سه شنبه, 04 دی 1397 - 19:39

روز گذشته شرکت اسپیس ایکس نخستین ماهواره نظامی نیروی هوایی آمریکا را همراه با یک فروند راکت فالکون ۹ به فضا پرتاب کرد. ماسک هم که از نزدیک شاهد پرتاب ۲۱امین راکت شرکت خود در سال ۲۰۱۸ بود همزمان وارد حساب توییتری اش شد تا به مخاطبانش خبر دهد که ساخت نمونه اولیه از مریخ نورد اسپیس ایکس موسوم به استارشیپ در پایگاه هوایی تگزاس آغاز شده و با جدیت دنبال می شود. علاوه بر این ماسک خبر داد که دور اول پرتاب های آزمایشی از نسخه تستی این مریخ نورد نیز تا اوایل بهار ۲۰۱۹ کلید می خورد.

ایلان ماسک و گوین شات ول رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد عملیاتی اسپیس ایکس هر دو تاکید کردند که پرتاب های آزمایشی و کوتاه برد نمونه اولیه از این مریخ نورد عاملی کلیدی در موفقیت پروژه BFR یا راکت فالکون بزرگ به شمار می روند؛ سیستمی دو مرحله ای و بسیار عظیم که برای انتقال تا صد نفر و ۱۵۰ تن محموله به سطح مریخ طراحی شده.

راکت استارشیپ

با این حال هر دو مدیر اسپیس ایکس در صحبت های خود تاکید کردند که پرتاب های کوتاه برد آزمایشی (که در آنها راکت وارد مدار نمی شود) تا سال ۲۰۱۹ آغاز نخواهند شد.

استارشیپ قرار است که ۹.۱۴ متر عرض و ۵۴.۸ متر ارتفاع داشته باشد و روی یک شتاب دهنده راکت با ارتفاع بالغ بر ۶۶ متر سوار شود که طبق گفته ماسک از این پس «سوپر هوی» خوانده می شود.

ماسک در توییت خود وعده داده بود که بعد از پرتاب نمونه آزمایشی طراحی شده در ماه آوریل یا مارس که هم اکنون در تگزاس ساخته می شود جزئیات مربوط به استارشیپ و همچنین مشخصات فنی اش را به سمع و نظر عموم می رساند.

ماسک با انتشاری تصویری از دماغه استارشیپ اعلام کرد که در ساخت این راکت از فولاد ضد زنگ استفاده می شود چراکه مقاومت آن در برابر حرارت به مراتب بیشتر از فیبر کربنی است و به همین خاطر خصوصا در زمان ورود مجدد به جو زمین آسیب کمتری به آن وارد می شود. این کارآفرین همچنین خبر داد که در زمان فرایند رنگ کاری حرارت بالایی روی بدنه اعمال می شود تا سطح آن کاملا آینه ای شود و حرارت را با بالاترین نرخ بازتاب دهد. علاوه بر این تصویر منتشر شده به خوبی نشان می دهد که استارشیپ به مراتب بزرگ تر و قدرتمندتر از راکت Saturn V است که فضانوردان ماموریت آپولو را به سطح ماه برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی