری که نمادهایی که از حجم و ارزش نسبتا بالایی برخوردار بودند تقریباً 2 الی3 درصد کاهش در قیمت پایانی را شاهد بودند.

در گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن نیز اگرچه حجم عرضه سهام بر خرید غلبه داشت، اما تک سهم های این گروه از جمله ایران ارقام، داده پردازی و آسان پرداخت پرشین در معاملاتی کم حجم همچنان با اقبال خریداران روبه رو هستند. تصویب آیین نامه نصب صندوق های فروشگاهی در هیأت دولت و احتمال بررسی آن در صحن مجلس طی روزهای آینده باعث شد برخی سهم ها در این گروه مورد توجه نوسان گیران قرار گیرد.

فرصت خرید برای سهامداران حقیقی

در معاملات امروز بازار سهام حمایت حقوقی ها از شاخص کل سبب شد تا سبزپوشی بازار سهام ادامه داشته باشد. با فعالیت حقوقی ها همزمان فرصت خرید و تحرک بیشتر در میان سهامداران حقیقی فراهم شد. از سوی دیگر این روزها هرچند بازارهای مالی و بنگاه های اقتصادی کشور همچنان وضعیت رکودی را پشت سر می گذارند و جملگی با مشکلات مالی و فروش محصولات روبه رو هستند ولی بورس تهران فارغ از بازارهای موازی خود، اوضاع نسبتأ بهتری دارد، چراکه شاخص کل به عنوان دماسنج بورس تهران، مثبت است و توانسته به رغم حاکمیت رکود بر اوضاع اقتصادی کشور، با عبور موفق از کانال 79هزار واحدی و غلبه بر فروشندگان، جایگاه خود را بر فراز ارتفاع 79 واحدی تحکیم بخشد و روز خوبی را برای فعالان بازار سهام رقم زند.

رشد 4 واحدی شاخص کل آیفکس

شاخص کل فرابورس ایران با نزدیک به 4 واحد صعود توانست خود را به ارتفاع 905 واحدی رسانده و به پیشواز آخرین روز معاملاتی این هفته برود. در پایان دادوستدهای امروز بیستم تیرماه، نماگر فرابورس عملکرد مثبتی را به ثبت رساند و با 3.8 واحد افزایش در ارتفاع 905 واحدی قرار گرفت. این در حالی است که نمادهای «مارون»،  «میدکو» و  «شپاس» هر کدام با کمتر از یک واحد اثر مثبت در این رشد آیفکس دخیل بودند.

در بیشتر روزهای این هفته حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران قابل توجه بود.امروز نیز شاهد دست به دست شدن افزون بر 360 میلیون ورقه بهادار به ارزش نزدیک به یک هزار و 407 میلیارد ریال در فرابورس ایران بودیم. این در حالی است که بیش از 75 درصد از حجم و نیمی از ارزش کل مبادلات فرابورس در اختیار دو بازار اول و دوم در پی نقل وانتقال بیش از 280میلیون سهم به ارزش افزون بر 769 میلیارد ریال قرار گرفت.

در تابلوهای معاملاتی الف، ب و ج بازار پایه نیز بالغ بر 75 میلیون سهم به ارزش 114میلیارد ریال نقل وانتقال یافت و بدین ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی بازارهای فرابورس ایران به دادوستد سهام اختصاص یافت. همچنین تابلو اوراق با درآمد ثابت میزبان جابه جایی 418 هزار و 889 ورقه بهادار به ارزش 412 میلیارد ریال بود که اسناد خزانه مرحله نهم با نماد  «اخزا9» بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در این تابلو به خود اختصاص داد.

در میان تسهیلات مسکن نیز امتیاز تسهیلات مسکن اسفندماه95 که کمترین قیمت متعلق به آن بود با بیشترین استقبال از جانب معامله گران مواجه شد و به لحاظ حجم و ارزش در صدر تابلو تسهیلات مسکن قرار گرفت. بیشترین قیمت نیز در میان این اوراق مربوط به تسه9603 با قیمت 759 هزار ریال بود؛ در مجموع بیش از 88 هزار ورقه تسه بین متقاضیان و فروشندگان خریدوفروش شد که ارزشی بالغ بر 68 میلیارد ریال را رقم زد. در پایان در بازار شرکت های کوچک و متوسط 60 هزار سهم به ارزش بیش از 124 میلیون ریال دست به دست شد.

ارتباط با نویسنده: sadrolgharavi@yahoo.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/4wTHyLCV
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه