سرمازدگی 1/1 میلیون هکتار از باغ‌های کشاورزی - فرصت امروز

چهارشنبه, 05 آذر 1393 - 13:30

معاون سازمان حفظ نباتات گفت: در بهار امسال، یک‌میلیون و 100 هزار هکتار از باغات و مزارع کشاورزی در 21 استان از 10 تا 90 درصد بر اثر سرمازدگی خسارت دیدند.
به گزارش ایسنا، یحیی ابطالی در افتتاحیه کارگاه آموزشی تنش سرما و سرمازدگی محصولات کشاورزی و روش‌های مدیریت آن در کرمان گفت: سرمازدگی هم قابل پیش‌بینی است و هم قابل مدیریت که مستلزم این است که ابزار پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی مناسبی وجود داشته باشد. وی ادامه داد: باید مطالعات و تحقیقات به اندازه کافی انجام شود و نتایج تحقیقات به نحو احسن به اطلاع کشاورزان برسد که برگزاری این کارگاه آموزشی نیز در راستای انتقال یافته‌های تحقیقاتی به کارشناسان سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور است.
در این جلسه عباس سعیدی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه یکی از مواردی که همه‌ساله به بخش کشاورزی خسارت وارد می‌کند، سرمازدگی و تنش‌های سرمایی است، افزود: در دنیا پنج تا 15 درصد محصولات به این دلیل از بین می‌روند، ولی در بعضی سال‌ها در ایران خسارت سرمازدگی خیلی فراتر از این بوده است.
وی از کسب شیوه مقابله با این مشکل توسط مراکز تحقیقاتی و کشاورزان خبر داد و گفت: انتقال یافته‌های تحقیقاتی تجربی موفق می‌تواند به کاهش این خسارات منجر شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی