برگزاری روز جهانی خاک در حاشیه همایش گندم - فرصت امروز

چهارشنبه, 19 آذر 1393 - 15:55

روز جهانی خاک با شعار «خاک، کیمیای زندگی» در حاشیه همایش ملی مدیریت خاک و آب در تولید گندم گرامی داشته شد. دبیر علمی همایش ملی مدیریت خاک و آب در تولید گندم در حاشیه این همایش در گفت‌وگو با ایانا اظهارکرد: شعار امسال روز‌جهانی خاک با عنوان «خاک، کیمیای زندگی» همزمان با تمام جهان گرامی داشته شد. علیرضا فلاح‌نصرت‌آباد افزود: از دو سال گذشته روز جهانی خاک در کشور با برگزاری همایش گرامی داشته و به چالش‌های پیش‌روی این بخش پرداخته شد. وی خاطرنشان کرد: امسال در حاشیه همایش ملی مدیریت خاک و آب در تولید گندم، این روز نیز با سخنرانی نماینده فائو در ایران جشن گرفته می‌شود. 

دبیر انجمن علوم خاک ادامه داد: فرسایش و شوری خاک از مهم‌ترین مسائل پیش رو در کشور محسوب می‌شود که ایران در آسیا رتبه نخست و دوم را در این بخش‌ها دارد. 

فلاح‌نصرت آباد تصریح کرد: شور شدن خاک‌ها که بر اثر برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و آبیاری نامناسب حادث شده است، به‌تدریج باعث کاهش مواد آلی خاک شده و مشکلاتی را در این بخش به‌وجود می‌آورد.  وی اظهار امیدواری کرد  برگزاری این گرامیداشت‌ها باعث شود که با توجه به نیاز، تغییراتی در نحوه آبیاری و کشت محصولات کشاورزی صورت گیرد. دبیر علمی همایش ملی مدیریت خاک و آب در تولید گندم تعداد مقاله‌های پذیرفته‌شده در این همایش را 100 عنوان برشمرد و یادآور شد: تمامی این مقاله‌ها به‌صورت پوستر ارائه می‌شود و 16 سخنرانی کلیدی نیز به غیر‌ از تعداد مقالات فوق در نظر گرفته شده است. 

فلاح‌نصرت‌آباد تاکید کرد: مقالات حول 9 محور خواهد بود و در حاشیه این همایش، سه کارگاه تخصصی نیز برپاست که به راهبردهای مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گندم در ایران، گندم و اقتصاد آب، مدیریت تغذیه گندم در شرایط شور، ارزیابی کارایی مصرف آب، توان تولید اراضی و مدیریت آبیاری گندم در شرایط کم‌آبی و خشکسالی، نقش کودهای بیولوژیک، عوامل اقلیمی و آب مصرفی در زراعت این محصول استراتژیک خواهد پرداخت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی