یکشنبه, ۳ بهمن(۱۱) ۱۴۰۰ / Sun, 23 Jan(1) 2022 /
           
فرصت امروز

فرصت امروز: صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود به بررسی چشم انداز اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخته و اقتصاد کشورهای این منطقه را به لحاظ ویژگی هایی چون اندازه دولت، مشارکت زنان، اشتغال زایی، میزان نرخ بیکاری، تسهیلات بانکی و دسترسی به نظام مالی بررسی کرده است. در این میان، اقتصاد ایران در چندی از این مولفه ها، متمایز و متفاوت از سایر اقتصادهای منطقه است و این تمایز و تفاوت را به عینه می توان در تصویری که از اقتصاد ایران در این گزارش ارائه شده، به آسانی دید؛ ازجمله در بالاترین میزان دسترسی به نظام مالی و بیشترین استفاده از تسهیلات بانکی و همین طور کمترین میزان مشارکت زنان در بازار کار ایران.

صندوق بین المللی پول همچنین برنامه ششم توسعه در ایران را استراتژی این کشور برای دستیابی به سطوح بالاتر رشد خوانده و آورده است که هدف این برنامه، توسعه بخش خصوصی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. مدیران اقتصادی ایران همچنین می خواهند در چارچوب این سند، زنان ایرانی بیشتری را وارد بازار کار کنند. در عین حال، این صندوق ضمن تمجید از توجه بیشتر به بنگاه های کوچک و متوسط در ایران، خواستار بهره گیری بیشتر از ظرفیت زنان در بازار کار شده است.

نرخ بیکاری در ایران ۵درصد کمتر از عربستان است

به گزارش ایسنا، بیشترین نرخ بیکاری جوانان در منطقه منا متعلق به لیبی با نزدیک به ۵۰ درصد است و پس از این کشور، فلسطین، عراق، تونس و اردن قرار دارند. کمترین نرخ بیکاری نیز متعلق به قطر است و بحرین در رده بعدی قرار گرفته است. اما نرخ بیکاری جوانان در عربستان نیز بالای ۳۰ درصد است که یکی از بالاترین نرخ ها محسوب می شود. در مقابل، نرخ بیکاری جوانان در ایران حدود ۲۵ درصد است که جزو نرخ های متوسط در بین کشورهای منطقه محسوب می شود.

به نوشته صندوق بین المللی پول، ایران در بین کشورهای منطقه دارای بالاترین میزان دسترسی به نظام مالی است و جوانان بالای ۱۵ سال در ایران، بیش از هر کشور دیگری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارای حساب بانکی هستند. پس از ایران نیز کشورهای امارات، بحرین و عمان قرار دارند. از سوی دیگر، کمترین دسترسی به نظام مالی نیز متعلق به کشورهای یمن، سومالی و افغانستان است.

بیشترین استفاده از وام های بانکی متعلق به ایران است

همچنین بیشترین استفاده از تسهیلات بانکی متعلق به ایران است و پس از ایران، کشورهای امارات، بحرین و کویت قرار دارند. کمترین تقاضا برای وام نیز در سومالی، یمن و افغانستان به ثبت رسیده است.

صندوق بین المللی پول در این گزارش، اشتغال زایی را چالشی مهمتر از رشد بالاتر برای کشورهای منطقه دانسته است؛ به گونه ای که با وجود اشتغال زایی برای بیش از ۲۷ میلیون نفر در پنج سال گذشته، تعداد بیکاران به ۲۵.۴ میلیون نفر افزایش یافته است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که تا پنج سال آینده هر سال ۵.۵ میلیون نفر جذب بازارهای کار این کشورها شوند.

صندوق بین المللی پول در ادامه گزارش خود، وجود فارغ التحصیلان جوان و زنان تحصیلکرده را فرصتی بزرگ برای کشورهای منطقه دانسته و افزوده است که با به کارگیری این ظرفیت ها، کشورهای منطقه می توانند سالانه به طور متوسط ۱.۷ درصد رشد بیشتری را تجربه کنند.

شغل یابی زنان، یک سوم مردان و احتمال اخراج شان دو برابر مردان است

به نوشته صندوق بین المللی پول، سهم زنان از بازار کار کشورهای منطقه منا از ۲۳.۳ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۲۶.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است، اما احتمال یافتن شغلی برای زنان در کشورهای این منطقه، یک سوم مردان و احتمال اخراج یا تعدیل آنها نیز دو برابر مردان است.

در عین حال، ایران یکی از کمترین میزان مشارکت زنان را در بین کشورهای منطقه دارد و به جز تونس، زنان ایرانی کمترین میزان مشارکت در بازار کار را دارند. این در حالی است که سهم زنان قطری و بحرینی از بازار کار حتی از مردان نیز بیشتر و بالای ۵۰درصد است. بیشترین نرخ بیکاری زنان نیز متعلق به عمان است و پس از آن، کشورهای پاکستان و یمن قرار دارند. از سوی دیگر، کمترین نرخ بیکاری زنان در قطر، بحرین و کویت به ثبت رسیده است.

ایران چهارمین دولت فربه منطقه است

اندازه بزرگ دولت نیز یکی دیگر از مسائل مهم اقتصادی پیش روی این کشورها قلمداد شده است و کشورهای کویت، مصر و مراکش، بیشترین سهم از اشتغال زایی دولتی را در بین کشورهای منطقه دارند. ایران در رده چهارم و قطر و اردن در رده های پنجم و ششم این فهرست قرار گرفته اند. به نوشته صندوق بین المللی پول، بیشترین اشتغال در اقتصاد غیررسمی نیز متعلق به نوار غزه با ۶۰ درصد، اردن با ۴۰ درصد و تونس با ۳۷ درصد است.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/bPZtisKe
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه