شنبه, 16 شهریور 1398 - 19:11

چندی پیش گوگل از هک آیفون‎ها توسط تعدادی وب‎سایت مخرب خبر داد. ظاهراً این موضوع به مذاق اپل چندان خوش نیامده و گوگل را به هراس‎افکنی متهم کرده است.

به گزارش ورج، ماجرای هک آیفون از آنجا شروع شد که تیم زیرو گوگل در اوایل شهریورماه امسال اعلام کرد اگر کاربری با یک گوشی آیفون آسیب‎پذیر به وب‎سایت مخربی سر می‎زده، فایل‎های شخصی، موقعیت مکانی و پیام‎های کوتاه او فاش می‎شده است. البته این حفره امنیتی در اوایل سال جاری میلادی به اپل گزارش شده بود و این شرکت هم تنها 10 روز پس از اطلاع، مشکل را رفع کرده است. شرکت ساکن کوپرتینو اعلام کرده که حتی قبل از اینکه گوگل آنها را در جریان مشکل گذاشته مشغول رفع آن بوده‏اند.

اپل و هراس افکنی گوگل

اپل با وجود اینکه در مورد این آسیب‏پذیری با گوگل اختلاف نظر ندارد اما شرکت ساکن مانتین ویو را متهم به «هراس‎افکنی در میان کاربران آیفون» کرده. اپل معتقد است با این اقدام گوگل کاربران آیفون تصور می‎کنند دستگاه آنها در معرض خطر قرار گرفته؛ چراکه جزییات ارائه‎شده در پست بلاگ گوگل فاقد جزییات کلیدی هستند.

بنا بر توضیحات اپل این حمله پیچیده، سوءاستفاده گسترده از آیفون‎ها نبوده و تنها چند وب‎سایت محدود با تمرکز بر مسلمانان اویغور را شامل می‎شده است. همچنین مدتی بعد مشخص شد که این وب‎سایت‎ها به اندروید و ویندوز هم نفوذ کرده بودند ،اما به ادعای اپل گوگل به این جنبه از حمله نپرداخته بود. کمپانی ساکن کوپرتینو همچنین از محدود بودن زمان اجرای حملات گفته:

«تمامی شواهد نشان می‎دهند که حمله این وب‎سایت‎ها برای مدت محدود تقریباً دو ماهه عملیاتی بودند؛ نه دو سالی که گوگل می‎گوید.»

گوگل در پاسخ به این موضوع اعلام کرده که «پروژه زیرو تحقیقات فنی که برای کمک به درک آسیب‎پذیری‎های امنیتی طراحی شده‎اند را ارسال می‎کند. این موضوع به بهبود استراتژی‎های دفاعی کمک می‎کند.» همچنین بر تحقیقات عمیق با تمرکز بر جنبه‎های فنی این آسیب‎پذیری‎ها تأکید و اعلام کرده که به همکاری با اپل و دیگر شرکت‎های مطرح ادامه می‎دهد تا امنیت آنلاین کاربران حفظ شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی