دوشنبه, 14 مرداد 1398 - 19:42

فایننشال تایمز اعلام کرد آلفابت با نقدینگی ۱۱۷ میلیارد دلار در مقابل ۱۰۲ میلیارد دلار اپل، بیشترین میزان نقدینگی در جهان را دارد.

به گزارش زومیت آلفابت، شرکت مادر گوگل با پیشی گرفتن از اپل، اکنون شرکتی با بیشترین میزان نقدینگی در جهان است. روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرده است که در سه ماهه دوم سال جاری، آلفابت با نقدینگی ۱۱۷ میلیارد دلار در مقابل ۱۰۲ میلیارد دلار اپل، بالاتر از این شرکت قرار گرفته است.

آلفابت اپل

ثروت زیاد مزایای زیادی دارد اما دریافت لقب پادشاه نقدینگی جای خوشحالی ندارد. همان طور که فایننشال تایمز می گوید، نمایش ثروت آلفابت می تواند فشار سهامدارانی را که مایل به تسهیم سود بیشتر برای خود هستند، بیشتر کند که خود عاملی برای افزایش نظارت ها روی فعالیت های گوگل است. اتحادیه اروپا در دو سال اخیر، گوگل و تمام زیرمجموعه های این شرکت را به دلیل انحصارطلبی، ۸.۲ میلیارد یورو (حدود ۹ میلیارد دلار) جریمه کرده است. همچنین این شرکت توسط قانون گذاران آمریکایی به شدت زیر ذره بین قرار دارد.

اپل با کاهش نقدینگی خود، نقش مهمی در این تغییر ایفا کرده است. از سال ۲۰۱۷، ذخایر کوپرتینویی ها با کاهش ۶۱ میلیارد دلاری از نقطه اوج که روی ۱۶۳ میلیارد دلاری قرار داشت، به ۱۰۲ میلیارد دلار رسید. به این ترتیب، اپل اکنون می تواند از اصلاحات مالیاتی آمریکا برای پرداخت ذخایر خارج از کشور به سرمایه گذاران خود استفاده کند. آلفابت نیز با وجود سرمایه گذاری سنگین در املاک و مستغلات و همچنین گسترش مراکز داده و ساختمان های خود، با افزایش ۲۰ میلیارد دلاری نقدینگی در مدت مشابه، تاج سردمداری این حوزه را از اپل ربود.

عنوان باارزش ترین شرکت دنیا هنوز دور از دسترس آلفابت است. اپل برای اولین بار در اوت سال گذشته به این مقام رسید، اما بعد از مدت کوتاهی با نزول مواجه شد. اپل بعد از واگذار کردن جایگاهش به آمازون و مایکروسافت، حالا تنها یکی از شرکت هایی محسوب می شود که بازاری با ارزش بیش از یک تریلیون دلار دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید