سه شنبه, 18 فروردين 1394 - 10:22

خودمان هم می‌دانیم، تیتر تا حدی گمراه‌کننده و تکراری است اما این سه گام با آن گام‌هایی که تاکنون خوانده و دیده‌اید تفاوت دارد. فهم این گام‌ها آسان اما پیروی از آنها بس سخت می‌نماید.

کدام گام‌ها؟!

اساسا ثروت‌سازی در این یک جمله خلاصه می‌شود: برای ثروت اندوزی در طول زمان، باید این سه کار را انجام داد:

1- باید به دستش بیاورید

پیش از اینکه شروع به پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید باید به فکر دست و پا کردن یک منبع درآمد درازمدت باشید. این منبع درآمد باید آنقدر مطمئن باشد که پس از رفع نیازهای اساسی هنوز هم مقداری از آن برای ذخیره کردن باقی بماند.

2- باید پس‌اندازش کنید

پس از اینکه به یک منبع درآمد مطمئن برای رفع نیازهای ضروری زندگی دست یافتید، به سراغ طراحی یک برنامه‌تر و تازه برای پس‌انداز پول‌های اضافی بروید. 

3- باید سرمایه‌گذاری‌اش کنید

وقتی اهداف ماهانه پس‌انداز خود را تعیین کردید، وقت سرمایه‌گذاری خردمندانه فرا‌می‌رسد.

پا گذاشتن در مسیر

گام اول: درآوردن پول کافی

پول درآوردن مرحله آغازین مسیر شمرده می‌شود، اما برای کسانی که به تازگی پای در مسیر ثروت می‌گذارند یا آنان که در مرحله‌گذار از مسیرهای غلط به سمت راه درست هستند، بنیادی‌ترین مرحله کار است.

از خود بپرسید:
آیا به اندازه کافی پول برای پس‌انداز جمع کرده‌ام؟!
آیا به اندازه‌ای که باید برای پس‌انداز خوب هستم و مهارت دارم؟!
آیا از این کار آنقدر لذت می‌برم که بتوانم در 40 یا 50 سال آینده هم به این کار ادامه دهم؟!

برای شروع دو نوع درآمد وجود دارد: درآمدهایی که به ازای شغل به دست می‌آیند و درآمدهایی که پنهان و مخفی هستند. درآمدهای به‌دست آمده از شغل همان درآمدی است که ما برای ادامه زندگی به آن نیاز داریم و درآمدهای پنهان آنهایی است که از سرمایه‌گذاری‌ها به‌دست می‌آیند. آنهایی که در ابتدای راه شغلی یا در آستانه دگرگونی در کار خود هستند، می‌توانند به چهار نکته برای داشتن منبع درآمدی خوب توجه کنند: کاری که از آن لذت می‌برند، کاری که در آن مهارت کافی دارند، کاری که پول خوبی داشته باشد و آگاهی به روش‌های ماهر شدن در کار چه به لحاظ آموزشی و چه در سایر ابعاد.

گام دوم: داشتن پس‌انداز کافی

داشتن پول کافی به معنای داشتن زندگی خوب است اما تضمین داشتن پس‌انداز کافی نیست. پس کجای کار می‌لنگد؟ لنگیدن کار تنها به یک دلیل می‌تواند باشد: خواسته‌های تان از بودجه‌ای که در اختیار دارید فراتر برود. برای بیشتر کردن بودجه یا برنامه‌ریزی بودجه‌ای می‌توانید از این مراحل گذر کنید:

1- به مدت یک ماه هزینه‌های خود را بنویسید

البته گاهی تنها نوشتن هزینه‌ها کافی نیست. مخارج خود را دسته‌بندی کنید تا بدانید در کدام بخش بیشتر خرج دارید.

2- به خواسته‌هایتان رژیم لاغری بدهید

میان خواسته با نیاز تفاوت وجود دارد. این تفاوت را درک کنید. نیاز به غذا، سرپناه و لباس بدیهی است اما برخی خواسته‌ها به مرور زمان به نیاز تبدیل می‌شوند. به‌عنوان نمونه هر روز ناهار خوردن در رستوران یا محل کار می‌تواند به دو روز در هفته کاهش یابد. به همین سادگی منبعی برای پس‌انداز به‌دست می‌آید.

3- خود را با تغییر نیازها سازگار کنید

گاهی پیش می‌آید که برخی نیازها در طول زمان تغییر یافته و کمتر یا بیشتر از بودجه‌ای که برای‌شان در نظر گرفته شده، خرج برمی‌دارند. خود را با این‌گونه ناهماهنگی‌ها هماهنگ کنید.

4- یک بالش نرم، یک خیال راحت

آدمیزاد است دیگر، از آینده خود و رخدادهای پیش‌بینی نشده خبر ندارد. به همین دلیل هدف‌تان باید این باشد که ثروتی معادل حدود سه تا شش ماه خرج روزانه‌تان را پس‌انداز داشته باشید. این پس‌انداز در روزهای مبادا مثل از دست دادن شغل یا بیماری به یاری‌تان خواهد آمد.

گام سوم: گزینش مسیر درست برای سرمایه‌گذاری

تاکنون هم پول کافی درآورده‌اید و هم پس‌انداز مناسب دارید. خب حالا وقت یک سرمایه‌گذاری محافظه کارانه است. نه! اشتباه نکنید. اگر می‌خواهید سرمایه‌ای قابل ملاحظه داشته باشید، باید ریسک آن را به جان بخرید. خرید سهام روش خوبی است. ابتدا موقعیت خود را ارزیابی کنید. اهداف ریسک کردن و میزان بازگشت سرمایه را بسنجید. سپس بهترین جا را برای اختصاص دادن سرمایه برگزینید. در این مسیر از مشورت با کارشناسان مالی غافل نشوید. تخصیص سرمایه باید با سیاست سرمایه‌گذاری‌تان هماهنگ باشد. در نهایت تنوع در سرمایه‌گذاری را فراموش نکنید. به سبک‌ها و در سطوح گوناگون سرمایه‌گذاری کنید. اگر یک روش نتیجه چندان خوبی نداشت، می‌توانید به سبک یا سطح دیگری که در آن سرمایه‌دارید امیدوار باقی بمانید.

و نتیجه اینکه...

ثروت‌سازی در طول زمان بستگی به گذر موفقیت‌آمیز از سه مرحله درآمد کافی، پس‌انداز درصد کافی از درآمد و سرمایه‌گذاری درست پس‌انداز دارد. گام گذاشتن در این مسیر با داشتن یک برنامه‌ریزی اندیشمندانه و اجرای دقیق و هوشیارانه این برنامه امکان‌پذیر است. یک سرمایه‌گذار زمانی می‌تواند به موفقیت خود به‌عنوان یک آدم ثروتمند بنازد که توانسته باشد از مسیر درست ثروت اندوزی کند.

دیدگاه‌ها  

0 #1 موسی توماج ایری 1395-11-17 16:33
عموم مردم ثروتمند شدن را کاری سخت و مستلزم تحمل مشقت و رنج فراوان می‌دانند. این باور آن چنان ریشه‌ای است که به بخشی از فرهنگ عمومی تبدیل شده است. گفتاری از قبیل «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود» و امثال آن دقیقاً گویای این نگرش است. این باور شاید از دورانی که بشر بیش از هر چیز بر قدرت فیزیکی و زور بازوی خود متکی بود ناشی شده باشد. اجداد ما در غارها و تا هزاران سال بعد عموماً متکی بر نیروی فیزیکی خود بودند. نیرویی که امروزه کمترین میزان دستمزد در قبال آن پرداخت می‌شود.

تنها سرمایه مایکروسافت، تخیل انسان است. بیل گیتس

وقتی راه انجام راحت‌تر کاری را ندانیم ساده‌ترین کارها برایمان بسیار سخت خواهد بود. مثلاً جابجایی یک بار یک تنی با کشیدن روی زمین با حمل آن توسط یک گاری چقدر فرق دارد؟ و حمل آن با گاری را با ماشین مقایسه کنید. در رابطه با ثروتمند شدن نیز چنین است.
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید