ضرورت وجود نظام کنترلی دقیق و مقتدر در بهره‌برداری آب - فرصت امروز

یکشنبه, 09 آذر 1393 - 10:17

وزیر نیرو گفت: بدون وجود یک نظام کنترلی دقیق و مقتدر در بخش بهره‌برداری آب کشور، کاری از پیش نخواهیم برد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، حمید چیت‌چیان در نشست مدیران آب کشور درباره لزوم اجرای طرح تحویل حجمی آب در بخش کشاورزی، اظهار کرد: با گذشت زمان و اجرای هر برنامه، بیشتر برای ما مشخص می‌شود که بخش آب در حد ساخت سازه‌ها و تحویل آن خلاصه شده و بهره‌برداری در تشکیلات آب دیده نشده است.
وی با اشاره به طرح تحویل حجمی آب و نصب تجهیزات اندازه‌گیری در شبکه‌های آبیاری کشور، گفت: هم‌اکنون این طرح فقط در شبکه‌های پیشرفته آبیاری کشور در دست اجراست، اما باید به تمام شبکه‌های نیمه پیشرفته و سنتی نیز تعمیم دهیم و هر جا که آب به مصرف‌کننده تحویل می‌شود، باید این پایش نیز وجود داشته باشد.
چیت چیان با تاکید بر لزوم حساسیت بیشتر بر تحویل آب در بخش کشاورزی، گفت: همان‌طور که در بخش آب‌های زیرزمینی مطرح شده، آب سطحی باید به اندازه مشخص و معینی تحویل کشاورز شود و تاکید وزارت جهادکشاورزی هم همین است که وزارت نیرو به‌عنوان مدیر بخش آب کشور، آب را کنترل شده در اختیار بهره‌برداران قرار بدهد.
وزیر نیرو تصریح کرد: باید یک طرح پایه و درازمدت تحویل آب برای شرایط نرمال داشته باشیم و در مرحله بعد متناسب با پیش‌بینی‌ها، برنامه سالانه را برای هر دشت مشخص کنیم. این برنامه پایه برای محدوده‌های مطالعاتی معین و ثابت باشد؛ اما براساس وضعیت سال آبی می‌توان با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی با ضریب مشخصی تخصیص آب را تغییر داد.
چیت‌چیان ادامه داد: در تعیین نقاط تحویل آب و نقاط پایش نیز باید دقت شود، زیرا با محدودکردن نقاط تحویل و نصب تجهیزات کمتر، امکان کنترل بیشتر در این بخش فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه کنترل پس از نقاط تحویل با ایجاد تشکل‌های مردمی آب به آنها محول شود، یادآور شد: بهترین نحوه کنترل، کنترل توسط خود بهره‌بردار است، اما بدون یک نظام کنترلی دقیق و مقتدر کاری از پیش نخواهیم برد. محول شدن کنترل آب تحویل شده به هر دشت به تشکل‌های کشاورزی موجب خواهد شد که خود کشاورزان از برداشت‌های غیرمجاز آب جلوگیری کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی