سه شنبه, 10 تیر 1399 - 07:36

نگاهی به کنفرانس اطلاع رسانی بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد به سوالات کنفرانس اطلاع‎رسانی به دلیل نوسان 50 درصد پاسخ داد، اما چند نکته در این گزارش بیشتر مورد توجه سهامداران بود؛ موضوعی که بر چشم‎انداز قیمت سهام بانک پاسارگاد نیز اثر قابل توجهی خواهد گذاشت.

به گزارش بورس 24، یکی از این موارد، سوال ششم کنفرانس اطلاع ‎رسانی منتشر شده است که درخصوص مجموع ارزش بازار کل سهام میدکو، پارس آریان و بیمه پاسارگاد در پرتفوی گروه مالی پاسارگاد است.

* سوال ششم: مجموع ارزش بازار کل سهام شرکت میدکو، شرکت سرمایه گذاری پارس آریان و بیمه پاسارگاد در تاریخ 2 تیرماه 1399 در پورتفوی گروه چند میلیون ریال است؟

مجموع ارزش بازار کل سهام شرکت میدکو، شرکت سرمایه گذاری پارس آریان و بیمه پاسارگاد در پورتفوی بانک حدود مبلغ 297.807 میلیارد ریال در تاریخ 4 تیرماه 1399 است. ارزش پرتفوی گروه مالی پاسارگاد بسیار فراتر از ارقام ذکرشده است.

دارایی‎های فوق‎الذکر جزو شرکت‎های ارزشمند و با بنیاد قوی است که بانک در توضیح اعلام کرده است. ارزش این سه مجموعه در پورتفوی بانک عددی بالغ بر 297.807 میلیارد ریال در تاریخ 4 تیر 99 است. ارزش پرتفوی گروه مالی پاسارگاد بسیار فراتر از ارقام ذکرشده است.

سوال دیگری که پاسخ آن بر ارزش سهام بانک پاسارگاد و افزایش تقاضا در این نماد موثر است، سوال 10 است که به برنامه بانک درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها اشاره دارد و بانک این‎طور پاسخ داده است:

* سوال دهم: آیا شرکت برنامه‎ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎ها دارد؟

همانگونه که در بند 5 پاسخ سوالات کنفرانس اطلاعاتی مورخ 1399/2/23 بانک پاسارگاد اشاره شده است، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‎های این بانک در مرحله کارشناسی رسمی و ارزیابی است که تاکنون ارزیابی مزبور به پایان نرسیده و فرآیند فوق ادامه دارد. همچنین اجرای برنامه فوق منوط به اخد مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

تجدید ارزیابی دارایی‎ها در بانک و افزایش سرمایه از این محل در مرحله کارشناسی رسمی و ارزیابی است که تاکنون ارزیابی مزبور به پایان نرسیده است و این فرآیند ادامه دارد و انجام این فرآیند منوط به اخذ مجوز از بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار است. این اقدام همانطور که در بالا گفته شده، بر افزایش تقاضا برای خرید نماد «وپاسار» اثرگذار است و با توجه به برنامه اعلامی در به‎روزرسانی دارایی های بانک و افزایش توان اعتباردهی بانک و بهبود کسب و کار بانک تاثیرات خوبی خواهد گذاشت.

سوال 20 این شفاف‎سازی نیز به موضوع عرضه شرکت‎های زیرمجموعه «وپاسار» اشاره دارد؛ اقدامی که منجر به شناسایی درآمد خوبی با توجه به رونق بازار سهام از سوی بانک خواهد شد و عایدی خوبی برای سهامداران به همراه خواهد داشت. بانک در پاسخ به سوال 20 این‎طور پاسخ داده است:

* سوال بیستم: شرکت بانک پاسارگاد (سهامی عام) شرکت‎های زیادی را در مالکیت خود دارد که با عرضه آنها در بازار سرمایه می‎تواند درآمد غیرعملیاتی مناسبی را شناسایی نماید. کدامیک از این شرکت‎ها در لیست عرضه این شرکت قرار دارند؟

1-ارزش‎آفرینان پاسارگاد 2-مدیران تجارت 3-سازمان تجارت تدبیر ایرانیان 4-نظم‎آوران شایسته 5-پرداخت الکترونیک پاسارگاد 6-گسترش انرژی پاسارگاد 7-فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد 8-لیزینگ پاسارگاد.

براساس برنامه استراتژیک گروه مالی پاسارگاد، در سال 99 مقرر شده است که اقدامات لازم برای پذیرش، درج و عرضه سهام شرکت‎های گسترش انرژی پاسارگاد، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، فروسیلیس غرب پارس، داتیس آریان قشم و مبنای خاورمیانه در بازار سرمایه عملیاتی شود.

این سوالات در بین 22 سوالی که در این کنفرانس اطلاع‎رسانی مطرح شده است می‎تواند آثار مالی خوبی بر عملکرد بانک و تصمیم‎گیری سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در نماد «وپاسار» داشته باشد و چشم‎انداز روشنی را برای بانک متصور می‎کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید