شنبه, 16 تیر 1397 - 16:37

آمارها حاکی از این است که به واسطه کاهش بارندگی، مخازن سدهای کشور همچنان با کم آبی روبه روست، به گونه ای که مخازن 72 سد بزرگ کشور کمتر از 40درصد آب دارد.

به گزارش «فرصت امروز» از وزارت نیرو، در حالی به روزهای گرم نیمه تیرماه تابستان امسال رسیده ایم که از میان ۱۷۷ سد بزرگ کشور ۷۲ سد بزرگ از جمله زاینده رود، شهید رجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از ۴۰درصد آب دارند.

کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب شده است تا به رغم رشد ۱۲درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۵.۸۲ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۶درصدی پیدا کرده است.

ورودی و خروجی آب از سدها نیز متأثر از افت نزولات جوی با کاهش های محسوسی مواجه شده اند، به طوری که ورودی به این سازه های آبی ۳۴درصد و خروجی از آنها نیز نسبت به سال گذشته ۲۹درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین ۵۲درصد مخازن سدهای یادشده دارای منابع آبی است.

در حالی به روزهای گرم نیمه تیرماه تابستان امسال رسیده ایم که از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در این شش حوضه آبریز ۷۲ سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده رود، شهید رجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از ۴۰درصد آب ذخیره شده دارند.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز نیز با کاهش تولید انرژی روبه رو شوند، به طوری که برق تولیدی ۵۳نیروگاه برقابی کشور از ابتدای امسال تا هشتم تیرماه به 2هزار و ۷۴۶ گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۸۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است و در شرایط فعلی ۴۵درصد مخازن این سدها دارای منابع آبی است.

بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۵۲ میلیون مترمکعب افت ۳۷درصدی را تجربه کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید