چهارشنبه, 19 شهریور 1393 - 11:33

وزیر کار در تازه‌ترین گزارش خود به مجلس تعداد بیکاران فعلی کشور را شش‌میلیون نفر اعلام کرد و هشدار داد اگر کاری نکنیم تعداد بیکاران در سال 1400 به 10 میلیون نفر خواهند رسید. بیکاری در بازار کار ایران در حال حاضر به یکی از پُرچالش‌ترین مسائل کشور در بخش داخلی تبدیل شده و دولت‌ها در سال‌های گذشته تلاش کرده‌اند برای خروج از وضعیت نامناسب اشتغال جویندگان شغل، چاره‌ای بیندیشند.
کشور در شرایط فعلی با تیپ خاصی از بیکاران مواجه است که به مشاغل ساده و فیزیکی و به قولی سطح پایین فکر نمی‌کنند و در نقطه مقابل دلباخته مشاغل لوکس، مدیریتی، اسم و رسم دار و با عنوان‌های زیبا هستند.
کارشناسان بازار کار می‌گویند، هرچقدر فاصله بین اتمام تحصیلات دانشگاهی و ورود به بازار کار بیشتر شود، هزینه بیکاری افراد نیز بالا می‌رود. به عبارتی فارغ‌التحصیلانی که با اندک اندوخته‌ای از دانشگاه‌ها به امید یافتن شغلی مناسب فارغ‌التحصیل شده‌اند، وقتی به در بسته بازار کار می‌خورند همان اندوخته ناچیز دوران دانشگاه را که امکان داشت بتوان از آن در اقتصاد کشور بهره برد را هم از یاد می‌برند.
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مشترک کمیسیون ویژه رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید مجلس از نمایندگان خواست تا با ایجاد صندوق اشتغال برای رفع معضل بیکاری موافقت کنند و مجوز ایجاد این صندوق را بدهند. ربیعی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گزارش داد که در حال حاضر شش میلیون نیروی انسانی بیکار در کشور وجود دارد که هفت میلیون نفر دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد. وی در این باره به نمایندگان هشدار داد و بیان کرد: اگر برای رفع مشکل بیکاری برنامه‌ریزی نکنیم، به‌طور قطع دچار مشکل می‌شویم.
وزیر کار همچنین به لزوم رشد اقتصادی متوسط سالانه هفت ‌درصد اشاره کرد و افزود: در سنوات قبل رشد اقتصادی کشور منفی بود و در حال حاضر به صفر رسیده و به سمت مثبت حرکت می‌کند و هرچه کمتر از هفت ‌درصد باشد، از مهار اشتغال عاجز خواهیم بود. وی با بیان اینکه اگر کاری نکنیم، در افق 1400 تعداد بیکاران به 10 میلیون نفر می‌رسد و این عدد خوبی نیست و بسیار خطرناک است. وی گفت: عمده واجدان شرایط کار، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌اند که 40‌درصد آنها خانم هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید