دوشنبه, 13 اسفند 1397 - 14:11

وکلای منگ وانژو، مدیر مالی ارشد هوآوی، دولت، گشت مرزی و پلیس فدرال کانادا را به تضییع حقوق اساسی موکل شان متهم کرده اند. براساس شکایت مطرح شده توسط وکلای منگ وانژو، وی به مدت سه ساعت تحت بازداشت، بازرسی و بازجویی غیرقانونی و خودسرانه قرار داشته است.

به گزارش دیجیاتو، منگ وانژو، دختر بنیانگذار هوآوی چند ماه قبل به درخواست مقامات آمریکایی در ونکوور دستگیر شد و حالا خطر استرداد به ایالات متحده وی را تهدید می کند. از اتهامات مطرح شده علیه مدیر مالی ارشد باید به دور زدن تحریم های ایران از طریق فریب سیستم بانکی اشاره کرد.

شکایت منگ وانژو

وکلای خانم وانژو با تقدیم شکواییه ای به دیوان عالی بریتیش کلمبیا مدعی شده اند که شرایط بازداشت و بازجویی کاملا برخلاف منشور حقوق و آزادی کانادا بوده است. آنها ماموران گشت مرزی را نیز به تاخیر عمدی در اعلام حکم بازداشت، تفهیم حق سکوت و تلاش برای استخراج اطلاعات سه ساعت پیش از بازداشت رسمی متهم کرده اند. براساس این شکواییه پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا سه ساعت بعد از بازجویی های غیرقانونی گشت مرزی حکم بازداشت را به متهم ابلاغ کرده است.

به گفته وکلا، پلیس مرزی متهم را به تحویل تمامی ابزارهای الکترونیک و رمز عبور آنها مجبور کرده و با نقض حریم خصوصی وی اقدام به بررسی و مشاهده محتوای این دستگاه ها کرده است. دولت و پلیس فدرال کانادا تاکنون به این شکایت نامه واکنشی نشان نداده اند، اما گشت مرزی اعلام کرده تا اعلام رای دادگاه سکوت خواهد کرد.

منگ که پیش از این در بازداشتگاه به سر می برد به خاطر شرایط نامناسب جسمانی به بازداشت خانگی منتقل شد و حدود ۴۸ ساعت دیگر برای دفاع از خود در دادگاه حاضر می شود. موافقت دولت کانادا با بررسی پرونده استرداد مدیر مالی ارشد هوآوی با خشم و محکومیت از سوی مقامات بلندپایه پکن مواجه شده و آنها خواستار آزادی بی قید و شرط فوری وی شده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید