پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

روز ملی حمل و نقل ایمن

4 سال پیش ( 1397/2/8 )
پدیدآورنده : پرویز قربانی  

در گاهنامه ها و سالنامه های ایران هفتم اردیبهشت ماه به نام روز ملی حمل و نقل ایمن نامگذاری شده است که خود نشان ازاهمیت پویایی و حرکت درجهت حمل ونقل ایمن و حفظ و حراست از سرمایه های عظیم انسانی و دستاوردهای اقتصادی کشورمان دارد.

حمل ونقل به عنوان یکی از اصلی ترین ستون های اقتصاد پویا در جوامع امروز مورد توجه برنامه ریزان اقتصادی کشورها قرار دارد و ایمنی در صنعت حمل ونقل از آنچنان اهمیتی برخوردار است که بنا به تصمیم شورای عالی فرهنگ عمومی و موافقت شورای انقلاب فرهنگی همه ساله در این روزحمل ونقل ایمن گرامی داشته می شود و از برگزیدگان ممتاز این صنعت قدردانی به عمل می آید.

در جهان امروز نبض توسعه اقتصادی و پویایی افراد درزندگی شهری و روستایی در دستان ارزشمند فعالان عرصه حمل ونقل عمومی ایمن اعم ازجاده ای، ریلی، هوایی و دریایی می تپد و تمامی خدمتگزاران این عرصه به اهمیت فاکتور ایمنی در حفاظت و حراست از سلامتی نیروی عظیم انسانی و سرمایه های اقتصادی امانی، واقفند اما از آنجا که به کلام معروف املای نانوشته غلط ندارد البته که طی مسیر توسعه همواره با فراز و فرودهایی توام بوده است، ولی قطعا همکاری مداوم و مناسبتی سازمان های متولی آموزش کشور با مسولان اجرایی ذی ربط نقش عمده ای در فزونی فرازها و نقصان فرودها ایفا خواهد کردف چنانچه اقدام زیبای اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای در آموزش ترافیک به دانش آموزان مقطع ابتدایی به مانند کاشت درخت مثمری می ماند که میوه شیرین آن را آینده سازان فهیم این مرز و بوم کهن خواهند چید.

به همین مناسبت، ذکر برخی ازاهم اهداف انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی (IATA) خالی از فایده نیست:

- توسعه و ترغیب حمل ونقل هوایی ایمن، منظم و اقتصادی

- ایجاد وسیله و امکان همکاری میان شرکت های هواپیمایی دست اندکار حمل ونقل هوایی

- همکاری با سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (غیر نظامی) ICAO

سازمانی که شرکت هما در سال 1342 یعنی تنها دو سال پس ازتأسیس، عضویت آن را پذیرفت، ولی چنانچه ملاحظه می شود در همسویی با سیاست های دولت آمریکا و به رغم اصول مدون و موکد خود متأسفانه دارای استقلال رأی در حوزه عمل خویش نیست! زیرا بوئینگ اعلام کرده هواپیماهای جت مدرن 777 خریداری شده توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» را به دیگر متقاضیان تحویل خواهد داد!

اما برخلاف رویه ضد بشری یاتا و بوئینگ چنانچه در اساسنامه همه اتحادیه ها و سازمان های متولی ایمنی حمل ونقل همگانی کشور به این موارد تأکید مکرر شده تلاش برای ارائه خدمات هرچه بیشتر و بهتر مناسب و درخور مردم شریف ایران با قوت و جدیت تمام تا حصول تحقق کامل مختصات حمل ونقل ایمن و فقدان خسارات جانی و مالی وارده ادامه دارد.

 کارشناس محیط زیست*

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/v86PxVOX
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه