دوشنبه, 03 دی 1397 - 18:43

ارز رمزنگاری شده چیا (Chia) تازه ترین نوآوری خالق تورنت است که مکانیسم آن نه برپایه مصرف الکتریسیته، بلکه از طریق فضای خالی هارددیسک کامپیوتر عمل می کند.

به گزارش زومیت، برام کوهن، برنامه نویسی که در سال ۲۰۰۱ پروتکل اشتراک فایل بیت تورنت را راه اندازی کرد، شهرت خود را از مسیر کاملا متفاوتی توسعه می دهد: حل مشکل کمبود برق بیت کوین. جدیدترین ابداع کوهن ارزی رمزپایه به نام چیا است که به عنوان «پول سبز دنیای دیجیتال» معرفی شده و چهره کاملا متفاوتی با بیت کوین دارد.

بیت تورنت ارز دیجیتال سبز

برخلاف بیت کوین که به دلیل استفاده از مکانیسم اجماع اثبات کار به الکتریسیته بسیار زیادی نیازمند است، ارز رمزنگاری شده چیا از مکانیسم اثبات فضا بهره می برد؛ یعنی فرآیند استخراج آن از فضای خالی هارددیسک استفاده می کند.

کوهن در مصاحبه با مجله Breaker اظهار کرد فضای هارددیسک به راحتی و به طور گسترده ای در دسترس است و اغلب اوقات بدون استفاده باقی می ماند. او گفت:

ایده این است که شما از این منابع ظرفیت فضای ذخیره سازی استفاده می کنید. در حال حاضر، مردم حجم بسیار زیادی از فضای ذخیره سازی آزاد را در لپ تاپ های خود دارند که از آن استفاده ای نمی کنند. این فضای آزاد به حدی زیاد است که اگر به دلیل استخراج به صرافت خرید هارددیسک بیفتید، پول خود را هدر داده اید.

امنیت بیشتر

کوهن مدعی است که ارز دیجیتال Chia نه تنها درمقایسه با بیت کوین برق کمتری مصرف می کند؛ بلکه از امنیت بیشتری هم برخوردار است. کوهن پروتکل بیت تورنت را در سال ۲۰۰۱ و هنگامی راه اندازی کرد که دانشجوی دانشگاه بافلو بود. فراهم کردن تجهیزات لازم برای حمله به شبکه بیت کوین بسیار گران است؛ ولی ناممکن نیست. با این حال حمله به شبکه چیا اصلا ساده به نظر نمی رسد.

شما برای حمله به شبکه چیا باید دسترسی گسترده تری به منابع داشته باشید، نه مجموعه یک شبکه. همان طورکه گفتیم، منابع شبکه چیا فضای هارد افرادی است که در آن ثبت نام کرده اند. هزینه دسترسی به این منابع بسیار هنگفت و حتی بیشتر از هزینه ASICهایی است که برای حمله به شبکه بیت کوین نیاز دارید. به همین دلیل، غلبه کردن بر این سیستم بسیار دشوارتر است.

گرچه مکانیسم اجماع «اثبات فضا» از نظر تئوری امنیت بیشتری دارد، همچنان محدودیت های خاصی نیز دارد. به عنوان مثال، وقوع حمله ریشه ای ممکن است به معدن کاوی های مجدد و تکراری منجر شود.

اثبات زمان

در این نوع حمله، بازیگر بد که از منابع شبکه زیادی برخوردار است، بلاک چین جدیدی ایجاد می کند تا زمانی که طول آن به اندازه کافی بلند شد، آن را به بلاک چین اصلی تبدیل کند. اگر این برنامه با موفقیت پیش رود، بازیگر بد مالک بلاک چینی خواهد بود که اکثر گره ها آن را پذیرفته اند. بدین ترتیب، او می تواند هر مقدار سکه ای که بخواهد، به دست آورد یا حتی تراکنش های پیشین را لغو کند.

کوهن به منظور اجتناب از چنین حملاتی، مکانیسم گواه اثبات زمان را معرفی کرد. این مکانیسم مانع از این نمی شود که بازیگر بد سال های سال به بازنویسی کارهای انجام شده مشغول شود، اما وقوع چنین فرضی مستلزم زمان بسیار زیادی است. انتظار می رود ارز چیا تا پایان سال جاری راه اندازی شود اما جهان برای دستیابی به ارز رمزپایه سبزتر باید کمی بیشتر منتظر بماند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید