چهارشنبه, 26 شهریور 1393 - 11:34

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه ایران بعد از هند و برزیل، سومین تولید‌کننده سنگ‌های تزیینی قلمداد می‌شود، گفت: تجارت فیروزه ایران از قدیم ‌الایام در ترکیه انجام می‌شد و از همان زمان تاکنون نام «تورکیوس» را در جهان کسب کرده است.

بهروز برنا، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه ایران از نظر سنگ‌های تزیینی و سنگ‌نما وضعیت خوبی دارد، اظهار کرد: در حال حاضر، چهار میلیارد تن ذخیره سنگ‌های تزیینی در ایران وجود دارد که سالانه بیش از 13.5 میلیون تن تولید دارند. سنگ‌های تزیینی در تمام استان‌های ایران از جمله آذربایجان شرقی، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و رضوی، فارس، مرکزی، همدان، سیستان و بلوچستان و زنجان یافت می‌شود.

برنا با بیان اینکه شش ذخیره سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در ایران وجود دارد، افزود: مهم‌ترین معدن سنگ‌های قیمتی ایران به فیروزه نیشابور مربوط است. برنا با بیان اینکه ایران در زمینه‌ سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به رتبه‌ای در جهان دست نیافته، گفت: کشف فیروزه توسط کشور‌های ایران و مصر بوده و با وجود اینکه ایران یکی از مهم‌ترین کاشفان فیروزه بوده، اکنون فیروزه ایرانی به نام ترکیه رقم خورده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید