یکشنبه, ۶ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Sun, 27 Nov(11) 2022 /
           
فرصت امروز

افزایش اعتماد به نفس با 10 راهکار ساده

2 سال پیش ( 1399/8/19 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : لئو بائوتا  

یکی از مکاتب فلسفی که باید مورد توجه بیشتر جهان قرار گیرد، مکتب ذن است که بر تفکر درست و عمیق تاکید دارد. درواقع این موضوع به حدی مهم است که علم روانشناسی را وارد حوزه‎ های جدیدی کرده و باعث شده تا از متخصصان آن، در رابطه با موضوعات مختلف سوالاتی را بپرسم. این موضوع باعث شده است تا توصیه‎ های به مراتب بهتری را بتوانم به مراجعان خود نمایم. در این راستا 10 مورد از آنها را مورد بررسی قرار خواهم داد که در عین سادگی، کاملا تاثیرگذار هستند. درواقع روش ‎های ساده باعث می‎ شود تا امکان به اجرا درآوردن آنها توسط تمامی افراد مهیا باشد و این امر بدون شک نکته بسیار مهمی خواهد بود.

1-ازدواج نمایید

افزایش اعتماد به نفس راهکار ساده

شاید در ظاهر عجیب به نظر برسد، با این حال واقعیت این است که قبول مسئولیت‎ های جدید باعث خواهد شد تا اعتماد به نفس بالاتری را پیدا کنید. درواقع بسیاری از افراد به علت عدم تجربه، تصور می‎ کنند که توانایی ‎های بسیار کمی دارند، با این حال اگر خودتان را در شرایط جدید قرار دهید، از عملکرد خودتان متعجب خواهید شد. نتایج آمارها نیز حاکی از آن است که افراد مجرد، در معرض افسردگی بالاتری نیز قرار دارند. درواقع با نگاهی به افراد موفق جهان نیز مشاهده خواهید کرد که بیشتر آنها ازدواج موفق را از رازهای پیشرفت خود عنوان کرده‎اند. در این راستا انتخاب یک مکتب فکری نیز امری کاملا سودآور خواهد بود.

مطلب مرتبط : 5 راه برای افزایش اعتماد به نفس

2-به ظاهر خود توجه بیشتری نمایید

منظور از این امر پوشیدن لباس ‎های بسیار گران ‎قیمت و یا مداوم پشت آیینه بودن، نیست. درواقع تنها کافی است که در سطحی قرار گیرید که از ظاهر و تیپ خود، احساس خوبی را داشته باشید. درواقع اگر فردی برای خود زمان کافی صرف نکند، این امر بیانگر عدم اعتماد به نفس در رابطه با او است. در این راستا فراموش نکنید که حتی یک تغییر کوچک در نوع لباس پوشیدن، می ‎تواند روحیه شما را کاملا دگرگون سازد. در این زمینه مشاورانی وجود دارند که با توجه به ویژگی ‎های ظاهری و شخصیتی شما، بهترین نوع تیپ ‎ها را معرفی می ‎کنند که انتخاب آنها نیز می‎ تواند کاملا کارآمد باشد.

3-بهترین زاویه عکاسی از خودتان را پیدا کنید

بسیاری از افراد تصور می ‎کنند که کاملا بدعکس بوده و به همین خاطر تمایلی به حضور در جلوی دوربین ندارند. این امر بیانگر عدم‎ اعتماد به نفس در شما بوده و برای رفع آن تنها کافی است تا زاویه‎ های مناسب عکاسی خود را پیدا نمایید. پس از طی کردن این مرحله ضروری است تا تعداد عکس ‎های خود را افزایش داده و در طول روز، حداقل یک سلفی بگیرید. این موضوع کمک خواهد کرد تا به مرور زمان، اعتماد به نفس در شما تقویت شود.

4-مثبت ‎گرایی را لازمه زندگی بدانید

اگرچه ممکن است به علت مثبت ‎گرایی متهم به خوش ‎خیالی شوید، با این حال آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده ‎اید که منفی ‎گرایی چه نتایجی به همراه دارد؟ درواقع با این طرز تفکر ابدا به هیچ نتیجه‎ ای دست پیدا نخواهید کرد. درواقع این مسئله به حدی مهم است که بسیاری از شرکت‎ ها، اقدامات متنوعی را برای ایجاد تفکر مثبت در کارمندان خود انجام می ‎دهند. این مسئله باعث خواهد شد تا از هر چیزی در زندگی خود، لذت بیشتری را ببرید. نتایج تحقیقات علمی نیز این نکته را به اثبات می ‎رساند که تفکرات منفی افراد، زمینه بروز انواع بیماری ‎ها را به همراه دارد. این مسئله به خوبی نشان می ‎دهد که ذهن و جسم با یکدیگر ارتباطی مثال ‎زدنی را داشته و لازم است تا ذهنیت خود را تغییر دهید. نکته جالب این است که تمامی افراد فاقد اعتماد به نفس لازم، با مشکل منفی ‎گرایی مواجه هستند. برای رفع این معضل تنها کافی است که سعی کنید تمرکز خود را بر روی جنبه‎ های مثبت هر اقدامی، قرار دهید.

5-افکار منفی را نابود کنید

این امر یک واقعیت است که بیش از 90 درصد افکار منفی، هرگز به واقعیت تبدیل نمی ‎شوند. با این حال این مسئله باعث خواهد شد تا دچار ترس و استرس زیادی شوید که بدون شک زمینه روحیه شما را تضعیف خواهد کرد. در این راستا توصیه ما این است که به محض دچار شدن به این شرایط، خود را سرگرم اقدامی دیگر نمایید تا توجه شما منحرف شود. سون تزو در کتاب جاودانه هنر جنگ، اعلام کرده است که خودشناسی باعث خواهد شد تا در هر نبردی پیروز باشید. ممکن است با این جمله مخالف باشید، با این حال توصیه می ‎شود که آن را یک بار در زندگی خود امتحان نمایید. بدون شک از نتایج این اقدام، متعجب خواهید شد.

6-اعمال مثبت را مورد توجه قرار دهید

یکی از مواردی که باعث خواهد شد تا حس اعتماد به نفس در افراد شکوفا شود، مفید بودن آنها است. در این راستا لازم است تا اقدامات مثبتی را در زندگی خود به صورت مداوم انجام دهید. این مسئله می ‎تواند هر اقدامی باشد. برای مثال کمک کردن به افراد خانواده و یا اقدامات بشردوستانه، درواقع هر اقدامی که حس خوبی را در شما به وجود می ‎آورد و دارای نتایج مثبت است، بدون شک گزینه‎ ای مناسب خواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که شما تنها نبوده و می‎ توانید به صورت گروهی نیز اقدام نمایید. درواقع قرار داشتن در گروه‎ هایی که مشکل مشابه شما را دارند، باعث خواهد شد تا نتیجه اقدامات و تمایل شما به ادامه این مسیر، افزایش پیدا کند.

7-آمادگی کسب کنید

عدم آمادگی لازم خود یکی از مواردی است که باعث خواهد شد تا افراد دچار استرس شوند. در این رابطه لازم است تا قبل از هر اقدامی، آمادگی آن را در خود ایجاد نمایید. در این رابطه یک مثال ساده وجود دارد. همه ما در جلسات اول آموزش رانندگی، با استرس بیش از حدی مواجه بوده ‎ایم. با این حال پس از مدتی این موضوع ابدا برای شما کاری سخت تلقی نمی‏شود. به همین خاطر شما باید در هر زمینه ‎ای که احساس ترس دارید، آمادگی خود را بیشتر نمایید. این امر باعث می ‎شود تا با افزایش توانایی‎ ها، اعتماد به نفس بالاتری را نیز تجربه نمایید.

8-با آرامش بیشتری صحبت نمایید

شاید به نظر عجیب برسد، با این حال افرادی که با آرامش بیشتر و در اصطلاح شمرده صحبت می ‎کنند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. درواقع آرامش نقطه مقابل استرس بوده و باعث خواهد شد تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشید. تحت این شرایط یکی از موارد استرس ‎زا که باعث می ‎شود که افراد کاملا بدون اعتماد به نفس ظاهر شوند، صحبت کردن خصوصا برای چندین نفر است. در این رابطه بهترین راهکار این است که شمرده صحبت نمایید. این امر باعث می ‎شود که فرصت فکر کردن را داشته و مخاطب نیز از گوش دادن به شما لذت ببرد.

9-عادت ‎های خود را تغییر دهید

با تغییر عادت ‎ها می ‎توان به نتایج جدید دست پیدا کرد. درواقع اگر سبک زندگی و الگوهای رفتاری شما منجر به اعتماد به نفس کافی در شما نشده است، لازم است تا آنها را تغییر دهید. در کنار این موضوع اگر برای خود اهداف کوچکی را تعیین نمایید، این امر باعث می ‎شود که به علت امکان دستیابی سریع به آنها، روحیه و اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا کند. در این رابطه یکی از عادت ‎های بسیار خوب این است که مطالعه مداوم داشته اشید. با این حال با توجه به تعداد فوق ‎العاده بالای کتاب‎ ها و موضوعات متنوع، بهتر است که هدفی مشخص را داشته باشید. برای مثال برای فردی که تمایل دارد که به یک راهنمای تور تبدیل شود، بدون شک کتاب ‎های این حوزه، اهمیت به مراتب بالاتری را خواهد داشت. در نهایت به هر میزان که اطلاعات شما بالاتر باشد، اعتماد به نفس بیشتری برای وارد شدن به مرحله اجرا نیز خواهید داشت.

مطلب مرتبط: راهکارهایی ساده برای افزایش اعتماد به نفس

10-الگوبرداری کنید

در آخر توصیه می ‎شود که همواره یک دفترچه در کنار خود داشته باشید و مواردی را که در دیگران مثبت تلقی می ‎کنید، یادداشت نمایید. برای مثال ممکن است در یک سفر کاری، با فردی مواجه شوید که اعتماد به نفس فوق ‎العاده‏ ای دارد. این امر کمک خواهد کرد تا بتوانید نکات موجود را یادداشت کرده و یا حتی پرسش مستقیم داشته باشید.

منبع : zenhabits
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/goWSGfjM
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه