سه شنبه, ۱۸ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Tue, 9 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

کاغذ و حمایت از کالای ایرانی

4 سال پیش ( 1397/2/8 )
پدیدآورنده : پرویز قربانی  

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از تعطیلی کارخانه های داخلی و توقف تولید کاغذ روزنامه و تحریربه علت عدم حمایت دستگاه های متولی و تمایل ایشان نسبت به خرید کاغذ خارجی خبر می دهد و این در حالی است که بنا به گفته وی کارخانه های داخلی در صورت حمایت و استقبال دستگاه های دولتی نظیر وزارتخانه های آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی قادرند 60درصد کاغذ روزنامه و 40 درصد کاغذ تحریر کل نیاز کشور را تولید و تأمین کنند.

آیا درسال مزین به شعار حمایت از کالای ایرانی باز هم پیکان حمایت متولیان و مجریان امور به سوی واردات خارجی متمایل خواهد شد آن هم در مورد تولید کالاهایی چون کاغذ که منابع مواد اولیه داخلی دارند. البته بر کسی پوشیده نیست که وسعت غنایم و ذخایر طبیعی جنگل ها و درختان زنده محیط زیست که متأسفانه منبع اصلی مواد اولیه تولید کاغذ هستند نسبت به کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی بسیار ناچیز است و طبیعی است تنوع کیفی و کمی مواد اولیه تولیدات کاغذی ایشان مرغوب تر و فزون تر باشد. پس دراین صورت شایسته است برای حمایت از تولیدات داخلی، کالای ایرانی و اشتغال زایی، متولیان تجارت خارجی کشور و تجارو بازرگانان به عوض واردات محصول نهایی کاغذ مواد اولیه مرغوب وارد کنند.

اما از منظری دیگر حال که تولید کاغذ از سنگ (کربنات کلسیم) در گام های نخستین و درابتدای راه تا تولید انبوه قراردارد و خوشبختانه کشور ما به لحاظ منابع مواد اولیه آن بسیار غنی است یقینا در آینده به دلیل نهضت توسعه پایدار که براصول حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از منابع طبیعی تجدیدناپذیر به منظور حفاظت و مراقبت از آنها برای نسل های آینده استوار است، جای کاغذ گیاهی را خواهد گرفت بر مسئولان کشور فرض است تا امکانات و منابع مالی کافی به ویژه برای جوانان متخصص و فعال شاغل درشرکت های دانش بنیان را به جهت مطالعات پژوهشی و آزمایشی فراهم آورند تا همانطور که کشورهای اروپایی سال های متمادی پرچمدار تولید کاغذ گیاهی مخرب محیط زیست بوده اند در آینده نه چندان دور جایگاه کشور ما در نوک قله افتخار تولید کاغذ معدنی دوستدار محیط زیست باشد. ان شاءالله.

*کارشناس محیط زیست

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/mbNZgo90
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه