چه وقت می توانید کار آفرین باشید؟ - فرصت امروز

شنبه, 19 فروردين 1396 - 14:00

کارآفرینی و راه انداختن کسب و کار شخصی کار آسانی نیست، مخصوصا که برای موفقیت در آن ضمانتی وجود ندارد و مسیری پر خطر و استرس زایی پیش روی افراد است. اما چه می شود که افراد به راه اندازی استارتاپ شخصی و کارآفرینی روی می آورند؟ اگر جزو افرادی هستید که دوست دارید ایده های خود را اجرایی کنید، خود را برای مقابله با تمام سختی های کارآفرینی به چالش بکشید و کنترل امور خود را خودتان به دست بگیرید، چه زمانی برای شروع کارآفرینی مناسب است؟

این تصمیم پشتکار زیادی می طلبد، باید صبور و آماده هر خطری باشید. چه وقت می توانید ایده تبدیل شدن از یک کارمند ساده حقوق بگیر به یک کارآفرین را عملی کنید؟ برای دستیابی به چنین تغییر بزرگی تنها رویابافی کافی نیست و باید شرایطی مهیا باشد تا بتوانید کشتی استارتاپ خود را به دریا بیندازید. پیش از آنکه به سمت این دگردیسی گام بردارید، بررسی کنید که آیا این چند علامت نشان دهنده فرا رسیدن زمان تغییر شغل از کار برای دیگران به کارآفرینی را در خود مشاهده می کنید یا خیر.

1- به حرفه خود علاقه مندید اما به شغل خود علاقه ندارید

اگر حرفه خود را دوست دارید اما ساعت کاری، برنامه زمانی و حجم کار روزانه برای شما محدودیت ایجاد می کند، شما به چیزی فراتر از شغل خود نیاز دارید. از علاقه و اشتیاق خود به حرفه و توانایی خود در آن برای خلق موقعیت جدید کمک بگیرید. سعی کنید فهرستی از ایده ها را در حوزه فعالیت خود تهیه کنید و ضریب موفقیت هر کدام را دقیق بررسی کنید تا اینکه یک روز ایده نهایی را برای راه انداختن کار شخصی خود پیدا کنید.

2- از فکر کردن به کار شخصی خود خسته شده اید

اگر از رویابافی و خیال پردازی درباره داشتن کسب و کار شخصی خسته شده اید، زمان آن رسیده که همه تلاش هایی که تاکنون در این راستا از انجام آنها فروگذار کرده اید، عملی کنید. در چنین موقعیتی شغل های معمولی و استخدام در شغل های معمولی شما را راضی نخواهد کرد، پس وقت آن رسیده که برای کسب و کار خودتان ریسک کنید. ری کراک، بنیانگذار مک دونالد، می گوید: «اگر اهل ریسک نیستید باید از دنیای کسب و کار خداحافظی کنید.» پیام این است: در راحتی و آسایش به رویاهای خود دست پیدا نمی کنید.

3- میل به کمک به دیگران در شما فوران می کند

تامین شغل برای افرادی که واقعا به آنها نیازمند هستند احساس خوبی در این گونه افراد به وجود می آورد. لذت کمک به دیگران و فراهم کردن فرصتی برای کار کردن گروهی شاید یکی از انگیزه های مهم در راه اندازی استارتاپ باشد. ایجاد شغل احتمالا از ارزشمندترین و بزرگ ترین مسئولیت های یک کارآفرین است. بنیاد اوینگ ماریون کافمن به شواهدی دست یافت که نشان می دهد کارآفرینانی که کسب و کارهای جدید تاسیس می کنند، نیروی محرکه یک جامعه پویا هستند، چرا که کار ایجاد می کنند، اقتصاد را نوسازی می کنند و دامنه آسایش انسان را توسعه می دهند.

4- حامی دارید

شما برای راه انداختن کسب و کار شخصی، نیاز دارید در زمانی که برای رسیدن به اهداف خود همه چیز را به خطر می اندازید کسی را داشته باشید که پشت و پناه شما باشد. این فرد می تواند یک همسر، یکی از والدین، یک سرمایه گذار متعهد، یک مربی یا هر فرد دیگری باشد و شاید چندین نفر باشند. هنگامی که چیز جدیدی را امتحان می کنید، باید کسی باشد که اطمینان حاصل کند غذا و سرپناه و آغوشی برای اندوه و رنج های شما وجود دارد.

5- ایده جنجالی دارید

برای اینکه کارآفرین موفقی باشید، داشتن انگیزه و خواستن کافی نیست. ایده شما باید ایده بهبود یافته ایده های پیشین باشد، باید چیز جدیدی در آن نهفته باشد که شما را از دیگران متمایز کند. استیو جابز می توانست سال های متمادی از عمر خود را جهت تولید بازی های ویدئویی برای آتاری صرف کند، اما رویای او این بود که رایانه های شخصی را جذاب کند و در دسترس همگان قرار دهد. همین او را به موفقیت رساند، در حالی که تعداد زیادی از کسانی که با مباحث الکترونیک سر و کار داشتند با شکست مواجه شدند. ایده او به او قوت قلب می داد، حتی پس از اینکه از شرکت اپل اخراج شد.

6- برنامه ریزی کرده اید

اگر ایده خوبی دارید، باید برای به واقعیت پیوستن آن برنامه داشته باشد. این برنامه باید براساس بررسی های بازار رقابت، چگونگی تامین مالی و چشم انداز باشد. بدون یک برنامه ریزی مستحکم و واقع بینانه، رویای دور از انتظار یک کارآفرین هیچ گاه به حقیقت بدل نمی شد.

7- پیش  بینی شکست را کرده باشید

همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید. همان طور که می دانید، استارتاپ ها در معرض خطر های مختلفی قرار دارند و فارغ از اینکه چقدر ایده آن بکر و بزرگ باشد و برای انجام آن چقدر برنامه ریزی شده باشد، ممکن است شکست بخورند. باید پیش از راه اندازی کسب و کار شخصی خود، برنامه پشتیبان داشته باشید که در واقع مواجهه با شکست شما را از سقوط نجات دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی