جمعه, 30 مهر 1395 - 14:00

اشتغال روستایی به دلیل عدم حمایت مالی دولت از واحدهای صنعتی خرما مورد تهدید قرار گرفته است.

علی محمدصمیمی، عضو هیات مدیره انجمن ملی خرمای ایران با اعلام این نکته گفت: ضعف اقتصاد کلان به ضعف واحدهای تولیدی منجر شده است و همین مسئله باعث می شود قدرت توسعه بازارهای صادراتی را نداشته باشیم. حمایت های لازم از بخش خصوصی برای معرفی محصولات ایرانی انجام نمی شود. برای نمونه انجمن ملی خرمای ایران قصد دارد در فرانسه نمایشگاه برگزار کند اما متاسفانه حمایتی که برای عربستانی ها و تونسی ها در بازار اروپا توسط دولت های شان وجود دارد، برای شرکت های ایرانی نیست.

به گزارش سایت خبری اتاق تهران، صمیمی درباره توسعه بازارهای خرمای صادراتی ایران گفت: زیرساخت های حمل و نقل و تامین مالی توسط بانک ها از دیگر مشکلاتی است که علاوه بر دیگر بخش ها، صادرات خرما را هم با مشکل مواجه کرده است. وی در ادامه گفت: واحدهای بسته بندی خرما در ایران تعطیل و این مسئله باعث شده است اشتغال روستایی محدود شود. خرما بیشتر در استان های مرزی کشت می شود و مسئله اشتغال در این استان ها از نظر اجتماعی و امنیتی از اهمیت بسزایی برخوردار است اما متاسفانه با دید محدود به فرصت های اشتغال روستایی نگاه می کنیم. صنایعی در این استان ها در 40سال گذشته شکل گرفته است و باید برای ادامه فعالیت شان و حفظ اشتغال روستایی از این واحدها حمایت کرد.

صمیمی گفت: تسهیلات با نرخ 22درصدی به کار واحدهای در آستانه تعطیلی نمی آید. نکته دیگر اینکه شهرستان ها به طور واقعی از تسهیلات اعلام شده توسط دولت بهره مند نمی شوند. دولت هنوز تسهیلاتی که قول پرداخت به بخش خرما را داده بود پرداخت نکرده است. قوانین مخل کسب و کار از دیگر مصایب بخش خرماست و مسائل مالیاتی و مشکلات مرتبط با سازمان تامین اجتماعی را هم باید به آن اضافه کرد. دستگاه های مورد استفاده در واحدهای صنعتی خرما قدیمی است و امکان خرید از اروپا را نداریم و ماشین آلات چینی هم مشکل دارند.

عضو هیات مدیره انجمن ملی خرمای ایران در ادامه با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی خرما خانوارهای روستایی را به شغل می رساند بر اهمیت حفظ این واحدها و حمایت مالی دولت تاکید کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید