جمعه, 12 ارديبهشت 1399 - 20:04

گزارش ها نشان می دهد درآمد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ کوالکام از حد انتظارات مقامات این شرکت فراتر بوده است.

به گزارش زومیت، مقامات شرکت کوالکام اظهار داشتند که به دلیل شیوع بیماری کرونا احتمالا تقاضا برای تراشه گوشی هوشمند با افت ۳۰درصدی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ روبه رو خواهد شد. همین امر نیز سبب شده تا شرکت سازنده قطعات نیمه هادی برنامه مالی خود برای سه ماهه آینده را تغییر دهد.

در گزارش سه ماهه اول کوالکام نیز به کاهش ۲۱درصدی تقاضا برای خرید گوشی های هوشمند اشاره شده است که علت اصلی آن نیز گسترش بیماری کرونا و درنتیجه تعطیلی کارخانه ها و همچنین عدم تمایل کاربران به خرید تلفن هوشمند جدید عنوان می شود.

کوالکام تقاضا تولید تراشه گوشی هوشمند

با این حال، کوالکام توانسته انتظارات درآمد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را برآورده سازد و با وجود کاهش تقاضا، درآمدی بالغ بر 2/5 میلیارد دلار داشته باشد. در انتظارات درآمد کوالکام تخمین زده می شد که این شرکت درآمدی بالغ بر 2/5 میلیارد دلار در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

در نظر داشته باشید که درآمد کوالکام با شرکت های سازنده گوشی هوشمند کاملا متفاوت است و براساس تقاضا و سفارش تولید قطعات نیمه رسانا و محصولات دیگر این شرکت محاسبه می شود، اما شرکت های سازنده گوشی هوشمند براساس فروش محصولات، درآمدشان را عنوان می کنند. به همین علت گزارش مالی سه ماهه دوم شرکت کوالکام در زمانی منتشر شده است که شرکت های سازنده گوشی هوشمند در حال انتشار گزارش مالی سه ماهه اول خود هستند.

در هر صورت مشکل اصلی کوالکام در افت ۲۹درصدی سود خالص نسبت به همین بازه زمانه در سال گذشته است و به مبلغی بالغ بر ۴۶۸ میلیون دلار رسیده است. مقامات کوالکام می گویند که سه مورد مرتبط با بیماری کرونا وجود دارد که روی فروش محصولات این شرکت طی ماه های آینده تاثیرگذار خواهد بود:

• ادامه گسترش بیماری کرونا و نحوه برخورد دولت های دنیا در مقابله با آن

• میزان تقاضا برای گوشی های هوشمند جدید مجهز به تراشه یا محصولات دیگر کوالکام

• شرایط زنجیره تامین قطعات و تجهیزات بی سیم، شبکه های توزیع و نیروی کار (فعالیت به صورت دورکاری) در دنیا.

با وجود مشکلات متعدد بر سر راه کوالکام، تراشه های اسنپدراگون سازگار با فناوری 5G در محصولات مختلفی استفاده می شوند که برای مثال می توان به گوشی های هوشمند بالارده مجهز به تراشه اسنپدراگون ۸۶۵ یا محصولات میان رده با تراشه اسنپدراگون 765G اشاره کرد. درواقع هر کاربری که بخواهد به شبکه 5G دسترسی داشته باشد احتمالا از گوشی های هوشمندی خریداری می کند که مجهز به تراشه های کوالکام شده اند.

مقامات کوالکام نیز امیدوار هستند که در سال جاری میلادی شاهد فروش ۱۷۵ الی ۲۲۵ میلیون گوشی هوشمند سازگار با فناوری 5G باشیم. افزایش فروش محصولات مجهز به فناوری 5G می تواند به افزایش درآمد کوالکام کمک فراوانی کند و گویا مقامات این شرکت حساب ویژه ای روی رشد تقاضا برای تولید تراشه های اسنپدراگون کرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید