شنبه, 30 شهریور 1398 - 18:58

شب گذشته هوآوی خانواده تلفن های هوشمند میت ۳۰ را رونمایی کرد و اعلام کرد که این گوشی ها آخرین نسخه از سیستم عامل موبایلی گوگل یعنی اندروید ۱۰ را دارند.

به گزارش دیجیاتو، شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که چطور با وجود محدودیت های اخیر دولت ترامپ برای مراوده شرکت های آمریکایی با هوآوی چنین اتفاقی ممکن است؟ در واقع اندروید سیستم عاملی متن باز است و این یعنی استفاده از نسخه پایه آن برای همه رایگان و آزاد خواهد بود. به بیان دیگر هر کسی که بخواهد می تواند آن را مستقیما از طریق این لینک دانلود کند.

هوآوی میت 30 اندروید 10

بسیاری تولیدکنندگان تلفن های هوشمند از قبیل هوآوی از سیستم عامل متن باز اندروید روی محصولات شان استفاده می کنند و صرفا اینترفیس خود را به آن اضافه می کنند که امکانات غایب در نسخه پایه اندروید را شامل می شود. پس بهره مندی هوآوی میت ۳۰ از اندروید ۱۰ کاملا حقیقی است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

اما بخشی که اهمیت دارد و باعث تفاوت سری میت ۳۰ با دیگر گوشی های اندرویدی شده غیبت «سرویس های موبایل گوگل» یا به اختصار GMS است که اپ های خود گوگل شامل جیمیل، یوتیوب، گوگل مپس و البته پلی استور گوگل را شامل می شود که دسترسی کاربران به دیگر اپ های محبوب نظیر اینستاگرام را میسر می کند.

استفاده از سرویس های موبایلی گوگل منوط به کسب مجوز از گوگل است و از آنجایی که هوآوی نتوانست به خاطر تحریم های آمریکا این مجوز را برای سری میت ۳۰ بگیرد، جای اپ های گوگل در این گوشی ها خالی است.

با این حال هوآوی اپ های اختصاصی خود را برای سری میت ۳۰ تهیه کرد و در قالب پکیج سرویس های موبایلی هوآوی به کاربرانش عرضه کرد که شامل یک گالری عکس، مرورگر وب و اپ استور خود هوآوی موسوم به اپ گالری می شود. هرچند که در برهه کنونی بعید به نظر می رسد اپ گالری و اپ های یادشده توانایی رقابت با پلی استور گوگل را داشته باشند (دست کم در بازارهای غربی) اما انتظار می رود که در سال های آتی شاهد پیشرفت های خوبی در آنها باشیم.

به همین خاطر نیز ریچارد یو، مدیر محصولات مصرفی هوآوی در طول کنفرانس رونمایی سری میت ۳۰ از توسعه دهندگان درخواست کرد که برای اکوسیستم موبایل های هوآوی اپ بسازند. او همچنین یادآور شد که به محض برداشته شدن تحریم های آمریکا هوآوی سرویس های موبایلی گوگل را به گوشی های میت ۳۰ باز می گرداند.

اما جالب آنکه این تحریم ها بر کسب و کار هوآوی در داخل خاک چین اثر نمی گذارند چراکه شهروندان چینی از سال ۲۰۱۰ تاکنون به پلی استور گوگل دسترسی ندارند و از اپ های خانگی خود نظیر ویبو و IQIYI استفاده می کنند که به نت فلیکس چین شهرت دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید