پنجشنبه, ۲۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Thu, 9 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز قیمت طلا و سکه دیروز از بازار دلار پیروی کرد و ریخت. اقدامات نهاد پولی کشور سیگنال کاهش قیمت به بازار ارز داد، بازار ارز کساد شد و متعاقب آن قیمت طلا و سکه نیز ریزش داشت.

معامله گران هیجانی نقره داغ شدند

هرچند تحلیلگران بازار، بازگشت قیمت سکه امامی به پایین کانال ۲۰ میلیون تومانی را بعید می دانند اما همین نزول باعث شد، معامله گران هیجانی روزهای اخیر نقره  داغ شوند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه / ادامه کاهش قیمت ها در بازار

در چند روز گذشته فاصله ارزش ذاتی سکه و نقدی آن به بیش از ۴ میلیون تومان رسیده بود؛ با این حال سکه بازان تحت تاثیر افزایش قیمت دلار، دست به خریدهای هیجانی زدند.

کارشناسان بازار معتقدند اگر قیمت دلار به عنوان مهمترین فاکتور کاهش قیمت فلز زرد، با همین روند، کاهشی شود، قیمت طلا و سکه نیز در کانال های قیمتی پایین تر قرار خواهد گرفت.

با وجودی که امروز قیمت انس جهانی طلا روند صعودی داشت و در لحظه نگارش این گزارش به قیمت ۱.۹۳۶.۷۸ رسید، اما بازار بر مدار دلار چرخید.

موفقیت سیاست های بانک مرکزی تضمینی است؟

در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به کاهش قیمت سکه در ۲ روز گذشته به تجارت نیوز گفت: قیمت دلار باعث شد در بازار طلا و سکه روند کاهشی داشته باشیم اما ادامه این روند مهم تر از کاهش قیمت است.
او با تاکید بر اینکه این روند نزولی شروع یک اقدام مثبت است خاطر نشان کرد: وقتی اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار مداومت داشته باشد،  قیمت در بازار طلا و سکه  چاره ای جز روند کاهشی ندارد.

این کارشناس بازار طلا با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور یادآور شد: جابه جایی دلار از خارج کشور و مسايل مرتبط با تحریم ها مشکلاتی است که سیاست  های دولت را متاثر می سازد، اما با این وجود نباید تاثیر بانک مرکزی در بازار را نادیده گرفت.

اشرفی با تاکید بر اینکه اگر تا ۱۰ روز آينده بانک مرکزی بتواند در بازار نقش داشته باشد، روند کاهشی قیمت ادامه دار خواهد بود گفت: دولت تاکنون به غیر از فروش ربع سکه ها در بورس کالا، کار خاصی برای کنترل قیمت طلا و سکه انجام نداده و به نظر می رسد آن اقدام هم نمره قبولی نگرفت اما سایر سیاست های بانک مرکزی درخصوص دلار نقش پررنگ تری را در بازار غیر رسمی ایجاد کرده است.

او در ادامه افزود :وقتی شاخص دلار کاهش پیدا می کند قیمت جهانی طلا بالا می رود و سایر ارزهای بین المللی دستخوش نوسان می شوند، این موضوع ارتباطی با برابری ریال و دلار و ارزش پول ما ندارد و اگر داشته باشد تاثیرش بسیار کم است، بنابراین می توان گفت نقش و تاثیر انس جهانی طلا بر قیمت طلا و سکه زیاد نیست.

جدول کامل قیمت طلا و سکه

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/KVzqfYrn
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه