شنبه, 22 شهریور 1393 - 09:35

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: دولت برای جلوگیری از رشد تورم، دو سیاست در اقتصاد کشور اعمال کرد که در نهایت باعث تضعیف بخش صنعت و بحرانی شدن وضعیت برخی صنایع از جمله فولاد شده است.

سیدرضا شهرستانی در گفت‌‌وگو با فارس اظهار کرد، دولت با هدف جلوگیری از رشد تورم، با نگاهی تک بعدی، اجرای دو سیاست اقتصادی را در پیش گرفته که ضربه بزرگی را به بخش تولید وارد کرده است.

وی ادامه داد: یکی از این سیاست‌ها، افزایش نرخ سود بانکی بود که در برخی موارد به 25 تا 30 درصد رسیده است و سیاست دیگر نیز حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز بود که این دو مسئله باعث تضعیف بخش تولید شد.

وی توضیح داد: افزایش سود بانکی باعث شد تا سرمایه‌ها به سمت بلوکه شدن در بانک‌ها پیش رود و انگیزه برای سرمایه‌گذاری کاهش یابد و در عین حال، سپرده‌گذاران اطمینان داشتند که هم بهره بالا دریافت می‌کنند و هم اگر نرخ ارز یکسان شود قدرت پولشان حفظ خواهد شد.

شهرستانی با بیان اینکه اعمال این دو سیاست، رکود شدیدی را در کشور ایجاد کرد و عرضه محصولات صنعتی بسیار کاهش یافته است، گفت: رکود در ساخت‌و‌ساز باعث کاهش تقاضای خرید فولاد شد و در حال حاضر در صنعت فولاد، کارخانه‌های نورد، فولادسازی و ذوب در زیان قرار دارند.

وی ادامه داد: تنها تولید آهن اسفنجی در کشور سودده‌ است که از تولید سنگ آهن تا آهن اسفنجی را در بر می‌گیرد.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه وضعیت صنعت فولاد بحرانی است، گفت: تا زمانی که مذاکرات 1+5 به نتیجه نرسد و شرایط اقتصادی به حالت قبل باز نگردد، رکود شدید را در کشور شاهد خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به سفر هیات ایرانی به قزاقستان، گفت: در این سفر تفاهم‌نامه‌هایی بین دو کشور برای گسترش تبادلات اقتصادی به امضا رسید.

شهرستانی اظهار کرد: طبق هدف‌گذاری انجام شده، کشور قزاقستان در آینده نزدیک باید جزء 30 کشور اول دنیا و ایران نیز جزو 10 کشور اول دنیا قرار گیرد که در این راستا همکاری‌ مشترک بین دو کشور تعریف شد.

وی افزود: بحث‌هایی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در قزاقستان در صنعت شیشه، ساختمان‌سازی و نفت و گاز مطرح شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید