شنبه, 24 فروردين 1398 - 19:34

اوبر با وجود ضرردهی در فصول مالی گذشته ، بالاخره سهام خود را به صورت عمومی عرضه خواهد کرد و تخمین زده شده که ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش گذاری شود.

به گزارش زومیت، پس از حدس و گمان های بسیار پیرامون اوبر و عرضه عمومی سهام آن، این شرکت بالاخره فرآیند IPO خود و ورود به تالار بورس را شروع کرد. در مراحل اولیه، هیچ اظهار نظری از تخمین شرکت برای جذب سرمایه به چشم نمی خورد. البته، آخرین تحلیل های ارزش گذاری، اوبر را شرکتی ۷۶ میلیارد دلاری عنوان کرده اند و پیش بینی می شود عرضه عمومی سهام، ارزش ۱۰۰ میلیارد دلاری را برای آنها به همراه داشته باشد.

اوبر بورس عرضه عمومی سهام

اوبر درآمد خود را از ۳.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، به ۱۱.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسانده است. البته، آنها در پایان سال میلادی گذشته، ضرر ۱.۸ میلیارد دلاری را تجربه کردند. به علاوه، تعداد مشتریان فعال ماهانه شرکت در سرتاسر جهان، به ۹۱میلیون نفر رسیده است. آینده روبه رشد اوبر نیز هم توسط مدیران شرکت و هم تحلیلگران بسیار، پیش بینی می شود. این شرکت ادعا می کند که تنها ۲درصد از جمعیت ۶۳ کشوری که اوبر در آنها فعالیت می کند، در فصل منتهی به دسامبر سال ۲۰۱۸، از خدمات تاکسی اینترنتی آنها استفاده کرده اند. به هرحال، غول تاکسی اینترنتی در اسناد S-1 عرضه عمومی سهام خود اعلام کرد که در حال حاضر، سند و مسیر مشخصی برای سودآوری شرکت، تصور نمی شود.

در اسناد عرضه عمومی سهام اوبر آمده است:

ما پیش بینی می کنیم که هزینه های عملیاتی شرکت در آینده نزدیک، افزایش پیدا کند. درنتیجه، احتمالا به سوددهی مشخصی نخواهیم رسید.

اوبر رشد جهانی قابل توجهی را تجربه کرد و ادعا می کند که ۷۰درصد از بازار آمریکا را در اختیار دارد. آنها با وجود پیشرفت های به دست آمده، هنوز در رقابتی جدی با Lyft قرار دارند و برای جذب مشتریان بیشتر، هزینه های سنگینی را متحمل می شوند. به علاوه، با وجود آنکه اوبر قراردادهای متعددی را با شرکت های تاکسی آنلاین در سرتاسر جهان امضا کرده، هنوز رقابت شدیدی را در خارج از آمریکا و خصوصا هند، احساس می کند.

غول تاکسی های اینترنتی جهان، علاوه بر هزینه برای جذب مشتری، تلاش های زیادی هم در مسیر توسعه برند و تنوع دادن به آن انجام داده است. آنها اکنون سرویس های اشتراک دوچرخه و تحویل غذا را نیز به کاربران کشورهای مقصد، ارائه می کنند. سرویس Uber Eats، تا پایان سال ۲۰۱۸ لقب خبرسازترین کسب و کار را به خود اختصاص داده و توانست بالغ بر ۲.۶ میلیارد تراکنش را ثبت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید