شنبه, ۷ خرداد(۳) ۱۴۰۱ / Sat, 28 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

نزدیک به یک سال پس از طرح موضوع تغییر ساختار وزارت امور خارجه از سوی محمدجواد ظریف و توجه ویژه به دیپلماسی اقتصادی، او در ابتدای دی ماه دستور اجرایی شدن چارت ساختار جدید دستگاه دیپلماسی را ابلاغ کرد و این تغییرات ساختاری در دو مرحله به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز رسید. ازجمله تحولات مهم در چارچوب این تغییرات ساختاری، دو معاونت سیاسی و دیپلماسی اقتصادی در وزارتخانه امور خارجه ایجاد می شوند و معاونت های منطقه ای منحل می شوند؛ موضوعی که به دلیل رویکردهای اقتصادی دولت دوازدهم، مطالبه تعامل گسترده با دنیا و استفاده از مزایای برجام صورت گرفته و از نقش ویژه وزارت امور خارجه در حوزه هماهنگی برنامه های اقتصادی در دولت دوازدهم خبر می دهد. حالا آن طور که عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه اعلام کرده است، اول بهمن ماه زمان آغاز به کار معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه است.

عراقچی که سه شنبه شب در دوازدهمین همایش سراسری اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما سخن می گفت، از شروع به کار معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه از اول بهمن ماه خبر داد و گفت: این معاونت اقتصادی، مسئولیت تمامی روابط و مراودات اقتصادی کشور با دنیا را به عهده خواهد داشت و در راستای اقتصاد مقاومتی تلاش خواهد کرد تا صادرات غیرنفتی و فرآورده های مرتبط با نفت را افزایش دهد.

او همچنین گریزی به حادثه دلخراش نفتکش سانچی زد و تعبیر کتک خوردن را برای وزارت امور خارجه به کار برد. او گفت: برخی انتظارها از وزارت امور خارجه غیرمنطقی است، اگرچه برخی انتظار دارند که وزارت امور خارجه کشتی آتش گرفته را خاموش کند و در همه موارد این وزارت امور خارجه است که باید کتک بخورد، اما اگر بخش خصوصی از وزارت خارجه انتظارات منطقی داشته باشد، ما برای خودمان تعهد ایجاد کرده ایم که به اقتصاد کشور کمک کنیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه در ادامه سخنانش به برجام اشاره کرد و با بیان اینکه آمریکایی ها برای به حداقل رساندن بهره مندی ایران از مزایای برجام برنامه ریزی کرده ا ند، ادامه داد: آمریکایی ها در حال حاضر به شرکت ها و بانک ها فشار می آورند تا با ایران وارد کار نشوند و این کار را با ایجاد یک فضای سرگردانی و ابهام انجام می دهند. وعده های چندماهه ترامپ برای خروج از برجام نشان داد که آمریکایی ها با این شیوه یک حصار سرگردانی و بلاتکلیفی ایجاد کرده اند تا طرف های تجاری نتوانند با ایران کار کنند.

او اضافه کرد: ما نباید اجازه دهیم این فضای بلاتکلیفی ادامه یابد. باید این بازی را هرچه سریع تر تمام کنیم و نباید اجازه داد ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد. آمریکایی ها معتقدند ایران پس از برجام قوی تر شده و ایران هیچگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی چنین اقتدار منطقه ای نداشته است.

فضای روانی اقتصاد جهانی علیه ترامپ

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه فضای روانی جامعه جهانی زیر بار تهدیدهای ترامپ نمی رود، گفت: بعد از 12 ژانویه یک رغبت جدید در شرکت ها برای تعامل با ایران دیده می شود و ما باید از این فرصت استفاده کنیم و اجازه ندهیم این فضای بلاتکلیفی همچنان ادامه یابد.

او ادامه داد: موانعی که برجام قرار بود بردارد، کاملاً برداشته شده و حتی یک مثال هم وجود ندارد که برجام قرار بوده است تحریم یا مانعی را بردارد و برنداشته است. امروز ایران نفتش را می فروشد، پتروشیمی اش را صادر می کند، تحریم های اصلی بانکی برداشته شده، هواپیمای مان را می خریم و آنچنان ثبات سیاسی داریم که بیش از 70 درصد از مردم در انتخابات شرکت می کنند. این چیزهاست که آمریکایی ها را عصبانی کرده و می خواهند به هر قیمتی جلوی برجام را بگیرند.

عراقچی افزود: در حال حاضر، در آمریکا این تفکر وجود دارد که ایران پس از برجام، دستاوردهای زیادی را به دست آورده و در مقابل، دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها 10 سال عقب افتاده است. به همین دلیل است که ترامپ از برجام به عنوان خسارت محض یاد می کند.

ساخت نخستین بیمارستان هسته ای توسط اتریش

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به وعده چهارماهه ترامپ برای اظهارنظر دوباره درباره برجام گفت: این چهار ماه بسیار سرنوشت ساز است و ما باید در این چهار ماه، اتصالات اقتصادی خود را با کشورهای اروپایی، شرق آسیا و شرکای اقتصادی و تجاری خود بیشتر و بیشتر کنیم، زیرا این مسئله برجام را محکم تر می کند.

او ادامه داد: ما در همین زمانی که ترامپ وعده داده بود از برجام خارج خواهد شد، موفق شدیم با مذاکره با ایتالیایی ها خط اعتباری 6 میلیارد دلاری امضا کنیم. همچنین یک میلیارد دلار با اتریشی ها قرارداد بستیم که اجرایی هم شد و تأسیس اولین بیمارستان هسته ای از دستاوردهای این قرارداد با اتریشی هاست. در حال حاضر، اتریشی ها با سرمایه خودشان در ایران بیمارستان هسته ای می سازند؛ موضوعی که تا قبل از برجام جزو خطوط قرمز بود. 

عراقچی در پایان با اشاره به سفر مقامات اروپایی به ایران گفت: سفر مقامات ارشد فرانسه به ایران قطعی شده و وزیر خارجه آلمان هم به زودی به ایران سفر خواهد کرد و تا دو ماه آینده چندین مقام اروپایی به ایران سفر می کنند.

ارتباط با نویسنده[email protected]

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Xh4i2wsG
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه