سه شنبه, 14 اسفند 1397 - 17:12

ظاهرا فروش اندک محصولات، سرانجام HTC را وادار کرده رویکردی شبیه به بلک بری در پیش گیرد. شایعات از مذاکرات تایوانی ها با چند شرکت برای دادن مجوز استفاده از نام HTC در محصولات شان خبر می دهند.

به گزارش زومیت، اچ تی سی که زمانی با گوشی های پرچمدارش حسابی سرو صدا می کرد و طرفداران زیادی، به ویژه در ایران، برای خود دست و پا کرده بود، مدت ها است از روزهای اوج فاصله گرفته و دوران سختی را سپری می کند.

برند  HTC

گزارش اخیر منتشرشده رسانه اکونومیک تایمز، از مذاکرات اخیر این شرکت تایوانی برای دادن مجوز استفاده از نامش در گوشی های چند شرکت هندی حکایت می کند. این، یعنی اچ تی سی احتمالا به زودی پا جای پای بلک بری خواهد گذاشت.

اتخاذ این تصمیم نشان می دهد اچ تی سی امیدوار است بتواند بدون تقبل هزینه ها ی معمول تولید گوشی هوشمند که کم هم نیستند، اندکی درآمد بیشتری کسب کند. اکونومیک تایمز مدعی شده اچ تی سی از مدتی پیش، مذاکره با سه شرکت هندیِ مایکرومکس (Micromax) و لاوا (Lava) و کاربن (Karbonn) را آغاز کرده تا در صورت توافق، مجوز استفاده از نام خودش را در گوشی های این شرکت ها صادر کند.

اچ تی سی در بازار میان رده ها هم رقبای قدری مثل شیائومی دارد

اگر چنین قراردادی بین طرفین امضا شود، شرکت یا شرکت های انتخاب شده خواهند توانست گوشی های شان را با نام اچ تی سی تولید و روانه بازار کنند. چنین اتفاقی، می تواند برای اچ تی سی نیز از لحاظ مالی مثمرثمر واقع شود؛ زیرا این شرکت تایوانی به ازای فروش هر دستگاه از گوشی های شرکت هندی، مبلغ مشخصی دریافت خواهد کرد.

درحالی که فعلا با قطعیت نمی توان در این زمینه اظهارنظر کرد، این را هم نباید فراموش کنیم فعلا جزییاتی از مفاد این توافق نمی دانیم. با همه اینها، به نظر می رسد طبق شرایط این توافق، اچ تی سی می تواند در تولید گوشی های یادشده نقش داشته باشد. گفته می شود احتمالا بخشی از طراحی این گوشی ها، به خود اچ تی سی سپرده خواهد شد.

بااین حال، احتمالا مشخص کردن موضوعات مهمی نظیر مشخصات فنی و قیمت نهایی دستگاه ها، ارتباطی به اچ تی سی نخواهد داشت. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که اکثر کاربران یکی از ضعف های گوشی های اخیر اچ تی سی را همان بخش طراحی می دانند. این نارضایتی به خوبی در بین کاربران زومیت در مطلب معرفی گوشی دیزایر ۱۲ اس هم دیده می شود.

اچ تی سی با چنین توافقی می تواند بیشتر در حوزه واقعیت مجازی متمرکز باشد

حال که بحث قیمت گوشی به میان آمد، بهتر است به موضوع مهمی اشاره کنیم. محبوبیت بسیار زیاد گوشی های مقرون به صرفه و میان رده در کشور هند، این جرقه را در ذهن مان ایجاد می کند که گوشی های آینده اچ تی سی قرار است به جای تمرکز بر بازار پرچمداران، عموما بازار میان رده ها را هدف بگیرند.

البته بی شک، اچ تی سی در این بازار هم کار ساده ای در پیش نخواهد داشت. در هر صورت نمی توان از کنار اسامی شناخته شده و قدرتمندی نظیر شیائومی و اوپو به راحتی گذشت. این شرکت ها گوشی های مدرن و جذابی را با قیمتی ارزان تر از حدمعمول به کاربران شان ارائه می دهند.

تمامی شایعات مربوط به مذاکرات اچ تی سی حاکی از آن است که مجوز استفاده از نام گوشی های جدید این شرکت فعلا فقط به هند محدود است؛ یعنی فعلا مشخص نیست تایوانی ها با شرکت های بین المللی هم در حال مذاکره هستند یا خیر.

با در نظر گرفتن این حقیقت که شرکت هایی نظیر بلک بری پیش تر با چنین توافقاتی توانسته اند به درآمد خوبی برسند، امکان عملی شدن این اتفاق نیز وجود دارد. در ضمن، نهایی شدن این مذاکرات می تواند هزینه های اچ تی سی را در زمینه تولید گوشی کاهش دهد تا این شرکت بتواند بهتر در حوزه واقعیت مجازی فعالیت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید