افزایش ۲۰ سانتی‌متری رسوبات نمکی دریاچه ارومیه - فرصت امروز

دوشنبه, 14 ارديبهشت 1394 - 13:51

در پی افزایش سطح آب دریاچه عنوان شد

مدیرکل برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی، از افزایش ۲۰ سانتی‌متری رسوبات نمکی در برخی نقاط دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: ممکن است یکی از دلایل افزایش سطح آب کاهش عمق دریاچه از کف باشد. دکتر راضیه لک در گفت‌وگو با مهر افزود: در حال حاضر با وجود اینکه سطح آب دریاچه ارومیه حدود ۶۰ سانتی‌متر افزایش یافته اما تغییری در میزان شوری آب دریاچه حاصل نشده است. به گفته وی، بر این اساس سازمان زمین‌شناسی بررسی‌هایی را در نقاطی از کف دریاچه به‌صورت پایلوت برای اندازه‌گیری ارتفاع رسوبات انجام داده است.

2345

مدیرکل برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر آب در دریاچه ارومیه به حالت فوق اشباع رسیده و بارندگی‌ها به میزانی نیست که برای رفع این حالت فوق اشباع کفایت کند رسوبات نمکی و شیمیایی سالانه در کف دریاچه ته‌نشست می‌کنند. لک تصریح کرد: در بررسی‌هایی که در چند نقطه از کف دریاچه صورت گرفته مشخص شده است که ارتفاع رسوبات در این نقاط در مقایسه با سال گذشته افزایشی حدود ۲۰ سانتی‌متر داشته‌اند.

وی افزود: البته هنوز این مطالعات تکمیل نشده و در این هفته تیم‌های تخصصی سازمان زمین‌شناسی برای بررسی نقاط بیشتری از عمق دریاچه ارومیه و اندازه‌گیری ارتفاع دقیق رسوبات به منطقه اعزام می‌شوند. مدیرکل برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی تاکید کرد: با این حال به نظر می‌رسد با وجود بارندگی‌های مناسبی که حوضه آبخیز دریاچه در سال‌جاری نسبت به سال قبل داشته بخشی از افزایش سطح آب ناشی از کاهش عمق دریاچه به دلیل ته‌نشست رسوبات در کف آن باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی