سه شنبه, 01 مرداد 1398 - 19:40

سکانداری عبدالناصر همتی در بانک مرکزی یک ساله شد

با اینکه تقریبا از نیمه دوم تیرماه امسال، قیمت دلار کانال 11 هزار تومانی را تجربه کرد و به نظر می رسید این روند کماکان ادامه داشته باشد، اما دلار از چند روز پایانی تیرماه و اولین روز مردادماه، دوباره به کانال 12 هزار تومانی بازگشت. به گفته اقتصاددانان، افزایش تنش ها در منطقه خلیج فارس و جنگ نفتکش ها و برخورد پهپادها باعث شده تا این اسکناس سبز آمریکایی دوباره به کانال 12 هزار تومانی برگردد.

این درحالی است که تا 31 تیرماه امسال، تنها قیمت دلار آزاد وارد کانال 12 هزار تومانی شده بود، اما در میانه این هفته، دلار صرافی بانک ها هم کانال 12 هزار تومانی را نشانه گرفت. به این ترتیب، در نخستین روز مردادماه، قیمت دلار در صرافی های مجاز بانک مرکزی با افزایش ۱۰۰ تومانی بار دیگر به کانال ۱۲ هزار تومان وارد شد. در واقع، صرافی های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را در روز گذشته۱۰۰ تومان افزایش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی ها ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار تومان بوده است.

تغییرات قیمتی دلار

اگرچه نرخ دلار در هفته گذشته تا مرز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان هم عقب نشینی کرد، اما در حال حاضر به قیمت ۱۲ هزار تومان معامله می شود. به این ترتیب در یک هفته گذشته، بهای این ارز مهم جهانی در ایران ۷۰۰ تومان رشد کرده است.

ارزیابی عملکرد یک ساله همتی در بانک مرکزی

از دوم مردادماه امسال ، سکانداری عبدالناصر همتی در ساختمان لاجوردی بانک مرکزی یک ساله می شود؛ یک سالی که در اقتصاد و نظام بانکی ایران با تحولات مثبتی همراه بود. در همین زمینه، «ایبِنا» در گزارشی به بررسی عملکرد یک ساله رئیس کل بانک مرکزی پرداخت و از بازگشت ثبات به بازار ارز، روند مثبت تامین ارز واردات و بازگشت ارز صادرات، تامین مالی بنگاه های تولیدی، مهار تورم و رشد نقدینگی، اصلاح نظام بانکی و تلاش برای گسترش روابط بانکی ازجمله مهمترین اقدامات همتی در یک ساله گذشته نام برد.

براساس این گزارش، عملکرد یک ساله همتی نشان می دهد در حالی که نرخ دلار سال گذشته طی دو ماه از کانال ۱۱ هزار تومان به کانال ۱۹ هزار تومان وارد شده بود، بار دیگر به ۱۲ هزار تومان رسیده و تنش های سیاسی نیز بر آن تاثیر چندانی نداشته است. به عبارت دیگر، تغییر رئیس کل بانک مرکزی در سال گذشته در شرایطی صورت گرفت که بازار ارز در یکی از بی ثبات ترین دوران خود به سر می برد و در همان آغاز به کار همتی، نرخ دلار از کانال ۱۱ هزار تومان طی دو ماه به بالاترین سقف قیمتی خود یعنی کانال ۱۹ هزار تومان رسید. این در حالی است که اکنون بعد از گذشت یک سال از دوره جدید بانک مرکزی، قیمت ارز دوباره به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشته و در این قیمت به ثبات لازم رسیده است، به طوری که تنش های سیاسی و رخدادهای روزهای اخیر نیز نتوانسته تاثیر چندانی بر این بازار بگذارد.

از سیف تا بهمنی؛ روسای بدشانس بانک مرکزی

«اقتصادآنلاین» نیز در گزارشی دیگر به بررسی افزایش قیمت دلار در دوره ریاست چهار رئیس کل بانک مرکزی پرداخته و ولی الله سیف را بدشانس ترین رئیس کل بانک مرکزی نامیده است. بررسی ها نشان می دهد قیمت دلار در بین سال های۹۲ تا ۹۷ یعنی دوران ریاست ولی الله سیف بر بانک مرکزی، بیشترین افزایش قیمت را از سال ۱۳۸۶ تا به امسال تجربه کرده است. در دوران ریاست سیف بر بانک مرکزی کشور، نرخ دلار از ۳۱۷۷ تومان در روزهای آغازین مدیریت او به ۱۱۴۰۰ تومان در روزهای پایانی زمامداری اش رسید و این یعنی قیمت این ارز پرطرفدار در بازه زمانی چهار ساله ۲۷۶درصد گران شده است.

در سوی دیگر، محمود بهمنی در سال های۸۸ تا ۹۲ سکان بانک مرکزی را در دست گرفت و دومین مدیری است که نرخ ارز در دوران فعالیتش با رشد چشمگیری مواجه شد. دلار در زمان فعالیت او نیز با ۲۲۵درصد افزایش از ۹۷۷ تومان به ۳۱۷۷ تومان رسید.

طهماسب مظاهری نیز دیگر رئیس یک ساله بانک مرکزی بود و دلار در دوران مدیریت او فقط حدود ۴درصد گران شد. بر این اساس قیمت دلار در سال۱۳۸۶ حدود ۹۳۶ تومان بود که در سال۸۷ به ۹۷۷ تومان رسید. احتمالا مدت زمان کوتاه ریاست مظاهری در بانک مرکزی، نمی تواند معیار مناسبی برای قضاوت درباره عملکرد مدیریت نرخ ارز وی باشد.

در پایان این گزارش هم به دوره یک ساله عبدالناصر همتی، رئیس کل کنونی بانک مرکزی پرداخته شده است. طبق بررسی های انجام شده، قیمت دلار در مردادماه سال گذشته و همزمان با آغاز به کار عبدالناصر همتی به عنوان رئیس جدید ساختمان لاجوردی میرداماد ۱۱۴۰۰ تومان بود. ارزش این ارز پرطرفدار به رغم نوسان های قیمتی که پشت سر گذاشت، در آخرین روز تیرماه امسال ۱۱۹۰۰ تومان ارزش گذاری شد و این یعنی؛ هر دلار آمریکا طی یک سال اخیر، تنها ۴درصد رشد قیمت را در کارنامه خود ثبت کرده است.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید