صادرات چوب ممنوع شد - فرصت امروز

چهارشنبه, 05 آذر 1393 - 13:41

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از ممنوعیت صادرات چوب خبر داد و گفت: در‌حال‌حاضر وضعیت در جنگل‌های بلوط عادی است و پیشروی پدیده خشکیدگی کاملا متوقف شده است.
خداکرم جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سالانه بیش از 5/3میلیون مترمکعب چوب از محل زراعت و جنگل‌های شمال تامین می‌شود و مابقی نیاز 5/1میلیون مترمکعبی چوب وارد می‌شود. براین اساس سازمان جنگل‌ها معتقد است که هیچ‌گونه صادرات چوب حتی به‌صورت محدود نیز نباید صورت بگیرد که البته در سال گذشته صادرات محدود چوب با تعرفه 70 درصد انجام می‌شد، اما در ماه گذشته این تعرفه برداشته و صادرات چوب آزاد شد.
وی ادامه داد: سازمان جنگل‌ها براساس شرایط کشور و نیازمندی به چوب با این مصوبه مخالفت کرد و پس از پیگیری‌هایی توانست در هفته‌های گذشته ممنوعیت صادرات چوب را به گمرک ابلاغ کند.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: جنگل‌های بلوط در‌حال‌حاضر در وضعیت عادی قرار دارند و دیگر طغیان آفت و بیماری را نداریم.
وی افزود: پیشروی پدیده خشکیدگی در جنگل‌های بلوط کاملا متوقف و احیای سطح آسیب‌دیده آغاز شده است.
جلالی گفت: پراکندگی خشکیدگی جنگل‌های بلوط در سطح یک‌میلیون و 130 هکتار جنگل‌های بلوط وجود دارد که در مجموع سطح آسیب‌دیده حدود 170 هزار هکتار است.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: برنامه احیای جنگل‌های خشکیده شروع شده و امیدواریم در سه سال آینده بتوانیم همه سطح آسیب‌دیده را احیا‌ کنیم.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، براساس این طرح به‌ازای هر درخت خشک‌شده پنج نهال مقاوم می‌کاریم و در همین راستا عملیات آبخیزداری، ساماندهی نظام بهره‌برداری از جنگل‌ها و اراضی جنگلی و زراعت چوب در بخشی از جنگل‌ها را انجام می‌دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی